غنی‌سازی بذر گندم با روی در فارس، میزان تولید را ۹ درصد افزایش داد

شیراز-ایرنا- معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: غنی‌سازی گندم با عنصر روی در برخی مزارع این استان، عملکرد تولید در هر هکتار مزرعه را ۹ درصد افزایش داد و از این رو، تداوم و توسعه این روند در دستور کار این سازمان قرار دارد.

به گزارش دوشنبه ایرنا از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، حسین پژمان با بیان اینکه کیفیت بذر بر محصول تولیدی و سلامت مصرف کنندگان آرد گندم نقش اساسی دارد، بیان کرد: در سال زراعی جاری به منظور ارتقای کیفیت بذرهای تولیدی پروژه استفاده از مواد ریز مغذی به ویژه روی در مرحله فرآوری اجرایی شده است‌.
وی ادامه داد: تاکنون ۱۰ هزار لیتر ترکیب روی که توسط وزارتخانه تهیه شده به صورت رایگان در اختیار شرکت های بذری قرار گرفته است تا قبل از کشت، بذرهای مورد نیاز کشاورزان غنی سازی شوند. 
معاون سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: با توجه به نقش اساسی عنصر روی در سلامت مصرف کنندگان آرد گندم، پیش از این فرآیند غنی سازی در زمان تهیه آرد از گندم با افزودن مصنوعی این مواد در کارخانجات فرآوری صورت می گرفت.
پژمان با بیان اینکه کاربرد روی به صورت بذر مال علاوه بر افزایش کیفیت و قدرت جوانه زنی بذرهای گندم و ارتقای سلامت مصرف کنندگان در افزایش عملکرد گندم نیز موثر است، اظهارکرد: بر اساس آزمایش‌های موسسه خاک و آب،کاربرد روی به صورت بذر مال، عملکرد مزارع گندم را به میزان ۹ درصد افزایش داده است.
وی ادامه داد: در آزمایش‌های انجام شده در فارس در فصل زراعی قبل، کاربرد روی و منگنز به صورت محلول پاشی در زراعت سبز گندم ، میزان عملکرد گندم در هکتار را به میزان یک هزار و ۳۵۰ کیلوگرم یا به عبارت دیگر ۱۷ درصد  افزایش داد. 
این مقام مسئول بیان کرد: کاربرد روی به صورت بذر مال یا به صورت محلول پاشی روی گیاه نسبت به کاربرد آن به شکل اختلاط با آرد گندم برتری قابل ملاحظه ای برای سلامت مصرف کنندگان دارد چرا که در روش بذر مال یا محلول پاشی این عنصر به صورت کاملا طبیعی وارد مجموعه ترکیبات غذایی دانه گندم می‌شود.
وی افزود: بر اساس دستورالعمل موسسه خاک و آب کشور، مقدار مصرف این عنصر به صورت بذر مال چهار لیتر در هر تن گندم فرآوری شده است.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: در سال زراعی جاری ۴۳ هزار تن بذور گندم اصلاح و گواهی شده از ۱۵ رقم متنوع و مناسب برای اقلیم های مختلف فارس تولید و در اختیار کشاورزان قرار می گیرند، این بذرها توسط ۲۰ شرکت اختصاصی تولید کننده بذر در استان تولید شده اند، خلوص ژنتیکی و فیزیکی و قوه نامیه بالا و عاری بودن از آفات و بیماری ها از ویژگی های بذرها اصلاح شده است.

به گزارش ایرنا، استان فارس با ۱۲۲ هزار و ۶۰۸ کیلومتر و ۳۶ شهرستان وسعت از تنوع آب و هوایی مختلف برخوردار است و همین امر باعث تنوع در تولید محصولات کشاورزی این استان شده است.
استان فارس که سال زراعی منتهی به پایان شهریور ۱۳۹۸ در تولید گندم رتبه سوم کشور را به خود اختصاص داده بود، در سال زراعی گذشته (تا پایان شهریور ۱۳۹۹) پس از استان خوزستان رتبه دوم تولید گندم کشور را به خود اختصاص دهد و یک پله رتبه خود را ارتقا دهد.
بنا بر اعلام مدیر شعب بانک کشاورزی استان فارس، با پرداخت ۱۰۰ درصدی بهای گندم خریداری شده از کشاورزان استان فارس، پروژه خرید تضمینی گندم سال ۱۳۹۹ در این استان با موفقیت به پایان رسید.
محمدحسن زراق منش ادامه داد: امسال از ۴۸ هزار و ۹۵ کشاورز استان فارس ۹۱۹ هزار و ۸۸۰ تن گندم خریداری شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =