افزون بر ۸ هزار خانوار شهری و روستایی فارس از گاز طبیعی برخوردار شدند

شیراز - ایرنا- ۱۸۱ طرح گازرسانی به مناطق شهری، روستایی و صنعتی استان فارس از طریق ویدئوکنفرانس با حضورمسوولان وزارت نفت و برخی مدیران فارس روز دوشنبه به بهره برداری رسید و ۸ هزار و ۷۵۶ خانوار شهری و روستایی در این استان از گاز طبیعی برخوردار شدند.

مدیرعامل شرکت گاز استان فارس روز دوشنبه در حاشیه آیین افتتاح این طرح ها گفت : با تلاش صنعتگران شرکت گاز فارس ، طرح بزرگ گازرسانی به  شهر بیرم لارستان ، ۵۵ روستای فارس و ۱۲۵ واحد تولیدی و صنعتی با هزینه‌ای بالغ بر ۱۸۸ میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید.

غلامعباس حسینی با بیان اینکه با بهره برداری از این طرح ها ۸ هزار و ۷۵۶ خانوار شهری و روستایی فارس از نعمت گاز طبیعی برخوردار شدند ادامه داد : این طرح ها با هدف اجرای محرومیت زدایی در مناطق کمتر توسعه یافته جنوب فارس اجرا  شد و علاوه بر رشد صنایع ، توسعه اقتصادی و خدمات متوازن گازرسانی، موجب جایگزینی سوخت پاک با دیگر سوخت های فسیلی و کاهش آلودگی هوا و محیط زیست می شود.

به گفته مدیرعامل شرکت گاز فارس، این استان با میانگین پوشش ۹۵.۸ درصدی گاز طبیعی در دو بخش شهری و روستایی به عنوان استان سبز کشور شناخته می شود.

وی افزود: همچنین عملیات گازرسانی به هشت شهر رستاق، دوبرجی،فدامی،دهرم، بنارویه،جویم، دهکویه و عمادشهر، ۱۴۹  روستا و ۳۲۵ واحد صنعتی فارس با ۷۰۰  میلیارد تومان اعتبار در دست اجرا است که با افتتاح این طرح ها ۱۰۰  درصد شهرهای فارس و ۹۶ درصد روستاهای این استان به شبکه گاز متصل می شوند.

حسینی با تاکید بر این که توسعه فارس در مسیر سبز گازرسانی در سال های اخیر شتاب زیادی گرفته است گفت: در ابتدای دولت یازدهم ۸۰ شهر فارس از گاز طبیعی برخوردار بود که اکنون این تعداد با رشد ۲۸ درصدی به ۱۰۲ شهر افزایش یافته است.

وی با اشاره به گازرسانی به ۶۷۷  روستا تا پیش از سال ۹۲ نیز گفت :  با روی کار آمدن دولت یازدهم تاکنون بیش از  دو هزار و ۱۱۶ روستا از مزایای گاز طبیعی بهره مند شده که بیانگر رشد بیش از دو برابری و نهضت گازرسانی به روستائیان فارس است.

بر اساس آمارهی موجود در هفت سال اخیر ، ۱۴ هزار کیلومتر شبکه گذاری گاز دراستان فارس  انجام شده و  ۵۹۰ هزار اشترک جدید، ایجاد و ۲۳۱ هزار علمک گاز نصب 
شده  است .

هم‌اکنون از یک میلیون و ۵۴۸ هزار مشترک گاز طبیعی در استان فارس  از این نعمت برخوردارند.

 گاز رسانی در فارس  یک اولویت است

رییس مجمع نمایندگان استان فارس  نیز دراین آیین با بیان اینکه استان فارس در مسیر صنعتی شدن قرار دارد گفت:  گاز رسانی به واحدها و مناطق بدون گاز، باید در اولویت قرار گیرد.

ابراهیم عزیزی در آیین که در منطقه خان زنیان شیراز  به صورت ویدئو کنفرانس با حضور از راه دور وزیر نفت برگزار شد،  با اشاره به اینکه اهمیت گازرسانی در رونق صنعتی استان اظهار داشت:
فارس با جمعیتی بالغ بر ۵میلیون نفر بیش از هر جای دیگری سزاوار این نعمت بزرگ است.

او افزود: در سال های گذشته اقدامات خوبی در زمینه گازرسانی  انجام شده اما باید باقی مانده واحدهای مسکونی و صنعتی استان نیز مورد توجه قرار گیرند.

عزیزی همچنین گفت:  در همین خان زنیان و دشت ارژن و یا در کهمره و قره چمن و ... هنوز روستاهایی وجود دارد که گاز ندارند که انتظار داریم با حمایت شرکت گاز استان عملیات گاز رسانی به این نقاط هرچه سریعتر انجام شود.

رییس مجمع نمایندگان استان فارس با بیان اهمیت گازرسانی در رونق صنعتی استان فارس تصریح کرد: امروز استان فارس در مسیر صنعتی شدن است و صنعت نیز برای رونق و توسعه  نیاز به حمایت جدی شرکت گاز برای بهره برداری از این ماده حیاتی دارد.

عزیزی همچنین خواستار حل مشکلات گازرسانی به روستاها شد و افزود: بالغ بر ۵۹روستا در استان داریم که بنا به گفته مسوولان مربوطه سرانه گاز رسانی به آنها  بالاست اما نمی توان به آنها گفت سرانه بالاست و نمی توان به شما گاز داد لذا باید به شکلی مشکل مردم  را حل و فصل کرد.

عزیزی همچنین گفت: در کنار گازرسانی به مناطق، شبکه گاز فعلی استان نیز نیازمند بازسازی، مقاوم سازی و ترمیم است که موضوع مهمی بوده و نیاز است مسوولان گاز به آن توجه کنند.

او تاکید کرد: اگر این موضوع  مورد توجه قرار گیرد حرکتی رو به رشد را در استان تجربه خواهیم کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها