سینمای مقاومت نیازمند اقتباس از ادبیات پایداری است

تهران- ایرنا- بازیگر فیلم سینما «بلمی به ‌سوی ساحل»، گفت: اقتباس از کتاب‌های دفاع‌مقدس و نگارش فیلمنامه با استفاده از خاطرات شهدا می‌تواند سینمای دفاع‌مقدس را متحول کند.

عطا سلمانیان در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا درباره اهمیت توجه به سینما مقاومت و دفاع مقدس با اشاره به معنای مقاومت، اظهار داشت: ایستادگی در برابر ظلم و استکبار، یکی از بهترین نمودهای مقاومت است. 

زندگی شهدای مدافع حرم و شهدای دوران دفاع‌مقدس، عینیت واژه مقاومت است. 

سلمانیان با اشاره به ضرورت افزایش کمی و بهبود کیفی آثار دفاع‌مقدس، ادامه داد: متأسفانه علی‌رغم تمام شعارها، سینمای دفاع‌مقدس هنوز به جایگاه اصلی خود نرسیده است. 

بازیگر فیلم سینما سجاده آتش ضعف در فیلمنامه‌نویسی را یکی از مهمترین چالش‌های سینمای دفاع‌مقدس برشمرد و ادامه داد: در موضوع دفاع‌مقدس سوژه‌های بسیاری وجود دارد کتاب‌های بسیاری نیز نوشته شده که همین موضوع سبب غنای ادبیات پایداری است. اقتباس از کتاب‌های دفاع‌مقدس و نگارش فیلمنامه با استفاده از خاطرات شهدا می‌تواند سینمای دفاع‌مقدس را متحول کند.

سلمانیان تأکید کرد: سینمای دفاع‌مقدس همواره کمترین زمان و بودجه را در بخش فیلمنامه هزینه کرده است و همین موضوع سبب شده کیفیت بسیاری آثار کمتر از انتظار باشد. 

وی در ادامه شهادت سردار سلیمانی را به تسخیر لانه جاسوسی تشبیه و گفت: این موضوع توانست جریانی بزرگ به راه بی‌اندازد بنابراین لازم است در سینما نیز با همین عظمت به موضوع شهید سلیمانی پرداخته شود و آثاری با بالاترین کیفیت ساخته و تولید شوند. جوانان سینما باید روی این موضوع مهم تمرکز کنند و فارغ از شعار، ابعاد مختلف زندگی این شهید بزرگوار را به تصویر بکشند. 

سلمانیان با اشاره به لزوم بهبود کیفیت جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت، خاطرنشان کرد: برگزاری این جشنواره یکی از ملزومات امروز سینمای مقاومت است و به همین دلیل باید با بالاترین کیفیت ممکن این مهم انجام شود؛ از سوی دیگر، اقتضائات نسل امروز با نسل دوران دفاع‌مقدس متفاوت است بنابراین جشنواره برای اثرگذاری بر نسل جوان باید بر مبنای اقتضائات این نسل عمل کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =