حمل و نقل کانتینری در بندر آستارا رونق گرفت

آستارا - ایرنا - مدیر اجرایی شرکت ساخت، توسعه و بهره برداری بندر آستارا گفت: حمل و نقل کانتینری از طریق بندر این شهرستان با صادرات ۳۵۰ تن محصول کشاورزی رونق گرفت.

علیرضا چشم جهان روز یکشنبه در حاشیه عملیات بارگیری کانتینرهای یخچالی صادراتی به بندر اکتائو قزاقستان از بندر آستارا در جمع خبرنگاران گفت: از ابتدای آبان ماه تاکنون ۳۱ کانتینر محصول کشاورزی شامل میوه، گل و گیاه به مقصد بندر اکتائو قزاقستان بارگیری و صادر شد.

وی اظهار کرد: هر دو هفته یکبار محصولات کشاورزی از طریق کانتینرهای یخچالی از بندر آستارا به بندر اکتائو بارگیری می شود و با واگذاری کانتینرهای مذکور برای انجام امور صادراتی و ترانزیتی به متقاضیان، صادرات محصولات کشاورزی رونق خواهد گرفت.

وی ادامه داد: این قبیل کالاها در درجه حرارت بین ۲- تا ۱۳+ درجه سانتیگراد نگهداری می‌ شوند و تا رسیدن به مقصد درجه کانتینرها توسط عوامل کشتی به صورت مستمر کنترل می شوند.

چشم جهان گفت: محفوظ ماندن کالا، کاهش زمان عملیات بندری و استفاده بهینه از فضای عرشه مهمترین مزایای حمل کانتینری است و این خود عامل مهمی در جلب رضایت صاحبان کالا به شمار می‌ رود.

وی بیان کرد: تاکنون امکان حمل ‌و نقل دریایی با کانتینرهای یخچالی در این بندر فراهم نبود و سازمان بنادر و دریانوردی و شرکت سرمایه‌ گذاری کاوه برای راه اندازی آن تلاش خوبی انجام داده اند.

وی یادآور شد: امسال حدود ۱۱۷ هزار تن کالا در این بندر تخلیه و بارگیری ‌شده و نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۷ درصد افزایش داشته است.

بندر آستارا با ۶۰ هکتار وسعت، نخستین بندر بخش خصوصی کشور و نزدیک ترین و مقرون به صرفه ترین مسیر تجارت و حمل و نقل کالا بین آسیا، آفریقا و اروپا برای تخلیه و بارگیری کشتی های ۲ هزار و ۵۰۰ تن طراحی شده است.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان واقع شده و از سه مرز زمینی، دریایی و ریلی برخوردار است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =