رایزنی‌ برای افزایش ساعت فعالیت هنرمندان تئاتر

تهران- ایرنا- مدیرکل اداره هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره بر رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی از سوی اهالی تئاتر در دور نخست از سرگیری اجرای آثار نمایشی گفت: با استناد به آن کارنامه موفق تلاش‌ و رایزنی می‌کنیم ساعت فعالیت هنرمندان تئاتر را افزایش دهیم.

هم‌زمان با اعلام بازگشایی مجدد فعالیت‌های فرهنگی و هنری در تهران از ۲۰آبان‌ برای گروه‌هایی که در شاخه سوم مشاغل و حرفه‌های اجتماعی کشور قرار می‌گیرند موجی از خوش‌بینی میان هنرمندان عرصه تئاتر نیز به وجود آمد.

اما آنچه به‌عنوان چشم اسفندیار این برنامه مورد نقد هنرمندان عرصه تئاتر قرار گرفته است، ساعت اعلام‌شده فعالیت‌ها آنهاست که طبق گفته مسئولان حداکثر تا ساعت ۱۸ عنوان شده است. در حالیکه براساس شیوه برنامه‌های تئاتری در کشور عموماً فعالیت هنرمندان تئاتر و تماشاخانه‌ها تازه از ساعت ۱۸ به بعد آغاز می شود.

همین مسئله باعث شد سراغ دکتر قادر آشنا مدیرکل اداره هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برویم و از او در باره این مسئله و انتقادی که هنرمندان تئاتر نسبت به بازگشایی مجدد فعالیت‌های فرهنگی و هنری از۲۰ آبان‌ماه داشته‌اند بپرسیم.

تسهیل فعالیت هنرمندان تئاتر مهمترین دغدغه مسئولان فرهنگی است

قادر آشنا در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا گفت: در جلسات متعددی که با مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، همچنین اداره کل ارشاد استان تهران و ستاد ملی مقابله با کرونا داشتیم همواره درباره لزوم اهمیت فعالیت هنرمندان تئاتر به‌ویژه در حوزه معیشت و اقتصاد خانواده آن‌ها به گفت‌وگو پرداختیم.

وی ادامه داد: همچنین در تمام این گفت‌وگوها بر ملاحظات رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و امکانات متفاوتی که فعالیت هنرمندان تئاتر همواره با آن گره خورده است بارها مورد اشاره قرار گرفته است. ازجمله ساعت فعالیت هنرمندان تئاتر که عموماً از ساعت‌های بعدازظهر تا نخستین ساعت‌های شامگاه هر روز منهای شنبه‌ها را به خود اختصاص می دهد.

آمار هولناک کرونا ما را به احتیاط بیشتر دعوت می‌کند

آشنا تاکید کرد: از سوی دیگر نباید فراموش کنیم کرونا در کشور به شدت افزایش یافته و وقتی خبر درگذشت ۴۵۹ نفر از هم‌وطنان عزیزمان را می‌شنویم باعث می‌شود دامنه فعالیت‌های خود را بر محور احتیاط بیشتر و رعایت موارد جلوگیری از شیوع این ویروس استوار کنیم.

وی یادآور شد: در بحث فرهنگ و هنر این مسئله لازم به یادآوری است که رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و نکاتی که می‌تواند توسط تمام افراد جامعه مورد دقت قرار گیرد تا شاهد شکست زنجیره شیوع ویروس کرونا در کشور باشیم سهم مهمی از این اطلاع‌رسانی بر عهده نخبگان فرهنگ و هنر است. هنرمندان در این عرصه می‌توانند پیش‌قراول باشند.

دوگانه «حیات و سلامت» و «اقتصاد و معاش»

مدیر کل اداره هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به دوگانه «حیات و سلامت» و «اقتصاد و معاش» جامعه هنرمندان یادآور شد: کنار هم قرار دادن این دو مسئله در شرایط این روزها کاری بسیار سخت است. از سویی باید به ‌عنوان مسئولان و مدیران عرصه فرهنگ و هنر تمام امکانات خود و برنامه‌هایمان را به گونه‌ای تنظیم کنیم تا خدای‌نکرده در قالب فعالیت‌های فرهنگی شاهد مبتلا شدن هنرمندان همچنین مخاطبان آثار فرهنگی و هنری به ویروس کرونا نباشیم.

از سویی دیگر باید به لزوم فعالیت هنرمندان در راستای معیشت و درآمدشان برای پشت سر گذاشتن روزهای زندگی آن‌ها توجه داشته باشیم. قرار گرفتن این دو نکته و مدیریت و برنامه‌ریزی آن در شرایط فعلی با تاخت‌وتاز هولناک ویروس کرونا در کشور سخت به نظر می‌رسد.

کارنامه درخشان هنرمندان تئاتر در رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی

آشنا با اشاره به کارنامه موفق فعالیت هنرمندان تئاتر در ابتدای تیرماه ۱۳۹۹ بعد از تعطیلی چهار ماهه از آغاز شیوع ویروس کرونا در کشور از ابتدای اسفند ۱۳۹۸ تا پایان خرداد ۱۳۹۹ گفت: خوشبختانه تا پیش از تعطیلی مجدد فعالیت‌های فرهنگی و هنری در سایه شیوع موج دوم ویروس کرونا در کنار میزبانی تماشاخانه‌ها و دیگر اجراهای عمومی در حوزه نمایش‌های آئینی و مذهبی حتی یک مورد در سراسر کشور نسبت به مبتلا شدن هنرمندان یا مخاطبان حاضر در تماشاخانه‌ها و دیگر اجراها گزارش نشد که یادآور تلاش هنرمندان تئاتر در رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی است.

باتوجه به ساعات متفاوت فعالیت هنرمندان تئاتر در تماشاخانه‌ها و میزبانی از مخاطبان که عموماً ساعاتی بعد از ساعت ۱۸ شروع شده و تا ساعت‌های ابتدایی شب ادامه دارد در تعامل و گفت‌وگو با مدیرکل ارشاد استان تهران، استانداری و همچنین ستاد ملی مقابله با کرونا بر این مسئله تاکید داشته‌ایم که بتوانیم با رعایت بیشتر و حداکثری شیوه‌نامه‌های بهداشتی حتی اگر شده چیزی حدود یک یا دو ساعت بیشتر از ساعت ۱۸ اجازه فعالیت به هنرمندان تئاتر داده شود.

رصد متناوب هنرمندان تئاتر برای رعایت اصول و نکات بهداشتی

آشنا در پایان تاکید کرد: همچنین در دور نخست فعالیت هنرمندان تئاتر من به شکل متناوب همکارانم را به تماشاخانه‌ها و محیط‌های اجرای آثار تئاتری می‌فرستادم تا آن‌ها به شکل غیرمحسوس رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی از سوی هنرمندان تئاتر را رصد کرده که خوشبختانه حتی یک گزارش دال بر عدم رعایت شیوه‌نامه‌ها به دستمان نرسید.

وی خاطرنشان کرد: این امر نشان‌دهنده پیش‌قراولی هنرمندان عرصه فرهنگ و هنر به‌ویژه اهالی خانواده تئاتر در راستای رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی برای ازسرگیری فعالیت‌هایشان به شمار می رود .

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =