ذخیره سیب در سردخانه‌های مهاباد ۴۰ درصد کاهش یافت

مهاباد- ایرنا- مسوول واحد باغبانی جهادکشاورزی مهاباد گفت: امسال در مجموع ۸۰ هزار تُن سیب در سردخانه‌های این شهرستان ذخیره شده که در مقایسه با پارسال ۴۰ درصد کاهش یافته است.

سعید کریمی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: امسال در مجموع بیش از ۱۰۰ هزار تِن سیب از باغ‌های این شهرستان برداشت شد که ۸۰ هزار تُن آن ذخیره و ۲۰ هزار تُن نیز به عنوان سیب صنعتی به کارخانه‌ها و صنایع تبدیلی ارسال شد.

وی اضافه کرد: سال گذشته ۱۵۰ هزار تُن سیب در این شهرستان برداشت شده بود که ۱۳۰ هزار تُن در سردخانه‌ها ذخیره و ۲۰ هزار تُن نیز به عنوان سیب زیردرختی وارد چرخه تولید آبمیوه و کنسانتره شده بود.

مسوول واحد باغبانی جهادکشاورزی مهاباد گفت: در این شهرستان هشت هزار هکتار باغ سیب وجود دارد که ۶ هزار و ۷۰۰ هکتار آن بارور است و امسال به طور میانگین ۱۲ تُن محصول از هر هکتار آن برداشت ‌شد.

وی با بیان اینکه بارش‌های نامناسب و سال‌آوری محصول سیب از مهم‌ترین علل کاهش تولید محصولات باغی است، اضافه کرد: سال گذشته در مجموع ۱۳۰ هزار تُن سیب از باغات این شهرستان با میانگین تولید ۱۹ تُن در هر هکتار برداشت شد.

مسوول واحد باغبانی جهادکشاورزی مهاباد گفت: این شهرستان از لحاظ سطح باغات در جایگاه سوم آذربایجان‌غربی و بعد از شهرستان‌های ارومیه و سلماس قرار دارد و به طور میانگین سالانه بیش از ۳۰۰ هکتار باغ جدید در این شهرستان جایگزین باغ‌های پیر و فرسوده می‌شود.

وی اضافه کرد: سیب تولیدی در این شهرستان که بیشتر در ۲ نوع "رد" و "گلدن" و سایر ارقام خارجی است به علت کیفیت مطلوب، قابلیت انبارداری و حمل و نقل آن یکی از محصولات صادراتی به خارج از کشور به شمار می‌رود.

وی با اشاره به فعالیت ۲۳ واحد سردخانه‌ای برای نگهداری سیب تولید شده در این شهرستان گفت: این واحدهای سردخانه‌ای در مجموع بیش از ۱۲۵ هزار تن ظرفیت نگهداری انواع میوه را دارد و سیب ذخیره شده در آنها با توجه به نیاز بازار تا پایان سال به تدریج خارج می‌شود.

"کریمی" افزود: ۴۰ درصد محصولات باغی این شهرستان به صورت تازه‌خوری به مصرف رسیده و ۶۰ درصد آن نیز به شهرستان و استان‌های همجوار فرستاده می‌شود.

وی اضافه کرد: این شهرستان با داشتن بیش از ۱۰ هزار هکتار باغ از ظرفیت و توانمندی خوبی برای احداث کارخانه‌های سورتینگ و بسته‌بندی محصول‌های باغی و سایر صنایع تبدیلی برخوردار است.

شهرستان مهاباد بیش از ۸۰ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =