درمان بیماری‌های جسمی و روحی با علوم غریبه، شگرد کلاهبردار سایبری

تهران - ایرنا - پلیس در اعلام مهمترین حوادث ۲۴ ساعت گذشته، از دستگیری فردی خبر داد که به ادعای درمان بیماری‌های جسمی و روحی با علوم غریبه، به کلاهبردار سایبری می‌پرداخت.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از پایگاه خبری پلیس، سرهنگ جواد جهانشیری رئیس پلیس فتا استان خراسان رضوی از دستگیری عامل ایجاد کانال تلگرامی و پیج اینستاگرامی که با شگرد درمان های متافیزیک و علوم غریبه قصد سودجویی و فریب کاربران را داشت، خبر داد و گفت:با شکایت یکی از بانوان مشهدی از فردی در فضای مجازی که خود را انرژی درمان معرفی کرده بود، رسیدگی به پرونده توسط کارشناسان دایره اخلاقی در پلیس فتا مرکز استان آغاز شد.

وی ادامه داد: در بررسی های مقدماتی از پرونده شاکیه مشخص شد فردی که خود را انرژی درمان می خوانده و مدعی آشنایی با علوم غریبه و متافیزیک بوده  و پس از دریافت تصاویر بدون پوشش از اندام های  افراد بیمار و متقاضی درمان، درخواست ملاقات حضوری جهت بیرون راندن ارواح خبیثه و شیاطین را از بدن بیمار داشته تا بدین روش به اصطلاح چاکراه های بسته شده فرد بیمار را باز کند.

جهانشیری تصریح کرد: کارشناسان پلیس فتا استان پس از تحقیقات فنی و پلیسی و استعلام از مبادی ذیربط و با کسب دستور قضایی متهم مذکور را به همراه ادله دیجیتالی و ابزار رایانه اش دستگیر کردند.

رئیس پلیس فتا خراسان رضوی افزود: متهم ۵۲ ساله که شاگرد عطاری و ویزیتوری در بخش گیاهان دارویی بود و از مهارت سخن وری و فن بیان بالایی هم برخوردار بود، پس از رویت شواهد غیر قابل انکار ضمن اعتراف؛ سادگی برخی  کاربران در شبکه های اجتماعی را عامل اصلی دستیابی به اهداف سوء خود بیان کرد.  

این مقام انتظامی خاطر نشان کرد: در فرآیند رسیدگی به پرونده کارشناسان در حال استخراج مستندات در خصوص تعداد افراد قربانی که به روش فوق مورد سوء استفاده قرار گرفته و میزان درآمد حاصل از این روش کلاهبرداری توسط کلاهبردار دستگیر شده می باشند که به محض تکمیل شدن اطلاع رسانی خواهد شد.

انتشاردهنده برنامه جعلی «ممبرگیر روبیکا» دستگیر شد

 رئیس پلیس فتا استان سمنان از دستگیری فردی خبر داد که با انتشار برنامه جعلی با نام «ممبرگیر روبیکا»، پس از دسترسی غیرمجاز به اطلاعات شهروندان اقدام به فعال‌سازی اکانت‌های تلگرام و روبیکا کرده بود.

 سرهنگ حسین صادقی رئیس پلیس فتا استان سمنان در تشریح این خبر گفت: در پی مراجعه فردی به پلیس فتا مبنی براینکه شخصی ناشناس از سیم‌کارت وی سوءاستفاده کرده و اقدام به فعال‌سازی اکانت‌های تلگرام و روبیکا نموده، در این راستا پرونده اولیه با هماهنگی مقام‌قضائی تشکیل و با ثبت اظهارات شاکی موضوع در دستور کار کارشناسان این پلیس قرار گرفت.

وی ادامه داد: با توجه به ارائه مستندات توسط شاکی و با بررسی‌های اولیه و اقدامات تخصصی صورت گرفته توسط تیم کارشناسان این پلیس مشخص شد متهم با استفاده از شماره همراه شاکی اقدام به فعال‌سازی اکانت در پیام‌رسان‌های تلگرام و روبیکا کرده است.

سرهنگ صادقی اضافه کرد: با توجه به حساسیت موضوع، کارآگاهان سایبری این پلیس با بررسی تلفن همراه شاکی و طبق مستندات جمع‌آوری شده و پیگیری‌های مستمر، متهم پرونده مورد شناسایی قرار گرفت و در نهایت با هماهنگی مقام قضائی این مجرم سایبری به مقامات ذی‌صلاح قانونی تحویل داده شد.

رئیس پلیس فتا استان سمنان گفت: متهم پس از دستگیری در ابتدا منکر هرگونه بزه ارتکابی شد و با سخنان گمراه کننده قصد فریب پلیس را داشت ولیکن در نهایت لب به سخن گشود و ضمن اقرار به جرم خود، گفت در زمینه برنامه نویسی فعالیت داشته و در همین راستا بدافزار مربوطه را طراحی و اقدام به انتشار آن در قالب «ممبرگیر روبیکا» در فضای مجازی کرده که پس از دانلود این فایل مخرب  توسط کاربران، برنامه در گوشی فرد طعمه نصب و با این کار اقدام به هک و دسترسی به اکانت کاربری افراد مختلف کرده است. درنهایت پرونده به همراه متهم  برای ادامه سیر مراحل قضایی به دادسرا ارسال شد.

مسدود سازی صفحه غیراخلاقی با بیش ۸۵هزار دنبال کننده

سرهنگ سامع خورشاد رئیس پلیس فتا استان مازندران از شناسایی و دستگیری مدیر صفحه‌ای که اقدام به قبح ‌زدایی، انتشار تصاویر مبتذل و ترویج سبک زندگی غربی در فضای مجازی مازندران می کرد؛ توسط کارآگاهان پلیس فتا آمل خبر داد و گفت: در راستای رصد و پایش مستمر کارشناسان این پلیس در فضای مجازی اخیرا صفحه‌ای اینستاگرامی که با ۸۵ هزار فالور در سطح استان فعال بوده و ضمن درج استوری اقدام به انتشار بارگذاری تصاویر مبتذل و تبلیغات مدلینگ با تصاویر نامناسب و اغفال جوانان با قصد اخاذی را داشته است، شناسایی شد؛ بنابراین پی گیری این پرونده در دستور کار این پلیس قرار گرفت.

وی افزود: با انجام اقدامات اطلاعاتی فنی مالک صفحه اینستاگرام که ساکن شهر مذکوربودند مورد شناسایی قرار گرفتند و با هماهنگی مرجع قضایی متهمان دستگیر شدند.  

خورشاد ادامه داد : متهم در مواجهه با ادله جمع آوری شده به بزه انتسابی اقرار کرد و علت انتشار این تصاویر را در راستای جذب مخاطب و بالابردن تعداد دنبال کننده‌ها و فریب جوانان به قصد اخاذی اعلام کرد. متهم با تکمیل پرونده جهت سیر مراحل قانونی تحویل مراجع قضایی شد.

شاگرد مغازه سارق از آب درآمد

رئیس پلیس فتا استان سیستان و بلوچستان از شناسایی فردی خبر داد که با انگیزه مالی اقدام به سرقت از کارت بانکی صاحب‌کار خود کرده بود.

سرهنگ حسن کیخا اظهار داشت: در پی مراجعه یکی از شهروندان به پلیس فتا و اعلام شکایت مبنی بر برداشت غیر مجاز مبلغ ۷۶ میلیون ریال وجه از حساب وی، موضوع در دستور کارشناسان این پلیس قرار گرفت.

وی افزود: با بررسی‌های به عمل آمده در روند رسیدگی به پرونده اقدامات لازم  توسط کارشناسان پلیس فتا برای ردیابی وجوه برداشت شده صورت پذیرفت که مشخص شد تمامی مبالغ به‌صورت کارت به کارت و خرید اینترنتی از حساب ایشان خارج شده است.

این مقام انتظامی ادامه داد: پس از دعوت شاکی و مطلع ساختن او در خصوص فرد برداشت کننده از حساب بیان داشت متهم را می‌شناسد و شاگرد وی است. در ادامه پس از کسب دستور قضایی و احضار متهم و ارائه شواهد و قرائن لب به اعتراف گشود و اعلام داشت از طریق دوربین‌های مدار بسته ناظر بر دستگاه کارتخوان موجود در فروشگاه متوجه رمز حساب صاحب‌کار خود شده و در فرصت مناسب با برداشتن کارت ایشان و طی چند روز اقدام به برداشت از حساب ایشان کردم.

کلاهبرداری در قالب اینترنت رایگان ویژه دانش‌آموزان

سرهنگ‌ دوم حسین صادقی رئیس پلیس فتا استان سمنان درباره کلاهبرداری مجرمان سایبری با انتشار لینک جعلی در قالب ارائه بسته اینترنت رایگان ویژه دانش‌آموزان و برداشت غیرمجاز از حساب شهروندان هشدار داد و گفت: یکی از ترفندهای مجرمان سایبری برای نفوذ به حریم خصوصی کاربران و سرقت اطلاعات بانکی آنان، انتشار لینک‌های جعلی در قالب ارائه بسته اینترنت رایگان ویژه دانش‌آموزان در اپلیکیشن شاد است.

رئیس پلیس فتا استان سمنان ادامه داد: لینک معرفی شده، دانش‌آموزان را به یک درگاه بانکی جعلی (فیشینگ) هدایت کرده و پس از دریافت اطلاعات بانکی آنان، اقدام به برداشت وجه از حساب کاربران به صورت غیرمجاز می‌کند.

سرهنگ صادقی به دانش‌آموزان و خانواده‌های آنان تاکید کرد: در صورت دریافت پیام از سوی افراد ناشناس در اپلیکیشن شاد، به هیچ عنوان اعتماد نکرده و بر روی آن کلیک نکنید و هنگام واریز وجه با استفاده از درگاه‌های پرداخت الکترونیکی پروتکل‌های امنیتی، آدرس صحیح درگاه بانکی مورد نظر، اطلاعات تماس با ما در سایت و نشان اعتماد الکترونیکی را به طور کامل بررسی نموده تا در دام کلاهبرداران سایبری قرار نگیرید.

این مقام مسئول درباره به‌ روزرسانی اپلیکیشن شاد نیز به کاربران این پیام‌رسان توصیه کرد: مدیران، معلمان و دانش‌آموزان، جهت نصب و به روزرسانی اپلیکیشن شاد حتماً به سایت وزارت آموزش و پرورش به آدرس اینترنتی https:‌//www.medu.ir یا آدرس‌های اینترنتی که از طریق مدرسه یا معلم مربوطه اطلاع‌ رسانی می‌شود، مراجعه کنند و به پیام‌هایی که عموما با مضامین نصب و تبلیغ نرم‌افزارها، بویژه در کانال‌های تلگرامی منتشر می‌شوند و مجوز دسترسی غیرمجاز می‌خواهند را نصب نکنند.

وی با اشاره به ضرورت نظارت والدین بر رفتار فرزندان خود در فضای مجازی بیان کرد: والدین باید حفظ حریم خصوصی خود و دیگران را به فرزندان آموزش دهند و از آنها بخواهند قبل از به اشتراک‌گذاری هرگونه اطلاعات بانکی و خصوصی از طریق تلفن همراه، فکر کنند و یا حتی از خانواده خود مشاوره بگیرند.

سرهنگ صادقی خاطرنشان کرد: خانواده‌ها می‌توانند جهت کسب اطلاعات و ارتقاء آگاهی‌های خود در این زمینه و یا در صورت برخورد با مواردی که درخصوص آن تخصص و دانش لازم را ندارند به سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice .ir مراجعه کنند.

کلاهبردار ی دو میلیارد ریالی از فروشندگان اینترنتی اجناس

 سرهنگ حسن کیخا رئیس پلیس فتا استان سیستان و بلوچستان از کشف پرونده کلاهبرداری که با شگردی خاص از فروشندگان کالا در فضای مجازی و فروشگاه های اینترنتی کلاهبرداری دو میلیارد ریالی می کرد، خبر داد و گفت: یکی از شهروندان که از طریق شبکه‌های اجتماعی و به صورت مجازی اقدام به فروش لوازم آرایشی و بهداشتی می‌کرد، با حضور در پلیس فتا استان و اعلام شکایت از یک فرد ناشناس، اظهار داشت که این فرد با اکانت جعلی سفارش خرید مبلغ ۷۰میلیون ریال لوازم به وی داده و رسید پرداخت وجه اجناس را نیز برای او ارسال کرده است که پس از ارسال اجناس به آدرس او متوجه شده است که رسید پرداخت وجه او جعلی می باشد.

وی افزود: بلافاصله با دریافت شکایت این شهروند، شناسایی و دستگیری این فرد کلاهبردار به صورت ویژه در دستور کار کارشناسان پلیس فتا استان قرار گرفت.

رئیس پلیس فتا استان سیستان و بلوچستان تصریح کرد: تلاش پلیس برای شناسایی و دستگیری این کلاهبردار ادامه داشت تا اینکه در نهایت با شگردهای خاص پلیسی آدرس کلاهبردار شناسایی و متهم با هماهنگی قضائی دستگیر شد.

سرهنگ حسن کیخا خاطر نشان کرد: در بررسی‌های تکمیلی مشخص شد که این کلاهبردار با این روش تاکنون بیش از ۲ میلیارد و پانصد میلیون ریال از فروشندگان اجناس در فضای مجازی و فروشگاه‌های اینترنتی در سراسر کشور کلاهبرداری کرده است.

وی با اشاره به اینکه متهم با تشکیل پرونده برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضائی معرفی شد؛ از تمامی فروشندگان اینترنتی خواست برای فروش‌های اینترنتی خود حتما از درگاه های پرداخت اینترنتی امن استفاده کنند و در صورت پرداخت کارت به کارت حتما قبل از ارسال سفارش، موجودی حساب خود را بررسی کنند.

کشف سرقت سیم برق

 سرهنگ رضا محمدی فرمانده انتظامی شهرستان مبارکه استان اصفهان از دستگیری یک سارق حرفه ای سیم برق و کشف ۲۰فقره سرقت خبر داد و گفت: با وقوع چندین مورد سرقت سیم وکابل برق در شهرستان"مبارکه" دستگیری سارق یا سارقان در دستور کار ماموران پلیس آگاهی این فرماندهی قرار گرفت.

وی افزود: کارآگاهان با انجام اقدامات اطلاعاتی و تخصصی موفق شدند یک نفر را در ارتباط با این سرقت ها شناسایی و دستگیر کنند.  متهم هنگامی که با مستندات پلیس روبه رو شد به ۲۰ فقره سرقت سیم و کابل برق در حوزه شهرستان مبارکه اعتراف کرد، در این رابطه پرونده تشکیل و برای اقدامات قانونی به مراجع قضائی تحویل داده شد.

کشف ۲ تن انواع ماهی قاچاق 

سرهنگ حمید حاتمی فرمانده پایگاه دریابانی بوموسی از توقیف ۲ لنج صیادی فاقد مدارک و کشف ۲ تن انواع ماهی قاچاق خبر داد و گفت: مرزبانان پایگاه دریابانی بوموسی، با انجام اقدامات اطلاعاتی از صید غیر مجاز تعدادی موتور لنج صیادی در دریا مطلع شدند و بلافاصله اقدام لازم برای توقیف لنج ها را در دستور کار قرار دادند.

وی افزود: مرزبانان با هدایت و اشراف اطلاعاتی موفق شدند، موقعیت شناورها را در دریا مشخص و در یک اقدام ضربتی دو فروند لنج صیادی متخلف حامل فرآورده های شیلاتی قاچاق را توقیف کنند. ماموران در بازرسی از شناورهای توقیفی ۲ تن انواع ماهی قاچاق به ارزش یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال کشف کردند.

فرمانده پایگاه دریابانی بوموسی با اشاره به دستگیری ۱۸ متهم در این رابطه افزود: متهمان پس از تکمیل پرونده مقدماتی تحویل مراجع قانونی شدند.

توقیف کامیون حامل گازوئیل قاچاق 

سرهنگ عباس قاسمی سرپرست فرماندهی انتظامی شهرستان میناب گفت:کامیون حامل ۲۹ هزار لیتر گازوئیل قاچاق توسط سوی ماموران انتظامی شهرستان میناب استان هرمزگان توقیف شد.

وی افزود: ماموران ایستگاه بازرسی شهید چغازردی حین کنترل خودروهای عبوری به یک دستگاه  کامیون مشکوک شدند و آن را متوقف کردند.  در بازرسی از کامیون توقیفی، ۲۹ هزار لیتر گازوئیل قاچاق کشف شد، کارشناس مربوطه ارزش سوخت مکشوفه را ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال عنوان کرد و در این رابطه یک نفر دستگیر و به همراه پرونده متشکله برای سیر مراحل قانونی به مرجع قضائی معرفی شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =

سرخط اخبار جامعه