خراسان رضوی در جلب مشارکت مردم برای حفاظت منابع طبیعی نمونه شد

گناباد- ایرنا- مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی گفت: این استان در جلب مشارکت مردم برای اجرای طرحهای حفاظت از منابع طبیعی و بیابان زدایی رتبه برتر را در کشور کسب کرد.

علیرضا صحرایی روز دوشنبه در جلسه تودیع و معارفه رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد که از طریق ویدیئو کنفرانس برگزار شد، افزود: جلب مشارکت مردم در حفظ عرصه های طبیعی و طرحهای بیابانزدایی مهمترین رویکرد اداره کل منابع طبیعی خراسان رضوی در سال جاری است.

وی ادامه داد: اجرای طرحهای حفاظت از عرصه های طبیعی با مشارکت و همراهی مردم در خراسان رضوی طی سنوات گذشته موجب شد این استان به عنوان استان موفق، پیشتاز و الگو در کشور مطرح باشد و شهرستان گناباد از ظرفیت خاصی در این بخش برخوردار است و از مناطق مهم به شمار می رود و با همدلی مجموعه مدیریت ذیربط و با نظارت فرمانداری شاهد طرحهای خوبی در این بخش بوده‌ایم.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی گفت: استفاده از ظرفیت دانشگاهها و مراکز آموزش عالی در کنار فعالیتهای ترویجی و مشارکتی نقطه قوت در اجرای طرحهای بیابان زدایی و حفظ عرصه های منابع طبیعی است و باید این ظرفیت را بیش از پیش در این بخش جهت دهی کرد.

وی افزود: با توجه به وضعیت خراسان رضوی و گناباد از نظر بیابانزایی استفاده از مشارکت مردم از نقاط قوت در کاهش این معضل است و شاهد دستاوردهای خوبی طی سالهای گذشته در این بخش بوده‌ایم.

صحرایی ادامه داد: با عنایت به اقدامات خوب گناباد از نظر اجرای طرحهای مشارکتی در حوزه منابع طبیعی این شهرستان در تخصیص اعتبارات طی سنوات گذشته و امسال به طور خاص مورد توجه قرار گرفته است.

فرماندار گناباد هم با اشاره به شرایط و اقلیم متفاوت کوهستانی، بیابانی و کویری این شهرستان گفت: افزایش مشارکت مردم در اجرای طرحهای حفاظت از منابع طبیعی در اولویت قرار دارد و تلاش شده است این مساله به عنوان یک فرهنگ در بین مردم نهادینه شود.

حامد قربانی افزود: تعامل بسیار خوبی بین مجموعه مدیریت گناباد با دست اندرکاران حوزه حفظ و حراست از منابع طبیعی وجود دارد و هر اندازه مشارکت و توان مردم در این جهت بیشتر هدایت شود، شاهد نتایج خوبی در موفقیت طرحهای مربوطه خواهیم بود. 

در این مراسم محمدرضا نخعی به عنوان رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد معرفی و از خدمات مجتبی محرابی قدردانی شد.

محرابی عهده دار ریاست جهاد کشاورزی شهرستان بجستان شده است.

۸۵ درصد از عرصه پنج هزار و ۹۰۰ کیلومتر مربعی گناباد را عرصه های منابع طبیعی تشکیل می دهد که چهار کانون فرسایش بادی آن با گستره ۲۳۱ هزار هکتار در وضعیت بحرانی قرار دارند.
مرکز شهرستان ۹۰ هزار نفری گناباد در ۲۸۷ کیلومتری جنوب مشهد قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =