اقبال لاهوری با اشعار خود روح وحدت را در مسلمانان القا می‌کرد

تهران-ایرنا- رییس جمهوری اسلامی پاکستان در پیامی به مناسبت سالروز ولادت علامه محمد اقبال لاهوری نوشت: او متفکر بزرگی بود که با تألیفات و اشعار خود روح وحدت را در مسلمانان القا می‌کرد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از سفارت پاکستان، در پیام عارف علوی رییس جمهوری پاکستان آمده است: بدینوسیله به فیلسوف و شاعر بزرگ مسلمان مشرق زمین، علامه محمد اقبال در سالروز ولادت وی ادای احترام فراوان می‌نمایم. وی خیرخواه مسلمانان شبه قاره بود و ایده وطن جداگانه‌ای را برای آنها متصور بود که بعدها رویای او به واقعیت تبدیل شد.

وی افزود: او متفکر بزرگی بود که با تألیفات و اشعار خود روح وحدت را در مسلمانان القا می کرد و این امر آنان را در دستیابی به میهنی جداگانه بسیار مدد رسانید.

وی خاطر نشان کرد: علامه اقبال با دمیدن روحیه انقلابی و ایفای نقش برجسته در رنسانس جامعه مسلمانان شبه قاره، خدمات بزرگی را در ترویج آرمان مسلمانان ارائه داده است. پیروی از فلسفه و حکمت "خودی" اقبال میتواند ما را به اوج پیشرفت برساند. هموطنان ما به ویژه نسل جوان باید از راه و ایده‌آلهای او پیروی کنند چرا که به امت اسلامی کمک می کند تا بر چالشهای مدرن غلبه کند.

علوی یادآور شد: در تبدیل پاکستان به کشوری کامیاب، باید از آموزه های علامه اقبال در مورد اسلام و فلسفه "خودی" که معتقد به ارتقا عزت نفس و کرامت انسانی است، پیروی کنیم. زمان آن فرا رسیده تا متحد بایستیم، اختلافات را کنار کذاشته و متعهدانه برای اعتلای اقتصادی - اجتماعی کشور تلاش کنیم. در این روز عهد می بندیم تا برای وحدت امت مسلمان و پیشرفت و شکوفایی کشور تلاش کنیم.

علوی در پایان یک بیت شعر از علامه اقبال لاهوری را به زبان اردو ذکر کرد : 
ایک ہوں مسلم حرم کی پاسبانی کیلئے
نیل کے ساحل سے لیکر تابخاکِ کاشغر

به گزارش ایرنا، محمد اقبال لاهوری شاعر، فیلسوف و سیاستمدار پاکستانی بود که آزادی و عدالت را مهم‌ترین سرلوحه زندگی بشر می‌دانست. او توانست اندیشه بیداری اسلامی را که پیش‌تر به وسیله مصلحان اجتماعی ایجاد شده بود در ذهن مسلمانان بیدار کند و اینگونه به عنوان یکی از روشنگران اسلامی شناخته شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =