بهترین فرصت فوتبالی‌ها برای ریاست فدراسیون با تغییرات اساسنامه

تهران- ایرنا- اساسنامه پیشنهادی فدراسیون فوتبال در حالی منتشر شده است که شاهد تغییرات جالبی در دل آن هستیم؛ تغییراتی که این فرصت را در اختیار فوتبالی‌ها قرار می‌دهد تا بتوانند وارد گود شوند.

به گزارش ایرنا، سرانجام انتظارها به پایان رسید و اساسنامه مورد تایید قرار گرفته فدراسیون فوتبال توسط فیفا در دسترس عموم قرار گرفت و در تارنمای فدراسیون فوتبال قرار داده شد که لینک آن را در اینجا می بینید. این اساسنامه به همراه یک دعوتنامه در اختیار اعضای مجمع قرار گرفته تا بتوانند در جلسه هشتم آذرماه سال ۹۹ به صورت مجازی حضور پیدا کنند و درباره تصویب این اساسنامه پیشنهادی تصمیم بگیرند.

جزییات زیادی در اساسنامه پیشنهادی وجود دارد اما چند نکته بسیار مهم در دل آن نهفته است که در ادامه بررسی می کنیم. یکی از مهمترین تغییرات صورت گرفته در ماده ۱۹ است. همانجایی که بسیار فیفا بر روی آن تاکید داشت و حالا تغییر کرده است. وزیر ورزش و جوانان مطابق با چیزی که پیش از این اعلام شده بود به عنوان عضو افتخاری مجمع در جلسه حاضر خواهد بود اما حق رای ندارد. متن ماده چهار(۴) این اساسنامه به شرح زیر است:

وزیر ورزش و جوانان به علت جایگاهی که دارد عضو افتخاری مجمع عمومی است و حق دارد تا دستورجلسه مجمع را دریافت و در مباحث مجمع شرکت نماید اما حق رای ندارد.

دیگر تغییر بزرگی که در اساسنامه رخ داده است افزایش تعداد اعضا از ۷۵ نفر به ۸۹ نفر است. این یعنی ۱۴ نفر به اعضای حاضر در مجمع اضافه شده اند. در این بین حضور مربیان باشگاه‌های لیگ برتری، لیگ یکی و لیگ دویی و همچنین حضور برخی تیم های فوتسالی و فوتبال ساحلی در ۲ بخش مردان و زنان هم جالب توجه است که باعث شده تعداد اعضای مجمع افزایش پیدا کنند.

در مجمع پیش رو احسان حاج صفی به عنوان کاپیتان جدید تیم ملی فوتبال ایران به همراه وحید هاشمیان، دستیار ایرانی دراگان اسکوچیچ در جلسه حاضر خواهند بود و هرکدام یک حق رای خواهند داشت. کاپیتان‌های دیگر تیم‌های ملی در هر ۲ بخش مردان و زنان هم در جلسه مجمع حق رای دارند.

دیگر تغییر بزرگی که در اساسنامه پیشنهادی به وجود آمده از سر راه برداشته شدن قوانین دست و پا گیر برای ثبت نام در انتخابات بود. دیگر محدودیت سنی وجود ندارد و تنها سابقه مدیریت چهار ساله ورزشی در این اساسنامه گنجانده شده است. حالا سوالی که به وجود می آید این است که بازیکنان، مربیان و داورانی که چنین سابقه ای را ندارند چه کار باید بکنند؟ توجه شما را به ضمیمه شماره یک اساسنامه جلب می‌کنیم:

- موارد زیرمعادل چهار (۴) سال سابقه مدیریت ورزشی محسوب می‌شود:

بازیکنان:

الف)حداقل چهار فصل بازی در لیگ حرفه‌ای مردان یا زنان، یا لیگ فوتسال؛ یا

ب)بازی در تیم ملی فوتبال، فوتبال ساحلی و فوتسال مردان و زنان.

مربیان:

الف)حداقل ۴ فصل مربیگری در لیگ حرفه‌ای مردان یا لیگ زنان یا لیگ فوتسال یا

ب)مربیگری در تیم‌های ملی فوتبال، فوتسال، فوتبال ساحلی زنان و مردان.

داوران:

الف)حداقل چهار فصل داوری در لیگ حرفه‌ای مردان یا لیگ زنان یا لیگ فوتسال داوری نموده‌اند؛ یا

ب)حداقل چهار سال حضور در لیست داوران بین المللی.

در اساسنامه جدید گرفتن امضای تاییدیه برای ثبت نام جهت پست ریاست به پنج امضا کاهش پیدا کرده است. پیش از این باید ۱۰ امضا از اعضا گرفته می شد. در این صورت تعداد کسانی که می‌توانند برای پست ریاست اقدام کنند از حداکثر هفت نفر به ۱۷ نفر افزایش پیدا کرده است.

با تغییرات کلی صورت گرفته در اساسنامه فدراسیون فوتبال ابتدا باید ببینیم این تغییرات مورد تایید اعضای مجمع در جلسه هشتم آذرماه قرار می‌گیرد یا خیر و در مرحله بعدی باید ببینیم این بار چه کسانی برای پست ریاست اقدام خواهند کرد. بدون شک با برداشتن محدودیت‌های دست و پا گیر باید شاهد حضور افراد فوتبالی بیشتری در انتخابات فدراسیون فوتبال باشیم. انتخاباتی که احتمالا در دی‌ماه پیش رو برگزار می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =