سفر وزیر خارجه فرانسه به مصر برای آرام کردن خشم مسلمانان جهان

تهران-ایرنا- جان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه روز یکشنبه به منظور آرام کردن اوضاع بعد از انتقادهای شدید مسلمانان جهان از فرانسه به دنبال حمایت مقام های این کشور از انتشار کاریکاتورهای اهانت‌آمیز به پیامبر اسلام (ص) وارد مصر شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، لودریان  قرار است در قاهره با عبدالفتاح السیسی رئیس‌جمهوری مصر، سامح شکری وزیر خارجه و شیخ احمد الطیب شیخ الازهر که به شدت از فرانسه به خاطر حمایت از کاریکاتورهای موهن علیه پیامبر اسلام انتقاد کرده بود، گفت‌وگو کند.

وزارت خارجه فرانسه در بیانیه‌ای قبل از ورود لودریان به مصر اعلام کرد که وی روند شفاف سازی و آرام‌سازی اوضاعی که پیشتر ایمانوئل مکرون آن را آغاز کرده بود، ادامه می‌دهد.

شیخ الازهر اواخر اکتبر گفت که اهانت به ادیان و شخصیت‌های مقدس آن تحت‌عنوان آزادی بیان، دعوت آشکار به خشونت است.

السیسی نیز در سالگرد ولادت پیامبر اسلام (ص) با تاکید بر ارزش‌های دینی هرگونه اهانت به پیامبر اسلام (ص) را رد کرده بود.

مکرون چندی پیش با حمایت از انتشار کاریکاتورهای اهانت‌آمیز به پیامبر (ص) اعلام کرد که کشورش به انتشار چنین کاریکاتورهایی همچنان ادامه می‌دهد و آن را در راستای آزادی بیان عنوان کرد. اقدامی که خشم گسترده و سراسری مسلمانان سراسر جهان را در پی داشت.

سخنان رئیس‌جمهوری فرانسه موج گسترده‌ای از تظاهرات مردمی را در سراسر کشورهای مسلمان به دنبال داشت و بسیاری از کشورهای اسلامی کالاهای فرانسوی را تحریم کردند.

اما به دنبال این اتفاقات و ادامه خشم مسلمانان، رئیس جمهوری فرانسه مجبور شد طی گفت و گو با تلویزیون الجزیره از مسلمان جهان به نیکی و احترام یاد کند و سخنانش در حمایت از کاریکاتور مجله شارلی ابدو را سوء برداشت بداند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =