کرونا اهدای خون در خراسان شمالی را ۱۸ درصد کاهش داد

بجنورد- ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: کرونا اهدای خون در استان را ۱۸ درصد کاهش داد این درحالی است که با توجه به شرایط بحرانی ناشی از این ویروس، مراکز درمانی به صورت مستمر و روزانه به خون و فرآورده‌های خونی نیاز دارند.

به گزارش روز دوشنبه پایگاه اطلاع رسانی این دانشگاه، دکتر سید احمد هاشمی اظهار داشت: اگر اهدای خون روند کاهشی داشته باشد، با وضعیت بحرانی برای ذخیره خون در استان مواجه خواهیم شد.
مدیرکل انتقال خون خراسان شمالی هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه مراجعه برای اهدای خون کاهش یافته است گفت: نیاز به خون و فراورده‌های آن همیشگی است باید مردم یاری کنند.

دکتر حسین زارع اظهار داشت: هر ساله با شروع فصل سرما با کاهش مراجعه مواجه خواهیم شد، معمولا در شش ماه نخست سال تعداد مراجعه کننده ها در مقایسه با شش ماه دوم بیشتر است.

وی گفت: انتقال خون استان برای جبران عقب ماندگی ها و همچنین دسترسی همه اقشار حتی در ایام تعطیلات رسمی و جمعه ها نیز فعالیت دارد  زیراکه هم اکنون به خون در تمامی گروه ها و فرآورده های آن نیاز داریم.

زارع افزود: علاوه بر تامین نیاز خون استان باید سهمیه خونی که کشور برای ما تعیین کرده است نیز تهیه و ارسال کنیم، از شهروندان می خواهیم که در این امر ما را یاری کنند.

وی میزان سهمیه خون در طول سال جاری را برای ارسال به کشور هشت هزار واحد خونی اعلام کرد و گفت: تاکنون حدود چهار هزار و ۷۰۰ واحد را تامین کرده ایم که مابقی را نیز باید تا پایان سال تهیه و تحویل دهیم.

وی با بیان اینکه نیاز خون بیمارستان ها و مراکز درمانی استان تامین است اظهار داشت: اما با توجه به اینکه نیاز به خون همیشگی است و عمر فراورده های خونی از جمله پلاکت نیز سه تا پنج روز است هر روز باید خونگیری داشته باشیم که از شهروندان می خواهیم به طور مستمر در این راستا اهدا داشته باشند.

مدیرکل انتقال خون خراسان شمالی گفت: در مجموع ویروس کرونا مصرف خون در استان را به دلیل کاهش عمل های جراحی، محدودیت رفت و آمد ها و کاهش تصادفات کمتر کرد اما با توجه به اینکه برخی از بیماران از جمله تالاسمی، سرطانی و سایر نیاز به خون همیشگی دارند.

زارع افزود: ۱۳ هزار و ۳۱۳  نفر در هفت ماه امسال برای اهدای خون به مراکز ثابت و سیار خونگیری استان مراجعه کردند که از این تعداد ۱۰ هزار و ۸۳۲ نفر موفق به اهدای خون شدند، تعداد مراجعه در این مدت در مقایسه با سال گذشته ۱۹ درصد کاهش یافته است.

وی اظهار داشت: اهدای خون در این بازه زمانی در مقایسه با سال پیش از آن ۱۴ درصد افزایش دارد.

وی افزود: از مجموع این تعداد ۷۶۴ نفر را اهداکنندگان زن هستند که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۳۰ درصد رشد دارد. 

زارع با بیان اینکه همه گیری بیماری کرونا تاثیر منفی بر مراجعه اهداکنندگان خون گذاشته شده است اظهار داشت: تمامی دستورالعمل های بهداشتی در مراکز خونگیری به صورت سختگیرانه انجام می شود و با غربالگری تنها افراد سالم وارد مجموعه می شوند.

وی با بیان اینکه در شاخص جذب نیز ۱۴ درصد رشد داشته ایم افزود: با اهدا کننده های خون تماس تلفنی برقرار می کنیم که مراجعه آنان نیز در این مدت افزایش دارد.

وی اظهار داشت همچنین امسال نیز از بار اولی ها خونگیری داشته ایم.

وی گفت: با توجه به اینکه احتمال سرایت. این بیماری از طریق خون بسیار پایین است نگران آلودگی به بیماری کرونا در مراکز اهدای خون نباشند و با اهدای خون در نجات جان بیماران سهیم شوند.

مدیرکل انتقال خون خراسان شمالی افزود: انتقال خون خراسان شمالی نیاز خونی ۱۲ بیمارستان را برآورده می کند و پاسخگوی تمامی نیازهای خونی مراکز درمانی استان است.

زارع افزود: نیاز به خون و فرآورده‌های آن، نه فصلی و مقطعی که همیشگی است و بیماران سرطانی، دیالیزی و خاص از جمله تالاسمی، زنان باردار و مصدومان تصادفات و دیگر موارد نیازمند خون هستند و نباید اهدای این ماده حیاتی در هیچ شرایطی کمرنگ شود.

وی اظهار داشت: شاخص اهدای خون در سال جاری ۸۱.۵۱، شاخص اهدای بانوان هفت و شاخص اهدای مستمر ۵۸.۴ ددرصد است.

خراسان شمالی ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد که ۹۶ درصد نیاز خونی آن در داخل استان تامین می‌شود

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =