رسانه‌ آمریکایی: ترامپ قبول شکست را از پیشینیان خود بیاموزد

تهران – ایرنا – در پی شناخته شدن جو بایدن به عنوان برنده انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا و خودداری دونالد ترامپ رئیس جمهوری کنونی از پذیرش شکست؛ تارنمای شبکه ای بی سی نیوز به پیشینه پذیرش شکست توسط رئیسان جمهوری سلف او اشاره کرد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، این تارنمای آمریکایی برای نمونه به پذیرش شکست جرج دبلیو بوش (پدر) نامزد حزب جمهوری خواه در سال ۱۹۹۳ پس از دوره نخست ریاست جمهوری اش در برابر بیل کلینتون نامزد حزب دمکرات و فرماندار وقت ایالت آرکانزاس پس از کارزاری  دشوار اشاره کرد که در نامه ای برای او فرستاده بود.

بوش پدر که در نوامبر ۲۰۱۸ درگذشت، در این نامه نه تنها توصیه هایی به کلینتون کرد، بلکه حمایت خود را از رقیبش ابراز کرد. بوش در این نامه نوشته است: شاید با انتقادهایی که به نظرت عادلانه نباشد، دوره هایی بسیار دشوار پیش بیاید. هر چند فرد مناسبی برای توصیه کردن نیستم، اما نگذار این انتقادها تو را ناامید کند و یا وادار به گرفتن تصمیمی کند.

اما ترامپ نه تنها از پذیرش شکست و تبریک گفتن به بایدن خودداری کرده، بلکه مدعی پیروزی و تقلب اردوگاه رقیب در این انتخابات شده و شکایت هایی در دادگاه های ایالتی و فدرال مطرح کرده، هرچند تاکنون موفقیتی به دست نیاورده است.

ترامپ که پس از بر عهده گرفتن منصب ریاست جمهوری ایالات متحده در 2017، متعهد شد که به قانون اساسی کشورش پایبند باشد و امنیت و ثبات کشور را حفظ کند، اکنون به دنبال تقسیم کردن کشورش را به 2 اردوگاه جنگی تقسیم و تحریک هوادارانش به آشوب و شورش مسلحانه در صورت شکست قطعی است.  

در شرایط آشفته کنونی آمریکا، در صورت به بن بست رسیدن انتخابات و ناتوانی از مشخص کردن نتیجه از طریق صندوق‌های رای، کنگره موظف به اجرای قانون اساسی در باره گزینش رئیس جمهوری خواهد بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان