بخش کتاب دیجیتال در ۱۹۳ باب کتابخانه عمومی اصفهان دایر است

اصفهان -ایرنا - سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی اصفهان گفت: با توجه به محدودیت‌های کرونایی، شرایط استفاده از کتاب‌های دیجیتال در ۱۹۳ باب کتابخانه عمومی این خطه فراهم شده است.

امیر هلاکویی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به وجود پنج هزار جلد کتاب دیجیتال در کتابخانه‌های عمومی استان اصفهان افزود: کتاب‌هایی در این مجموعه قرار می‌گیرد که مولف حق تالیف آن را فروخته و یا به صورت رایگان در اختیار این نهاد قرار داده باشد.

سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی اصفهان افزود: در شرایط شیوع کرونا که امکان حضور مردم در کتابخانه‌ها کاسته می‌شود و درپاره‌ای مواقع ممنوع  است، استفاده از کتاب‌های دیجیتال می‌تواند مشکل کتابخوانی و مطالعه را برای علاقه‌مندان کاهش دهد.

وی افزود: این در حالیست که برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کتابخانه‌ها، قفسه قرنطینه دایر است و هر کتابی که از امانت به کتابخانه برگردانده می‌شود در این قفسه به مدت ۲ هفته نگهداری می‌شود و سپس به چرخه توزیع بر می‌گردد و مخازن کتابخانه‌ها  نیز بسته شده است تا از آلودگی در امان بماند.

هلاکویی تصریح کرد: با وجود این تمهیدات اگر نگرانی بین مردم بابت گرفتن کتاب وجود داشته باشد،می‌توان با مراجعه به کتابخانه‌های این نهاد، کتاب‌های دیجیتال را در قالب" دی وی دی" دریافت کرد.

وی با اشاره به اینکه برخی سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی غیرقانونی وارد این فضا شده‌اند گفت: کتاب‌های دیجیتالی بسیاری در بازار وجود دارد که بی انصافی در حق نویسنده و ناشر است در واقع بدون اجازه آنها استفاده شده است.

اکنون در استان اصفهان ٣٠٠ باب کتابخانه عمومی موجود است که از این تعداد ۱۹۳ کتابخانه نهادی و ۱۲۰ کتابخانه مشارکتی و توسط بخش خصوصی و دستگاه‌های مختلف از جمله شهرداری‌ها ایجاد شده است.

همچنین مجموع فضای مفید کتابخانه‌ای در استان اصفهان ۱۳۰ هزار مترمربع است و به تخمین زده می‌شود به ازای هر یکصد نفر در استان پنج میلیون نفری اصفهان، ۲،۵ مترمربع فضای کتابخانه‌ای وجود دارد.

تعداد اعضای فعال در کتابخانه‌های عمومی استان نیز حدود ۲۲۰ هزار نفر برآورد می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =