بالاترین اعتبارات آبرسانی روستایی به سیستان و بلوچستان اختصاص دارد

زاهدان- ایرنا - مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان‌وبلوچستان گفت: بالاترین میزان تخصیص اعتبار در حوزه آبرسانی روستایی به این استان اختصاص دارد و در این راستا اقدامات مدیریتی و سازه‌ای در حال انجام است.

علیرضا قاسمی روزدوشنبه با تشریح اقدامات انجام شده در زمینه آبرسانی روستایی اظهارداشت: آب آشامیدنی ۵۳ هزار نفر از جمعیت روستایی سیستان‌وبلوچستان تا پایان سال مالی ۹۹ تامین می‌شود.

وی بیان کرد: احداث سدهای پیشین و زیردان به ترتیب در دهه‌های ۷۰ و ۹۰ از سوی وزارت نیرو اجرا و بهره‌برداری شده و قبلا نیز در زمان بهره‌برداری از سد پیشین مطالعات آبرسانی به تمامی روستاهای پایین دست با تامین آب از همین سد انجام شده است.
وی افزود: مطالعات اولیه این طرح از سال ۷۷ با عنوان طرح آبرسانی به مجتمع ۴۰۰ روستایی شهرستان چابهار و نیکشهر آغاز شد که با احداث سدهای جدید در دهه‌ ۹۰ از جمله سد زیردان بازنگری مطالعات در سال‌های ۸۷-۸۸ انجام و در شرکت مهندسی آبفای کشور تصویب شده است.
مدیرعامل آب و فاضلاب سیستان‌وبلوچستان ادامه داد: شروع عملیات اجرایی پروژه تحت عنوان مجتمع ۲۶۱ روستایی تلنگ، پلان و پیرسهراب از سال ۸۹ آغاز و مقرر شد جمعیتی معادل ۷۴ هزار نفر در ابتدا و ۱۴۰ هزار نفر در افق طرح از آن بهره‌مند شوند که با ابلاغ اعتبارات صندوق توسعه ملی به دستور مقام معظم رهبری اجرای طرح با سرعت بیشتر از قبل در دستور کار قرار گرفت به نحوی که تاکنون ۳۰۰ کیلومتر خطوط انتقال اصلی و فرعی، ۳۷۰ کیلومتر شبکه توزیع آب آشامیدنی و ۲۱ هزارمتر مکعب مخزن ذخیره و همچنین پکیج تصفیه آب اضطراری اجرا شده است.

وی با اشاره به اینکه بالاترین میزان تخصیص اعتبار در حوزه‌ی آب به سیستان‌وبلوچستان اختصاص دارد که این امر نشان دهنده نگاه ویژه مقام معظم رهبری و دولت به این استان است، تصریح کرد: باوجود اقدامات زیربنایی مهمی که در آبرسانی به جمعیت روستایی این استان صورت گرفته تا عقب ماندگی‌هایی که در بخش آب روستایی به دلیل حجم بالای کار، گستردگی و در پی آن تحمیل هزینه‌های هنگفت آبرسانی وجود دارد، در تلاشیم با اقدامات مدیریتی و سازه‌ای طرح‌های توسعه آب روستایی را که در قالب مجتمع‌های آبرسانی تعریف شده است به اتمام برسانیم.
قاسمی افزود: با شناسایی و تلاش برای رفع مشکلات در سال جاری، در راستای بهره‌مند شدن اهالی روستاهای منطقه با استفاده از ظرفیت موجود خطوط انتقال و شبکه های توزیع قدیمی و پکیج تصفیه آب نصب شده، تعداد ۱۸۵ روستای زیر مجموعه مجتمع با جمعیت ۴۵ هزار نفر از نعمت آب شرب بهره‌مند شده‌اند و هم اینک پیمانکاران در منطقه فعال بوده و خطوط انتقال جدید رفع نقص می‌شود و به تناسب پیشرفت کار شبکه‌های توزیع جدید اجرا شده، وارد مدار بهره‌برداری خواهند شد.
وی خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود تا پایان نیمه اول سال ۱۴۰۰ تمامی روستاهای باقی مانده تحت پوشش مجتمع تلنگ، پلان و پیرسهراب از نعمت آب آشامیدنی بهره‌مند شوند.
به گزارش دریافتی روز دوشنبه ایرنا از روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب سیستان‌وبلوچستان قاسمی با اشاره به اینکه تاکنون ۱۸۰ میلیارد تومان برای طرح یادشده از محل اعتبارات عمرانی هزینه شده است، افزود: برای تکمیل طرح با در نظر گرفتن احداث تصفیه خانه نهایی، اعتباری معادل ۱۸۷ میلیارد تومان مورد نیاز است.
مدیرعامل آب و فاضلاب سیستان‌وبلوچستان با اشاره به طرح آبرسانی به ۲۱۳ روستای زیرمجموعه سد پیشین با جمعیت ۱۰۵ هزار نفر گفت : طرح آبرسانی به زیرمجموعه سد پیشین پس از تکمیل و تصویب مطالعات در سال ۹۶ در دستور کار شرکت آب و فاضلاب از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی قرار گرفته است.
قاسمی  ادامه داد: به منظور اجرای سریع‌تر پروژه، شرکت در سال ۹۵ با هماهنگی شرکت مهندسی آبفای کشور اقدام به برگزاری فراخوان انتخاب سرمایه‌گذار برای اجرای کامل پروژه به روش BOT  نمود که متأسفانه علی‌رغم فراخوان مجدد، سرمایه‌گذاران منطقه از طرح مذکور استقبال نکرده و عملیات اجرایی در دستور کار خود شرکت آبفا قرار گرفت و در راستای آن اقدام به اجرای خط انتقال آب از تصفیه خانه تا بند شیرگواز کرده که تاکنون ۲۰ کیلومتر از خط اجرا شده است و با توجه به اینکه پیمانکار طرح توانایی اجرای کار را ندارد مراحل خلع‌ید پیمانکار از اجرای پروژه در حال انجام مراحل قانونی در مراجع ذی‌ربط است.
وی تصریح کرد: طرح آبرسانی به مجموعه مجتمع دلگان‌ها شامل ۲۵ روستا (با تامین آب از مجموعه تلنگ) و تمامی روستاهای نوار ساحلی با تأمین آب از آب شیرین کن پسابندر در دستور کار فعلی شرکت قرار دارد و پیش‌بینی می‌شود با اجرای طرح‌های فوق جمعیتی معادل ۱۵ هزار و ۸۰۰ نفر از نعمت آب آشامیدنی بهره‌مند شوند.
مدیرعامل آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان با اشاره به کمبود اعتبارات و لزوم استفاده از ظرفیت سرمایه گذاری افزود: به منظور استفاده از ظرفیت‌های ایجاد شده در قانون بودجه برای احداث آبگیر سدپیشین، خط آب خام و تصفیه خانه به مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان جهت استفاده از تسهیلات ماده ۵۶  قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و استفاده از ظرفیت سرمایه‌گذاری گزارشات توجیهی آماده و اسناد ارزیابی کیفی انتخاب سرمایه‌گذار، در شرکت مهندسی آبفای کشور جهت تصویب در حال بررسی است.
وی افزود: در صورت اجرای این بخش از طرح و استفاده از ظرفیت خطوط انتقال قدیمی (خط فولادی شیرگواز) و شبکه‌های توزیع موجود امکان بهره‌مندی تعداد ۱۴۹ روستا با جمعیت ۷۳ هزار نفر میسر می‌شود.
قاسمی گفت: در سال جاری از محل اعتبارات متمرکز ملی برای  سیستان‌وبلوچستان ۱۵۶ میلیارد تومان مصوب و ابلاغ شده که با تخصیص کامل اعتبارات، برنامه تامین آب پایدار ۱۷۳ روستا با جمعیت ۵۳ هزار نفر در کل استان تا پایان سال مالی ۹۹ در دستور کار شرکت آب و فاضلاب این استان قرار گرفته و در مجموع برای تکمیل و بهره‌برداری پروژه‌های آبرسانی ۹۲۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =

سرخط اخبار استان‌ها