کرونا نباید مانع اهدای خون داوطلبانه شود

تهران - ایرنا - رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال‌احمر گفت: امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا، جمعیت هلال‌احمر از تعداد بیشتری از اعضا و داوطلبان در سراسر کشور خواسته تا از طریق اهدای داوطلبانه و مستمر خون به نجات دهندگان زندگی تبدیل شوند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از روابط عمومی سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر، این مطلب را محمد نصیری در دیدار با بشیر حاج بیگی، مدیرکل حوزه مدیرعامل، روابط عمومی و همکاری های بین المللی سازمان انتقال خون عنوان کرد و گفت: در راستای تفاهم نامه منعقده با سازمان انتقال خون، از خیرین در خواست می کنیم که برای تامین منابع کافی و ایجاد سیستم ها، زیرساخت های افزایش جمع آوری خون  از اهداکنندگان خون  داوطلب و بدون چشمداشت مادی، مشارکت کنند.

وی ابراز امیدواری کرد: که سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر بتواند حرکت فرهنگی پایداری را در میان داوطلبان به ویژه در این برهه حساس زمانی به دلیل شیوع کرونا و افزایش نیاز به خون و فرآورده های خونی آغاز کند و این همکاری منجر به تغییر نگرش و رفتار در جامعه شود.

رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر تاکید کرد: فرهنگ خدمات داوطلبانه، فرهنگی حمایت گر و آمیخته با فعالیت های اجتماعی است و مشارکت داوطلبان در برنامه های اهدای خون، منجر به تامین ده درصدی نیاز چرخه خونی کشور شده است.

در ادامه این نشست بشیر حاج بیگی ضمن تاکید بر اینکه مراکز انتقال خون کشور در استان های مختلف، آماده دریافت خون های اهدایی است، گفت: امیدواریم با توجه به ضرورت تقویت چرخه خونی، روز به روز داوطلبان بیش تری به این حرکت اجتماعی بپیوندند.

پیشتر تفاهم نامه همکاری میان سازمان های داوطلبان جمعیت هلال احمر و انتقال خون با هدف ترویج فرهنگ اهدای خون در میان اعضا و داوطلبان منعقد شده است.

اهدای خون همولوگ یا اهدای خون به دیگران متداول ترین نوع اهدای خون است که در این روش اهداکننده می تواند به منظور حفظ ارزش های انسانی، کمک به همنوع و هم یاری ملی سالی یک تا چهار بار به مراکز خونگیری مراجعه کرده و تحت معاینه و مشاوره قرار گیرد و در صورت تأیید پزشک بخش اهداکنندگان، خون یا یکی از اجزای‌ آن را به صورت داوطلبانه و بدون هیچگونه چشم داشتی هدیه کند.

ایران کشوری است که در آن مانند برخی کشورهای پیشرفته و صنعتی جهان اهدای خون به صورت داوطلبانه و بدون چشمداشت مادی انجام می شود.

افرادی که برای انتقال خون به مرکز خدمات دریافت و اهدای خون داوطلبانه می آیند، افرادی هستند که تعهد اجتماعی دارند، در قبال اجتماع احساس مسئولیت می کنند و با اعتقاد به نوع دوستی،  ایثارگرانه خون خود را اهدا می کنند.

جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران وظایف عمده ای را در سطح ملی و بین المللی برعهده دارد و می کوشد تا به اهدافی که در اساسنامه این جمعیت آمده است، جامه عمل بپوشاند. این اهداف عبارت از تلاش برای تسکین آلام بشری، احترام به انسان ها و کوشش در راستای برقراری دوستی و تفاهم و صلح پایدار میان ملت ها و حمایت از زندگی و سلامت انسان ها بدون درنظرگرفتن هرگونه تبعیض میان آنها است.

جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران با سابقه ای بیش از ۹۰ سال در خدمت رسانی به مردم ایران و جهان، از بدو تاسیس خود تا به حال در مسیر اهداف انسان دوستانه و اصول هفتگانه نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر حرکت کرده است.

خدمات داوطلبانه افتخاری است و برای خدمت داوطلبانه وجهی دریافت نمی شود، جنبه بشردوستانه، خیرخواهانه و عام المنفعه دارد و در ارائه خدمت داوطلبانه بین افراد تبعیض قائل نمی شود، این خدمات داوطلبانه فاقد هرگونه تمایلات منفعت طلبانه است و در آن اهداف خاص سیاسی، اقتصادی و نظایر آن دنبال نمی شود، شرایط و زمان انجام خدمات داوطلبانه، طبق موقعیت و شرایط مختلف مانند زمان جنگ، صلح، بلایای طبیعی و نظایر آن تفاوت می کند، این فعالیت ها در اوقات فراغت داوطلب و به صورت غیررسمی انجام می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =

سرخط اخبار جامعه