۱۹.۷ درصد زباله‌های شهرکرد قابل بازیافت است

شهرکرد- ایرنا- سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری شهرکرد با اشاره به ضرورت تفکیک زباله از مبدا گفت: ۱۹.۷ درصد زباله‌های تولیدی در مرکز چهارمحال و بختیاری قابلیت بازیافت دارد.

داوود مومنی شامگاه یکشنبه در نشست علنی شورای اسلامی شهرکرد تاکید کرد: سرانه زباله تولیدی هر شهروند در مرکز چهارمحال و بختیاری روزانه ۷۲۵ گرم است.
وی زباله تولیدی روزانه شهرکرد را ۱۴۰ تن دانست و افزود: از این میزان ۲۷.۵۸ تن زباله قابل بازیافت است.
مومنی درآمد ناخالص سالانه ۱۹.۷ درصد زباله قابل بازیافت شهرکرد را ۳۵۰ میلیارد ریال اعلام و تصریح کرد: از این میزان سالانه پنج درصد برابر ۹۰ میلیارد ریال مختص تفکیک از مبدأ است.
وی یادآور شد: اجرای طرح تفکیک زباله از مبدا در شهرکرد که مراحل نخست آن انجام شده است باعث کاهش زباله‌های تولیدی می‌شود.
مومنی اظهار داشت: برای اجرای مرحله نخست این طرح هشت کانکس از سوی بخش خصوصی در شهرکرد مستقر شده و روزانه ۱.۵ تن زباله خشک قابل بازیافت از منازل مسکونی و دستگاه‌های اجرایی مرکز چهارمحال و بختیاری جمع‌آوری می‌شود.
رییس شورای اسلامی شهرکرد نیز گفت: بخش خصوصی، طرح توجیهی و برنامه علمی و عملیاتی خود ویژه تفکیک زباله از مبدأ را تا 2 هفته دیگر به این شورا ارائه دهد.
فرهاد رئیسی تاکید کرد: طرح تفکیک زباله از مبدأ در شهرکرد تاکنون 2 بار اجرایی اما با شکست مواجه شده است و در این مرحله باید براساس شاخص‌های علمی، ضابطه‌های قانونی و معیارهای فنی اجرا تا با موفقیت همراه شود.
وی تصریح کرد: شهرداری شهرکرد برای کاهش تولید زباله، تقویت بازیافت و اجرای طرح پسماند برنامه‌ریزی و اقدام کند.
وی یادآور شد: از شهروندان شهرکرد تقاضا می‌شود برای موفقیت در اجرای طرح تفکیک زباله از مبدأ با شهرداری همکاری کنند.
به گزارش ایرنا، سالانه ۵۲ هزار تن زباله در مرکز چهارمحال و بختیاری تولید می‌شود که از این میزان حدود ۸۰ درصد زباله تَر و حدود ۲۰ درصد زباله خشک است.
شهرکرد به ‌عنوان مرکز استان چهارمحال و بختیاری ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =