۶۷ درصد دستگاه‌های اجرایی مازندران مناسب‌سازی کامل را رعایت نکردند

ساری - ایرنا - مدیرکل بهزیستی مازندران با بیان اینکه استاندارد مناسب‌سازی برای استفاده معلولان بر اساس چهار مولفه اصلی سنجیده می‌شود ، گفت : فقط ۳۳ درصد دستگاه‌های اجرایی استان تمامی چهار مولفه را در ساختمان‌های اداری خود اجرا کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی مازندران، فرزاد گوهردهی روز یکشنبه در نشست ستاد مناسب سازی استان با ارائه گزارش ارزیابی دستگاه های اجرایی در جشنواره شهید رجایی در سال ٩٨ در حوزه مناسب سازی ، افزود : ادارات کل و ادارات تابعه شهرستانی در چهار شاخص اصلی از جمله ورودی ادارات، سطح شیب‌دار، سرویس های بهداشتی و آسانسور مورد ارزیابی قرار گرفتند.

وی با بیان اینکه ۶٠ درصد دستگاه های اجرایی و نهادهای خدماتی استانداردهای ورودی برای استفاده معلولان را رعایت کردند، افزود: بر اساس نتیجه ارزیابی جشنواره شهید رجایی در شاخص سرویس بهداشتی تنها ٢٠ درصد دستگاه های اجرایی، در خصوص سطح شیب‌دار ٣٠ درصد و در شاخص آسانسور نیز ٢٠ درصد امتیاز لازم را کسب کردند .

مدیر کل بهزیستی مازندران تصریح کرد: متاسفانه طی این ارزیابی فقط ٣٣ درصد از دستگاه های اجرایی، استانداردهای مناسب سازی را در هر چهار شاخص، رعایت کردند که این آمار بیانگر لزوم توجه و همکاری دوچندان اعضای ستاد مناسب سازی استان است.

وی آمار مقایسه ای از میزان پیشرفت دستگاه های اجرایی استان در رعایت استانداردها طی ۲ سال گذشته ارائه کرد و گفت : خوشبختانه در این راستا پیشرفت هایی صورت گرفته است اما این پیشرفت از سرعت مناسبی برخوردار نیست.

گوهردهی با اشاره به مشکلات ناشی از عدم تملک ساختمان‌های استیجاری در برخی ادارات ، از اعضای ستاد  مناسب سازی استان خواست تا توجه ویژه به هر چهار شاخص داشته باشند و در عین حال آمادگی بهزیستی را برای کمک در آموزش، مشاوره و نظارت بر روند پیشرفت کار اعلام کرد.

وی خواستار تخصیص بخشی از اعتبارات عمرانی ادارات برای رعایت مولفه مناسب سازی شد و گفت : تنها با مناسب سازی می‌توان زمینه حضور افراد دارای معلولیت، سالمندان، بیماران موقتی و بانوان باردار و افراد ناتوان در جامعه و برخوداری آنان از خدمات عمومی را فراهم کرد.

مدیر کل بهزیستی مازندران با اشاره به پیشنهاد شهر بدون مانع در همایش شهرداران و انتخاب سه شهر در استان در این راستا، خواستار برگزاری جلسه توجیهی و زمانبندی اجرای پروژه با حضور فرمانداران و تامین اعتبارات لازم از سوی استانداری و سازمان مدیریت و نظارت کمیته های مناسب سازی استانی و شهرستانی شد.

بهزیستی مازندران در حال حاضر ۶۳۳ هزار مددجو را زیر پوشش دارد که از این تعداد ۶۰ هزار نفر معلول و حدود ۱۲۷ هزار زن سرپرست خانوار یا بی سرپرست هستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =