معاون دانشگاه علوم پزشکی گیلان: بهداشت مقابله با کرونا در آستارا کم‌رنگ است

آستارا - ایرنا - معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در آستارا کمک‌رنگ است و در این شهرستان مرزی و گردشگرپذیر باید استفاده از ماسک و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی جدی گرفته شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، مسعود نوروزی روز دوشنبه در جلسه معارفه سرپرست شبکه بهداشت و درمان آستارا در فرمانداری این شهرستان اظهار کرد: بدون مشارکت مردم کنترل بیماری کرونا امکان پذیر نیست و  رعایت پروتکل های بهداشتی، همان سبک زندگی مناسب است و استفاده از ماسک، دست ندادن و رعایت فاصله اجتماعی باید فرهنگ سازی شود.

وی بیان کرد: پشه آئدس ناقل بیماری هایی نظیر تب دانگ در برخی کشورهای حاشیه خزر است و بیماری‌های منتقله از طریق این پشه، درمان قطعی ندارد و تنها راه مبارزه، کنترل ناقل آنهاست.

وی ادامه داد: با توجه به تردد زیاد کامیون ها در آستارا، لاستیک‌های فرسوده زیستگاه مناسبی برای این پشه است و برای مبارزه با آئدس، جمع آوری لاستیک ها و راه اندازی سامانه دفع فاضلاب ضروری است.

فرماندار آستارا هم گفت: روزانه حدود چهار هزار نفر وارد این شهرستان می شوند و با توجه به جمعیت شناور، زیرساخت های بهداشتی و ظرفیت بیمارستان جوابگوی نیاز نیست.

عباس صابر افزود: میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در آستارا مطلوب نیست و حضور گردشگران داخلی و رانندگان خودروهای خارجی به این وضعیت دامن می زند و به لحاظ فاصله دور این شهرستان با مرکز گیلان، باید زیرساخت بهداشت آستارا توسعه یابد.

در این جلسه فرید بصیری مقدم به عنوان سرپرست شبکه بهداشت و درمان آستارا معرفی و از خدمات ۲۶ ماهه نظام عباسی قدردانی شد.

شبکه بهداشت و درمان آستارا با ۶ مرکز بهداشتی، یک بیمارستان ۱۳۲ تختخوابی، یک مرکز درمانی در لوندویل، ۲۳ خانه بهداشت و حدود ۵۰۰ نیروی انسانی فعالیت می کند.

شیوع بیماری کرونا که همه کشورها را درگیر خود کرده، سبب خسارات جانی و مالی در دنیا شده است و بهترین راهکار مقابله با آن رعایت شیوه نامه های بهداشتی است.

شهرستان مرزی و گردشگرپذیر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت، ۲ بخش و ۶۲ روستا در غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =

سرخط اخبار استان‌ها