فرماندار جیرفت: برگزارکنندگان مراسم جشن و عزا منتظر برخورد قانون باشند

جیرفت - ایرنا - فرماندار و رییس شورای تامین جیرفت از برخورد قاطع و قانونی با برگزارکنندگان مراسم عزا و عروسی در این شهرستان خبر داد.

 ابوذر عطاپور وزیری روز یکشنبه در ستاد کرونای شهرستان جیرفت مصوباتِ ستاد کرونا را بخشی از قانون و برای همه آحاد جامعه لازم‌الاجرا دانست و از ممنوعیت برپایی هرگونه مراسم عزا و عروسی در این شهرستان خبر داد.

وی همچنین از تعطیلی تالارهای پذیرایی تا اطلاع بعدی خبر داد و گفت: در صورت برگزاری هر گونه مراسمِ مخفیانه، با متخلفان از طریق دستگاه قضایی و انتظامی برخورد خواهد شد.

فرماندار جیرفت علت تعطیلی تالارهای پذیرایی این شهرستان را جلوگیری از انتشارِ بیشترِ ویروس کرونا اعلام کرد.

وی از افزایش گشت‌های نظارتی کرونا در سطح شهرستانِ ۳۱۶ هزار نفری جیرفت خبر داد و گفت: از عصر امروز این گشت‌ها، نظارت ویژه‌ای در راستای اجرایی شدن مصوبات ستاد کرونای شهرستان انجام می‌دهند و در صورت مشاهده نقض مصوبات ستاد کرونا، ضمن هماهنگی با دستگاه قضایی با هنجارشکنان برخورد خواهند کرد.

فرماندار جیرفت، وضعیت کرونا در این شهرستان را قرمز اعلام و بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی تاکید کرد.

وی تعطیلی یک هفته‌ای بانک‌ها، پذیرش نکردن حضوری مراجعه‌کنندگان در ادارات و اِعمال محدودیت‌های جدید برای تردد خودروهای شخصی از تاریخ ۲۰ آبان‌ماه را از دیگر مصوبات ستاد کرونای شهرستان اعلام کرد و افزود: طی مدت ذکر شده، پذیرش حضوری افراد فقط در دستگاه‌های قضایی، درمانی و امدادی مجاز است.

رییس شورای تامین جیرفت فعالیت گروه شغلی شماره یک را مجاز برشمرد و این گروه را شامل مراکز ضروری همچون مراکز درمانی، داروخانه‌ها، واحدهای آتش‌نشانی، امداد و نجات، آمبولانس‌ها، خدمات عمومی آب، برق و تلفن و فروشگاه‌های زنجیره‌ای دانست.

وی با بیان اینکه فعالیت باشگاه‌های ورزشی، کافه‌ها، آرایشگاه‌های زنانه و سالن‌های زیبایی به مدت ۲ هفته ممنوع است، بر مشارکت همه اقشار جامعه در مبارزه با ویروس کرونا تاکید کرد.

عطاپور وزیری، دورکاری ادارات دولتی جیرفت با ۵۰ درصد ظرفیت نیروی انسانی را از دیگر مصوبات ستاد کرونا برشمرد و فعالیت ادارت این شهرستان را از تاریخ ۲۰ آبان به صورت غیرحضوری دانست.

وی با بیان اینکه استفاده از ماسک در تمامی دستگاه‌های دولتی همچنان اجباری است، گفت: تمامی دستگاه‌های دولتی به افراد بدون ماسک خدمات ارائه نکنند.

رییس شورای تامین جیرفت فعالیت آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها، حوزه‌های علمیه و آموزشگاه‌ها را به صورت غیرحضوری دانست.

وی تجهیز ایستگاه‌های امر به معروفِ «ماسک زدن» را توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت جنوب کرمان و همکاری سازمان تبلیغات از طریق روحانیون برای کاهش برگزاری مراسم عزا را از دیگر مصوبات ستاد کرونای شهرستان جیرفت برشمرد.

راه‌اندازی ۱۰ ایستگاه امر به معروف در مناطق اصلی شهر

فرمانده ناحیه مقاوت بسیج شهرستان جیرفت نیز رعایت پروتکل‌های بهداشتی را مصداق امر به معروف دانست و از راه‌اندازی ۱۰ ایستگاه امر به معروف در مناطق اصلی شهر خبر داد.

سرهنگ پاسدار ناصر بهروز از آمادگی مجموعه سپاه پاسدران برای مقابله با ویروس کرونا خبر داد و گفت: برای کاهش تجمعات و رعایت پروتکل‌های بهداشتی، شهر تقسیم‌بندی می‌شود تا ‌از ظرفیت مردم و ادارات در راستای کاهش تجمعات استفاده شود.

وی از راه‌اندازی یک نقاهتگاه با ظرفیت ۵۰ تخت‌خوابی طی هفته جاری خبر داد و افزود: در راستای پیش‌بینی افزایش تعداد مبتلایان به کرونا، این نقاهتگاه راه اندازی و در اختیار دانشگاه علوم پزشکی جیرفت قرار می‌گیرد.

۸۵ درصد نمونه‌های تست کرونا در جیرفت مثبت است

رییس مرکز بهداشت شهرستان جیرفت از مثبت شدن ۸۵ درصد تست‌های کرونایی این شهرستان خبر داد و گفت: این آمار، نشان‌دهنده افزایش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در این شهرستان است.

فرزانه برخوری با بیان اینکه ۵۱ مورد مبتلا به کرونا در شهرستان جیرفت وجود دارد، افزود: ۱۶ نفر از این موارد در شرایط جسمی نامطلوبی قرار دارند.

وی از بازرسی کارشناسان بهداشتی طی سه نوبت کاری خبر داد و گفت: طی این بازرسی‌ها ۶ آرایشگاه زنانه و ۶ قهوه‌خانه و چهار واحد صنفی نانوایی پلمب شد.

رییس مرکز بهداشت جیرفت از انتخاب یک کارشناس بهداشتی برای هر روستا در راستای نظارت بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی در مناطق روستایی خبر داد و خواستار مشارکت بیشتر مردم در زمینه مقابله با کرونا شد.

ممنوعیت برگزاری هرگونه مراسم در آرامستان جیرفت

شهردار جیرفت هم از ممنوعیت برگزاری هرگونه مراسم ختم و عزاداری در آرامستان این شهر خبر داد.

نعمت‌الله حسین‌زاده افزود: مراسم تشییع و تدفین با حداقل ۲۰ تا ۳۰ نفر همراه درجه یک متوفی با رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی انجام می‌شود.

وی خواستار تشکیل کارگروهی برای جلوگیری از برگزاری مراسمات عزاداری شد و گفت: اعضای این کارگروه با بانیان مراسم رایزنی کرده و از دعوت مردم برای مراسم جلوگیری کنند.

افزایش حساسیت در جامعه برای مقابله با کرونا

رییس شورای شهر جیرفت نیز خواستار حساسیت‌زایی در جامعه برای کاهش تجمعات مردم شد و گفت: مردم باید احساس کنند در شرایط عادی قرار ندارند.

سیدکمال خوشکام از آمادگی مجموعه شهرداری و شورای شهر برای مقابله با ویروس کرونا خبر داد و مقابله با این ویروس را مستلزم مشارکت همه دستگاه‌ها و مردم دانست.

رییس اتاق اصناف شهرستان جیرفت هم گفت: مصوبات ستاد کرونای شهرستان به تمامی کسبه و بازاریان ابلاغ می‌شود تا شاهد اجرای مطلوبِ مصوبات باشیم.

علی میرکهنوج از آمادگی اتاق اصناف برای اجرایی شدن مصوبات ستاد کرونای شهرستان جیرفت خبر داد.

جیرفت در فاصله ۲۳۰ کیلومتری جنوب کرمان واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها