۲۱۰ گونه گیاهی بومی آذربایجان غربی در معرض انقراض است

ارویمه- ایرنا- رییس مرکز تحقیقات کشاورزی آذربایجان‌غربی گفت: ۲۱۰ گونه گیاهی بومی استان در معرض انقراض بوده که با مطالعات انجام شده رویشگاه ۱۳۵ گونه آن شناسایی و در حال محافظت است.

محمد رضایی روز دوشنبه در  گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: محققان مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی آذربایجان غربی امسال با شناسایی رویشگاه و گردآوری ۱۳۵ گونه گیاه بومی استان، مانع  نابودی و انقراض گونه های نادر گیاهی شدند.

وی درباره روند نجات بخشی این گیاهان از خطر انقراض اظهار کرد: با هدف تعیین جایگاه حفاظتی گونه های گیاهی کشور  به منظور تهیه برنامه های حفاظتی و مدیریت منابع طبیعی ، بررسی اکوسیستم های در معرض خطر به منظور تعیین جایگاه حفاظتی آنها و ارایه برنامه حفاظتی و تهیه و انتشار لیست قرمز گیاهان و اکوسیستم های ایران در دستور کار قرار گرفته است.

رییس مرکز تحقیقات کشاورزی آذربایجان‌غربی ادامه داد: در قالب یک طرح ملی تعیین جایگاه حفاظتی گیاهان و اکو سیستم های ایران و انتشار لیست قرمز گونه های گیاهی ایران و آذربایجان غربی، تداوم شناسایی با ادامه طرح جمع آوری و شناسایی گونه های در حال انقراض ادامه می یابد.

وی اضافه کرد: این طرح در ۲ زیر پروژه تعیین جایگاه حفاظتی گیاهان در حال انقراض شمال استان و جنوب استان توسط "مهنازحیدری و  مژگان لارتی" اجرا شده و ادامه دارد.

رضایی با اشاره به اینکه برخی از این گونه ها جزء گیاهان دارویی مهم نیز هستند، گفت: با جمع آوری این تعداد گونه و حفاظت از آنها در هرباریوم گیاهی استان می توان از انقراض آنها پیشگیری کرد.

به گزارش ایرنا از مجموع هشت هزار گونه موجود در کشور  یکهزار و ۳۶۰ گونه از گیاهان موجود کشور در طبیعت این استان می‌روید که ظرفیت مناسبی برای انجام مطالعات تحقیقاتی در زمینه گیاهان به شمار می رود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =