برج میلاد در روز جهانی ذات الریه به رنگ آبی در می‌آید

تهران-ایرنا- برج میلاد همزمان با روز جهانی بیماری ذات الریه (پنومونی) ۲۲ آبان ماه(۱۲ نوامبر) به همراه ۲۰۵ بنای یادبود در ۴۷ کشور به رنگ آبی در می‌آید.

به گزارش ایرنا بر اساس اعلام روز دوشنبه روابط عمومی برج میلاد، این نورپردازی در نمادهای مهم شهری دنیا همزمان با روز جهانی ذات الریه (پنومونی) با هدف افزایش آگاهی و شناخته شدن بیشتر این بیماری در میان افرادجامعه، اطلاع رسانی و آموزش مردماز طریق شبکه‌های اجتماعی و همچنین آشنایی بیشتر کارکنان بهداشت و درمان اجرا می‌شود.

پنومونی یا ذات‌ الریه، بیماری عفونت ریه است که در نتیجه اثر عوامل بیماری زای خارجی بوجود می آید که  می‌تواند طیف وسیعی از یک بیماری اولیه ساده تا عفونت پیشرفته و مهلک را شامل شود.  با وجود آنکه سالانه، درصد قابل‌توجهی از افراد مبتلا به این بیماری در جهان درمان می‌شوند؛ اما طبق آمار منتشر شده در هر۳۹ ثانیه یک کودک زیر ۵ سال را می‌کشد. بی‌شک پیشگیری از ابتلا، نسبت به درپیش‌گرفتن روش‌های درمانی وقت‌گیر و پرهزینه، بازدهی بالاتری دارد اما به طور گسترده‌ای پیشگیری این بیماری در بیشتر کشورها نادیده گرفته می‌شود.

بر این اساس برج میلاد در روز جهانی ذات الریه (پنومونی) در تاریخ ۱۲ نوامبر (۲۲ آبان ماه) از ساعت  ۲۱ تا ۲۲ همراه با ۴۷ کشور، ۱۴۹ شهر و ۲۰۵ بنای یادبود دیگر در جهان به رنگ آبی در می‌آید.

سینه‌پهلو یا ذات‌الریه یا پنومونی یا نومنیا وضعیت التهابی ریه است که عمدتاً کیسه‌های میکروسکوپی هوا موسوم به آلوئول‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

این بیماری معمولاً  براثر عفونت ناشی از ویروس یا باکتری و گاهی نیز در اثر سایر میکروارگانیسم‌ها، برخی داروها و شرایط دیگر مانند بیماری خودایمنی رخ می‌دهد.در این بیماری، کیسه‌های هوایی متورم می‌شود و چون درون آن از مایعات پر می‌شود، در نتیجه اکسیژن‌رسانی کمتر می‌شود و تبادلات گازی کاهش می‌یابد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha