مرگ ناشی از کرونا در آذربایجان‌شرقی پایین تر از میانگین کشوری است

تبریز-ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی مرکز آذربایجان‌شرقی گفت: آمار مربوط به مرگ ناشی از ابتلا به کرونا در این استان نسبت به متوسط کشوری پایین تر است.

محمدحسن صومی عصر یکشنبه در نشست ستاد استانی مقابله با کرونا، افزود: طبق آخرین آمارهای ثبت شده میانگین مرگ و میر کرونایی ها در آذربایجان شرقی ۴.۸ درصد از افراد شناسایی شده می باشد که این آمار در متوسط کشوری بیش از ۵ درصد است.

وی تعداد فوتی های ناشی از ویروس کرونا در آذربایجان شرقی را بیش از ۲۵ نفر اعلام و اضافه کرد: مراکز درمانی و بیمارستانی استان نیز روزانه به طور متوسط ۵۰۰ نفر را با علایم مثبت کرونا شناسایی می کنند .

صومی اظهار داشت: در آذبایجان شرقی روزانه یکهزار و ۴۰۰ مورد آزمایش کرونا انجام می شود که اگر امکانات لازم و کافی در اختیار دانشگاه علوم پزشکی قرار بگیرد می توانیم این آمار را تا روزانه سه هزار مورد افزایش دهیم و برای رسیدن به این آمار با محدودیت های دستگاه های سی پی آر روبرو هستیم.

وی با اشاره به کمبود امکانات درمانی در سطح استان به دلیل افزایش تعداد مبتلایان به کرونا، یادآوری کرد: در حالیکه بهمن ماه پارسال اکسیژن را به قیمت ۲۳۰ هزار تومان خرید می کردیم امروز باید برای تهیه آن یک میلیون تومان پرداخت  کنیم و در همین زمینه پارسال از هفت استان کشور اقدام به خرید کرده  بودیم که به دلیل شیوع کرونا امروز این استان ها توانایی انتقال تولیدات خود به آذربایجان شرقی را ندارند چون استفاده از آن روز به روز افزایش پیدا می کند.

صومی نیاز مراکز درمانی و بیمارستانی آذربایجان شرقی به اکسیژن را در بهمن ماه سال گذشته روزانه ۸۰ تن اعلام کرد و ادامه داد: امروز این نیاز به بیش از سه برابر رسیده است و برای تهیه آن باید از هفت خوان رستم گذشت .

وی با اشاره به عقد قرارداد تامین ۲۱ مورد مخازن اکسیژن برای مراکز درمانی آذربایجان شرقی، گفت: متاسفانه تاکنون ۱۴ مورد آن تهیه و تامین نشده است و مخزن اکسیژن شهرستان مرند که از ۲ هفته قبل خراب شده است تاکنون تعمیر و راه اندازی نشده است.

صومی خواستار همکاری و مساعدت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان شرقی برای تهیه لوازم و امکانات درمانی به خصوص اکسیژن شد.

وی گفت: اگر ظرفیت مخازن اکسیژن بیمارستان ها و مراکز درمانی آذربایجان شرقی به ۱۳۰ هزار تن برسد به راحتی می توان به بستری شدگان ناشی از ویروس کرونا خدمات رسانی کرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز آمارهای افزایشی ابتلا به کرونا در آذربایجان شرقی را هشداردهنده خواند و اعلام کرد: شهرستان ها اهر، تبریز، چاراویماق، بناب، مراغه، هریس، هشترود، شبستر، آذرشهر، میانه، عجب شیر، سراب، جلفا و هوراند به ترتیب دارای بیشترین مبتلا به کرونا هستند.

صومی شهرستان های شبستر، جلفا، چارایماق و اهر را دارای بیشترین تعداد مبتلایان کرونا طی دو هفته اخیر اعلام و اضافه کرد: شهرستان های خداآفرین، مراغه، جلفا، عجب شیر، هریس و اهر نیز دارای بیشترین تعداد بیماران شناسایی شده مثبت کرونا در آذربایجان شرقی هستند.

وی میانگین سنی فوتی های ناشی از کرونا در آذربایجان شرقی را ۶۷.۸ سال اعلام کرد و ادامه داد: بیشترین بستری شدگان کرونایی در استان نیز بین ۵۰ تا ۶۰ سال سن دارند و از لحاظ جسنیتی نیز آمارها برابر است.

صومی بیشترین میزان ابتلا به کرونا در آذربایجان شرقی را مربوط به سنین بالای ۸۰ سال و کمترین میزان را مربوط به سنین پایین تر از ۲۰ سال اعلام کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =