قشم از کمبود نیروی ماهر رنج می‌برد

قشم- ایرنا- مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم گفت: در سال‌های گذشته زیرساخت‌های متعددی در حوزه‌های مختلف اقتصادی و گردشگری در جزیره قشم ایجاد شده که یکی از چالش‌های امروز، کمبود نیروی انسانی ماهر و متخصص است.

به گزارش ایرنا از سازمان منطقه آزاد قشم، حمیدرضا مومنی عصر یکشنبه در دیدار با مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان هرمزگان با وی افزود: کمبود نیروی انسانی آموزش دیده برای بهره برداری مطلوب از طرح‌های اجرا شده در قشم مشکلی است که برای رفع آن باید از ظرفیت‌های سازمان فنی و حرفه ای استفاده کرد.

وی ادامه داد: توانمندسازی نیروی انسانی ماهر برای کار و ارائه خدمات در جزیره قشم در عرصه‌های مختلف اقتصادی، گردشگری و خدماتی از اولویت‌های اصلی این سازمان به شمار می‌رود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم تصریح کرد: برای رسیدن به نتیجه مطلوب و تربیت نیروی کار ماهر و نیمه ماهر نیازمند حضور پرقدرت فنی و حرفه در حوزه های آموزشی هستیم.

وی افزود: تربیت نیروی انسانی در حوزه‌های خدماتی شامل واحدهای تجاری و گردشگری به عنوان محورهای توسعه جزیره قشم یکی از موضوعاتی است که توجه به آن می‌تواند، زمینه ساز رضایت گردشگران و مسافران را فراهم آورد.

مومنی ادامه داد: در حوزه صنایع دستی نیز بسترهای زیادی وجود دارد که با برنامه‌ریزی برای استانداردسازی آموزش های این حوزه و ساماندهی نیروهای کار بومی می توان به اقتصاد خانواده‌ها و همچنین ایجاد اشتغال کمک شایانی کرد.

وی اظهار کرد: محورهای توسعه و جذب سرمایه گذاری در جزیره قشم تا اندازه زیادی مشخص شده و سازمان فنی و حرفه ای باید براساس نیازهای واحدهای تولیدی، صنعتی، شیلاتی و خدماتی فعال در جزیره ،آموزش‌های لازم به نیروی انسانی را در دستور کار خود قرار دهد.

آموزش‌ها در قشم بومی سازی می‌شود

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان هرمزگان نیز در این دیدار گفت: بومی سازی آموزش‌ها در منطقه آزاد قشم یکی از اولویت‌های آموزش های فنی و حرفه‌ای است.

سیده اسماء کریمی افزود: در زمینه تربیت نیروی کار بومی و همچنین ایجاد نیروی کار ماهر، فعالیت های خوبی در جزیره قشم صورت گرفته و با اجرایی شدن آن امکان ایجاد اشتغال پایدار فراهم می شود.

وی ادامه داد: برای استفاده از نیروی انسانی ماهر و نیمه ماهر در طرح‌های بلندمدت، هماهنگی مناسبی میان سازمان فنی حرفه ای و آموزش و پرورش و همچنین واحدهای آموزشی و دانشگاهی قشم ایجاد شده است.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان هرمزگان تصریح کرد: سازمان فنی و حرفه ای آموزش سفارش محور را در نقاط مختلف در دستور کار قرار داده و به توانمندسازی و آموزش نیروی کار به صورت تخصصی و مطابق با نیازهای تولیدی، صنعتی و خدماتی مناطق می‌پردازد.

وی افزود: ایجاد شهرک‌های مهارت‌آموزی و دپارتمان‌های تخصصی در حوزه‌های گردشگری و پرورش آبزیان در منطقه آزاد قشم یکی از ظرفیت های فنی و حرفه ای است که می‌توان برای اجرای آن پس از برنامه ریزی و تهیه نقشه راه، اقدام کرد.

کریکی ادامه داد: برندسازی، افزایش مشارکت جوامع محلی در دوره‌های مهارت آموزی و استانداردسازی تولیدات و محصولات در منطقه آزاد قشم، مسائلی هستند که می‌تواند به تکمیل زنجیره اشتغال و همچنین توسعه صادرات کالا و خدمات کمک کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =