شاعرانگی در ترجمه با «حکایت دل» تا ایستگاه آخر «شرم»

تهران- ایرنا- پایان تصویربرداری سریال ملودرام اجتماعی «شرم» و پخش مستند پرتره «لذت نوشتن، شاعرانگی در ترجمه» با روایت زندگی استاد عبدالله کوثری در قالب مجموعه «حکایت دل» از جمله تازه ترین اخبار سیمای جمهوری اسلامی است.

به گزارش ایرنا، مینی سریال ۴ قسمتی «وقتی آنها ما را می بینند» به کارگردانی «آوا دوورنای» دوشنبه ( ۱۹ آبان ماه )ساعت ۱۹ از شبکه پنج سیما پخش می‌شود. این سریال محصول ۲۰۱۹ امریکا در ۴ قسمت ۴۵ دقیقه ای است.

بنابر این گزارش، سریال وقتی آنها ما را می بینند در ژانر تاریخی درام است که داستان آن مربوط به سال ۱۹۸۹ است. چند نوجوان سیاهپوست باهم در پارک یک قرار دورهمی می گذارند ولی بدون دلیل پلیس به پارک حمله می کند و این پنج نوجوان می ترسند و می خواهند فرار کنند که دستگیر می شوند و در ایستگاه پلیس متوجه می شوند که یک زن سفید پوست مورد حمله قرار گرفته است .آنها هیچکدام از این قضیه چیزی نمی دانند ولی بخاطر فشارهای زیاد پلیس و از ترسشان در مورد حمله و کتک زدن زن دروغ می گویند و همگی سال های نوجوانیشان را در زندان می گذرانند و ...

«شرم» در ایستگاه آخر

تصویربرداری سریال شرم بعد از چهار ماه در لوکیشن پردیس تئاتر خاوران تهران به پایان رسید. 

این سریال بر اساس داستانی از سعید فرهادی، به تهیه‌کنندگی امیرپوروزیری و کارگردانی احمد کاوری تیر ماه جلوی دوربین رفت و پنجشنبه‌ هفته گذشته در پردیس تئاتر خاوران تهران به پایان تصویربرداری رسید. تدوین و سایر مراحل فنی این سریال به طور همزمان آغاز شده و قسمت‌های ابتدایی نیز آماده پخش شده است. 

سریال شرم یک ملودرام اجتماعی است که با حضور بازیگرانی چون ابوالفضل پورعرب، فاطمه گودرزی، فریبا متخصص، نسیم ادبی، سید مهرداد ضیایی، آشا محرابی، الهام طهموری، میلاد میرزایی، نیما نادری، مرحوم سیروس گرجستانی و سیاوش طهمورث قرار است به زودی روی آنتن شبکه سه سیما برود.

لذت نوشتن با استاد عبدالله کوثری در «حکایت دل»

«لذت نوشتن، شاعرانگی در ترجمه» عنوان قسمت دیگری از مجموعه حکایت دل است که از شبکه چهار سیما پخش می شود. مستند پرتره «لذت نوشتن، شاعرانگی در ترجمه» با روایت زندگی استاد عبدالله کوثری در قالب مجموعه حکایت دل از شبکه چهار سیما پخش می شود.
این مستند دوشنبه ۱۹ آبان ماه پخش می شود و به معرفی استاد عبدالله کوثری ، مترجم بزرگ آثار ادبی اختصاص دارد.
عبدالله کوثری شاعر، مترجم، ویراستار و داور چند دوره جوایز ادبی هوشنگ گلشیری، ابوالحسن نجفی و کتاب سال ایران است. کوثری که از نسل سوم مترجمان معاصر ایران محسوب می‌شود،تاکنون چندین بار برنده جایزه کتاب سال ایران شده است.
حکایت دل به تهیه کنندگی علیرضا حسینی و کارگردانی بیژن شکرریز، مستندی از زندگینامه ها، پرتره علمی و حرفه‌ای اساتید فاخر و مشاهیر معاصر کشوراست که دوشنبه ها ساعت ۲۱ از شبکه چهار سیما پخش و روز بعد ساعت ۵ عصر بازپخش می شود.

شصت‌ویکمین قسمت فصل هفتم چرخ امروز، دوشنبه ۱۹ آبان، با بررسی عکاسی نجومی و تازه‌ترین اخبار دنیای زیست‌شناسی روی آنتن شبکه‌ چهار می‌رود.

در این قسمت چرخ، احسان یوسفی، کارشناس نجوم با رحیم حیدرنیا، عکاس و پژوهشگر نجوم گفت‌وگو می‌کند. عکاسی نجومی را به‌طور کلی می‌توان به دو دسته‌ علمی و هنری تقسیم کرد. عکس‌های نجومی علمی، همان‌طور که از نام آنها برداشت می‌شود، عکس‌هایی هستند که به‌عنوان یک ثبت علمی حاوی اطلاعاتی مستند هستند و بنا به تعریف عکس‌های نجومی هنری تنها زیبایی بصری دارند. صرف نظر از این دسته‌بندی کلی، دسته‌بندی دیگری که عکاسی نجومی را تقسیم‌بندی می‌کند عکاسی خطی یا عکاسی از رد ستاره‌ها، عکاسی نقطه‌ای از ستاره‌ها، عکاسی از اعماق آسمان، عکاسی از اجرام متحرک و عکاسی از ابر کهکشان راه شیری است.
در بخش‌ دیگری از این قسمت چرخ، محمدحسین عباسپور، زیست‌شناس سلولی و مولکولی، مهم‌ترین خبرهای این روزهای دنیای زیست‌شناسی را بررسی می‌کند.
فصل هفتم مجله‌ تصویری چرخ مهم‌ترین رویدادهای علم و فناوری و مسائل روزمره‌ زندگی با نگاهی تخصصی و به‌زبانی ساده و با حضور مسئولان، کارشناسان، اساتید دانشگاه و نخبگان را بررسی و واکاوی می‌کند.
چرخ چهار روز در هفته، از یکشنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۱۹ به‌صورت زنده و به مدت ۴۵ دقیقه از شبکه‌ چهار سیما پخش می‌شود. مجری «چرخ» حافظ آهی است و محمد جباری سردبیری برنامه و الهه بهبودی تهیه‌کنندگی «چرخ» را بر عهده دارند.

واکاوی و تحلیل مهارت آموزی کودکان کار در «شکلات تلخ»
برنامه شکلات تلخ به تهیه‌کنندگی و کارگردانی مجتبی احمدی این هفته سه شنبه ( ۲۰ آبان ماه) ساعت ۱۳:۳۰ به تحلیل و بررسی موضوع  مهارت آموزی کودکان کار می پردازد.
 مجتبی احمدی تهیه کننده برنامه شکلات تلخ گفت: بیشتر کودکان کار تنها به دلیل مشکلات اقتصادی به کسب و کار کاذب خیابانی که خالی از انواع آسیب هم نیست. روی می اورند، در این مسیر برخی کاملا از خانواده جدا شدند و برخی با خانواده زندگی می کنند. اما نکته قابل تامل و مهم اولویت در ساماندهی خانواده ها و ایجاد شغل برای بزرگترهای خانواده است تا بچه ها بتوانند کودکی کنند و بیشتر اوقات خود را به تحصیل و آموزش بپردازند اما گاهی کودک و نوجوان از خانواده فاصله دارد و برای ادامه زندگی شرایط مساعد نیست در این وضعیت مراکز سازمان بهزیستی ماموریتی متفاوت را تجربه می کنند.
کارگردان شکلات تلخ ادامه می دهد: اسکان همراه با آرامش ، مهارت آموزی و حتی ایجاد شغل و مهارت برای کودکان کار موضوع برنامه سه شنبه است که در گفت و گو با کارشناسان و کارآفرینان تحلیل و بررسی می شود.
برنامه شکلات تلخ با اجرای مهدی اسماعیل تبار روزهای شنبه و سه شنبه ساعت ۱۳:۳۰ و یکشنبه و چهارشنبه حوالی ۰۰:۳۰ بامداد روی آنتن شبکه پنج سیما می‌رود.

دستورالعمل مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران در «به وقت ایران»

بررسی جزییات و چگونگی اجرای «دستورالعمل مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران» با حضور محمد بهادری‌جهرمی قائم مقام پژوهشگاه قوه قضاییه، حجت الاسلام غضنفرآبادی رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی و اصانلو معاون سازمان بازرسی کل کشور در برنامه به وقت ایران از شبکه آموزش بررسی شد.
محمد بهادری‌جهرمی در این برنامه اظهار کرد: یکی از وجوه نقص نظام نظارتی ما، ترک فعل‌ها است. نظارت بر ترک فعل یکی از وجوه مهم نظارت است.
قائم مقام پژوهشگاه قوه قضاییه تصریح کرد: نظارت در نظام حقوقی ما اشکالات فراوانی دارد و آنطور که هدف قوانین بوده، محتواهای نظارتی تحقق نیافته است. نظارت‌های سیاسی مجلس بر دولت آن طور که باید پیش نرفته است. تجربه ثابت کرده، نظارت‌های درون‌سازمانی موثر نیست. یکی از دلایل تفکیک قوا، نظارت آن‌ها بر یکدیگر است. بیشتر از ضعف در قوانین، در اجرای نظارت‌ها مشکل داریم.
وی گفت: تصمیم‌گیری دلخواهانه، تفسیر غلطی از صلاحیت اختیاری است. دستورالعمل رییس قوه قضاییه برای مجموعه دستگاه قضایی الزام‌آور است و این دستورالعمل شامل خود قوه قضاییه نیز می‌شود. مدیری که مسئول جاده سازی است وقتی جاده‌ای مشکل دارد اگر با افتخار بگوید من یک متر هم جاده نساخته ام اشکال دارد و مدیر به وظیفه خودش که جاده سازی بوده عمل نکرده است.
بهادری جهرمی ادامه داد: دستورالعمل مشوق مدیرانی است که می‌خواهند کار کنند و با این دستورالعمل می‌توان تمایز مدیری که کار می‌کند و مدیری که عافیت‌طلبی می‌کند را راحت‌تر دید.
حجت الاسلام غضنفرآبادی رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی نیز بیان داشت: در هر جایی اگر کار به کاردان سپرده شود، نتیجه مطلوب می‌گیریم. اگر در انتصابات، شرایط افراد و توانمندی‌هایشان را در ابعاد مختلف لحاظ کنیم، عدالت رعایت می‌شود.
رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: اگر نماینده‌ای متوجه کم کاری مدیری شود باید مجلس را در جریان بگذارد. مجلس می‌تواند از طریق استیضاح یا سوال با کم‌کاری‌های مدیران برخورد کند.
وی بیان داشت: ماده ۱۰ دستورالعمل رییس دستگاه قضا، مشوق مدیران پرکار است. فسادهایی که امروز وجود دارد، به خاطر اهمال مدیران و عدم انجام وظایف است. نظارت، دخالت در مدیریت نیست.
غضنفرآبادی افزود: دستورالعمل برای هریک از دستگاه‌های نظارتی وظایفی را تعیین کرده است و نه تنها شجاعت را از مدیران نمی‌گیرد، بلکه مشوقی برای مدیرانی که کار زیادی می‌کنند درنظر گرفته است. برخی از فسادهایی که اکنون با آن مواجهیم به دلیل وظایفی است که بعضی مدیران برعهده داشته و انجام نداده‌اند و این دستورالعمل در راستای قوانین موجود بوده و کسی نمی‌تواند بگوید دست و پا گیر است.
در ادامه محمد باقری مدیرکل تنقیح گزارش‌های سازمان بازرسی کل کشور نیز تصریح کرد: پرونده‌های زیادی به خاطر ترک فعل مدیران تشکیل شده است.
وی گفت: باور غلط عدم تعقیب کم‌کاری‌ها و ترک فعل‌ها باید تصحیح شود.
مدیرکل تنقیح گزارش‌های سازمان بازرسی کل کشور خاطرنشان کرد: دستورالعمل تاکید بسیار جدی و اساسی به وظایف قانونی دستگاه‌های نظارتی داشته و بسیار ارزشمند است.
وی افزود: این دستورالعمل انقلاب و جوشش جدیدی در دستگاه‌های نظارتی ایجاد کرده است و بازرسان سازمان بازرسی باید هرآنچه وظایف قانونی دستگاه‌های اجرایی بوده و توسط مسئولین مورد سهل‌انگاری قرار گرفته را رصد و احصا کنند. اگر نتیجه نامطلوبی از این سهل‌انگاری‌ها حاصل شود سازمان بازرسی وظیفه تعقیب افراد متخلف را دارد و بسیاری از ترک‌فعل‌ها آثار مخرب‌تری از فعل‌هایی دارد که آن‌ها را تعقیب می‌کنیم.
برنامه به وقت ایران به تهیه کنندگی عاصم یوسفی و با رویکرد مهارتی روزهای یکشنبه و سه‌شنبه از ساعت ۲۱:۴۵ به صورت زنده روی آنتن شبکه آموزش می‌رود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =