کارشناس بهداشت گناوه: علائم کرونا در افراد دیابتی شدیدتر بروز می‌کند

گناوه - ایرنا - کارشناس مبارزه با بیماری‌های غیرواگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه گفت: علائم کرونا در افراد دیابتی شدیدتر و جدی تری نسبت به افراد عادی بروز می‌کند.

 هاجر عوض پور روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: فرد دیابتی اگربیماری خود را به­‌ خوبی کنترل کند، احتمال این­که  در اثر کرونا علائم خطر حاد را تجربه کند کمتر است در غیر این صورت فرد در معرض مشکلات ناشی از دیابت قرار می‌گیرد.

وی اظهار کرد: بیماری قلبی و سایر بیماری­‌ها  در کنار دیابت احتمال شدت بیماری در اثر ابتلا به کرونا را مانند سایر بیماری­ ها بالا می‌برد.

عوض پور گفت: بیماری‌های مسری در افراد مبتلا به دیابت باعث افزایش التهاب یا ورم داخلی می‌شود که علت این عارضه بالا بودن قند خون است.

کارشناس مبارزه با بیماری‌های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستانگناوه افزود:  افراد مبتلا به دیابت باید دستان خود را قبل از آماده کردن غذا و خوردن ، هنگام مراقبت از بچه‌ها و افراد بیمار، استفاده از توالت و حضور در مکان‌های عمومی به مدت حداقل ۲۰ ثانیه با آب و صابون بشویند.

وی گفت: بیماران دیابتی در فضای عمومی از ماسک استفاده کنند و فاصله ۱٫۵ متری با سایر افراد را مدنظر قرار دهند و  در صورت مبتلا شدن به کرونا به پزشک مراجعه و خود را در خانه قرنطینه کنند.

عوض پور بیان کرد: بیماران دیابتی همواره انسولین و داروهای خوراکی قندخون را به میزان لازم در منزل داشته باشند و  اگر از داروهای کنترل‌کننده فشارخون استفاده می‌کنند مداوم آن را مصرف کرده و با پزشک خود نیز مشورت کنند.

کارشناس مبارزه با بیماری‌های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان گناوه اظهارداشت: دیابت یا بیماری قند، نوعی  بیماری است که در آن مقدار ترشح انسولین کمتر از میزان لازم برای طبیعی نگه داشتن قندخون است.

وی گفت: انسولین ماده‌ای است که در بدن تمام افراد از سوی بخشی از غده لوزالمعده ساخته و در  تنظیم قندخون نقش مهمی دارد.

عوض پور افزود: بیماری دیابت انواع مختلفی دارد ولی به‌طور عمده افراد به دیابت نوع یک، ۲ و دیابت بارداری تقسیم می‌شود.

وی یادآورشد: کودکان، نوجوانان و جوانان بیشتر به دیابت نوع اول و افراد میانسال و مسن نیز به دیابت نوع دوم مبتلا می‌شوند.

کارشناس مبارزه با بیماری‌های غیرواگیر شبکه بهداشت و درمان گناوه گفت: رژیم غذایی سالم و تامین انرژی دریافتی موردنیاز هر بیمار، فعالیت بدنی مناسب، مستمر و منظم، آموزش و پایش دائمی قندخون (خود مراقبتی) و دارو درمانی از ارکان اصلی درمان دیابت است.

شهرستان گناوه در شمال استان بوشهر قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =