ترور سردار سلیمانی خطای استراتژیک کاخ سفید بود

تهران- ایرنا- دستیار ویژه رییس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل گفت: شهید سلیمانی قهرمان مبارزه با تروریسم بود که سهم بزرگی در امنیت منطقه و جهان ایفا کرد، ترور وی از سوی آمریکا خطای استراتژیک کاخ سفید بود.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از خانه ملت، راب مک ایر، سفیر انگلیس در تهران با امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل دیدار و گفتگو کرد. امیرعبداللهیان در ابتدای این دیدار با مروری بر مناسبات پارلمانی دو کشور گفت: مجالس دو کشور همواره در زمینه‌های مختلف بحث و تبادل نظر داشته اند و گروه دوستی پارلمانی دو کشور در مجلس جدید شورای اسلامی و مجلس عوام انگلیس تشکیل و لیست نهایی اعضای آن مشخص شده است.

دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل تداوم گفتگوهای کمیسیونی مجالس دو کشور را مفید ارزیابی کرد اما از روند کُند همکاری ها و از جمله تعلل انگلیس در عمل به تعهدات خود انتقاد کرد.

وی گشایش کانال بانکی و تبادلات روان تجاری را بخشی از تعهدات لندن خواند و افزود: اینکه برخی مقامات در لندن نه تنها به تعهدات خود در قبال ایران عمل نمی کنند بلکه اتهامات بی اساسی را به جمهوری اسلامی ایران نسبت می دهند، رفتاری غیرسازنده در مسیر روابط دو کشور می دانیم. 

مدیرکل امور بین‌الملل مجلس شورای اسلامی با اشاره به آمادگی تجار و بازرگانان دو کشور برای افزایش سطح همکاری‌ها گفت: ظرفیت‌های خوبی در جمهوری اسلامی ایران و انگلیس وجود دارد که می‌تواند به تقویت همکاری ها و همچنین تسریع و تسهیل مناسبات فیمابین کمک نماید.

امیرعبداللهیان با انتقاد از اقدامات خودسرانه و ناقض صلح و امنیت از سوی آمریکا و برخی متحدین آن ، استفاده ابزاری از تروریسم و تلاش برای تجزیه کشورهای مسلمان منطقه را از جمله عواملی بر شمرد که  ناقص روند صلح  جهانی و امنیت انرژی است.

وی با اشاره به نقش مهم ایران در کمک به سوریه و عراق برای مبارزه با تروریسم گفت: سردار سپهبد سلیمانی ، قهرمان بین المللی مبارزه با تروریسم است که سهم بزرگی در امنیت منطقه و جهان ایفاء کرد و ترور وی از سوی آمریکا خطای استراتژیک کاخ سفید بود.

امیرعبداللهیان با تاکید بر ضرورت برقراری صلح و امنیت در منطقه و از جمله یمن گفت: با توجه به تداوم کشتار مردم مظلوم و بی‌دفاع یمن، برقراری آتش بس و پایان دادن به این وضعیت اسفبار و توقف فروش سلاح در جنگ یمن یک ضرورت می‌باشد.

وی همچنین با اشاره به نقض سیستماتیک حقوق بشر در بحرین بر تحقق راه حل سیاسی در همه کشورهای بحرانی منطقه تاکید کرد.

سفیر انگلیس بر نقش جمهوری اسلامی ایران در ایجاد صلح و امنیت در منطقه تاکید کرد

 راب مک ایر، سفیر انگلیس در تهران  در این دیدار همکاری‌های پارلمانی را در توسعه مناسبات فی‌مابین مهم خواند و گفت: سفارت انگلیس در تهران تلاش خود را برای تقویت روابط دوستانه پارلمان های دو کشور به کار خواهد گرفت.

وی در ادامه با اشاره به بدعهدی آمریکا و خروج یکجانبه از برجام گفت: بعد از خروج آمریکا از برجام در شرایط پیچیده‌ای قرار گرفتیم اما با این وجود انگلیس همواره حمایت خود را از توافق هسته ای اعلام کرده است.

سفیر انگلیس با اشاره به مسئله یمن افزود: ما از راه حل سیاسی در یمن حمایت می کنیم و جمهوری اسلامی ایران می تواند در ایجاد صلح و امنیت در منطقه نقش آفرینی نماید.

در این دیدار راب مک ایر بر ضرورت مذاکره و پایبندی ایران به برجام تاکید کرد و امیرعبداللهیان گفت: پایبندی یکطرفه ایران به برجام قابل دوام و پذیرش نیست. تهران همواره مذاکره دیپلماتیک را روشی مفید می داند اما مذاکره برای مذاکره یک بازی تکراری و بی حاصل است.

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha