عضو کمیسیون امنیت‌ملی مجلس: آمریکا منافع و حقوق ایران را بپذیرد

زاهدان - ایرنا - عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: اگر آمریکا حقوق و منافع جمهوری اسلامی ایران را بپذیرد، امکان هر چیزی وجود دارد اما اگر بخواهد با همان نگاه سابق و استراتژی قدیم باشد، روند گذشته ادامه پیدا خواهد کرد.

فداحسین مالکی عصر یکشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه سیستان‌وبلوچستان با اشاره به انتخابات آمریکا تصریح کرد: بین ترامپ و بایدن تفاوتی وجود ندارد؛ هر دوی آنان راهبرد واحد و ضد ایرانی دارند اما در تاکتیک‌ها و روش‌ها متفاوت عمل می‌کنند.

وی افزود: روحیات بایدن با ترامپ متفاوت است؛ اگر در گذشته فردی به غیر از ترامپ بر کرسی ریاست جمهوری آمریکا می نشست، بسیاری از اتفاقات جهانی در چهار سال اخیر به وقوع نمی پیوست زیرا در شخصیت ترامپ نفاق و دو رویی وجود داشت.

مالکی ادامه داد: بایدن با وجود دنباله روی از همان استراتژی ترامپ در تاکتیک متفاوت عمل خواهد کرد و یک مصداق اینکه در مورد برجام دوباره قصد بازگشت به آن را دارد.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در روابط دیپلماسی ۲ ضرب در ۲ همیشه چهار نمی‌شود؛  اگر آمریکا حقوق و منافع جمهوری اسلامی ایران را بپذیرد، امکان هر چیزی وجود دارد اما اگر بخواهد با همان نگاه سابق و استراتژی قدیم باشد، روند گذشته ادامه پیدا خواهد کرد.

مالکی با تاکید بر اینکه شهادت سردار قاسم سلیمانی به عنوان قوی ترین فرمانده منطقه فراموش شدنی نیست اظهار داشت: در این رابطه خروج کامل آمریکا از منطقه خاورمیانه، سیاست ما است هرچند این رییم با شهادت دانشجویان در افغانستان و تشکیل داعش سعی در تداوم حضور در منطقه و توجیه آن را دارد.

مشکل فرودگاه چابهار قابل رفع است

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی درباره مشکلات اخیر ایجاد شده برای احداث فرودگاه بین المللی چابهار نیز گفت: در این زمینه نیروی هوایی به دلایل فنی واکنش های داشت و در نهایت ستاد کل نیروهای مسلح پذیرفت که منطقه آزاد چابهار باید فرودگاه جداگانه داشته باشد.

مالکی خاطر نشان کرد: یکی از اشکالات فنی مطرح شده این بود که اگر ۲ فرودگاه با هم فعال باشند، همزمانی پرواز جنگنده‌ها با پروازهای مسافری و تجاری ممکن است تداخل هایی با یکدیگر داشته باشد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: اشرار مسلح در پاکستان مستقرند و از آنجایی که در این کشور ارتش مسوول امنیت است، پیشنهاد شده ستاد کل نیروهای مسلح ایران با طرف پاکستانی برای حل مشکل اشرار رایزنی داشته باشد زیرا پاکستان باید در مقابل حوادث خطرناکی که در مرزهای کشور اتفاق می‌افتد جوابگو باشد.


مافیای قاچاق بزرگترین ضربه را به تولید داخلی می‌زند

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مافیای قاچاق لطمه اصلی را به تولید داخل می زند، گفت: دپوی ۷۰ درصد کالاهای قاچاق در تهران ضربه واقعی به تولید داخلی است نه مبادلات مرزی و کوله بری که در مرزها انجام می شود.

مالکی اظهار داشت: تحریم آمریکا علیه کشور ایران ظالمانه و سخت بوده و مشکلات عدیده‌ای بر کشورمانتحمیل کرده اما این مهم ۳۰ تا ۴۰ درصد مشکلات را دربر می‌گیرد و باید گفت بقیه ناشی از خود تحریمی ماست.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی، تحریم را به یک جبهه نبرد تشبیه کرد که باید برای مقابله با اقداماتی که آمریکایی ها انجام می دهند، برنامه ریزی کرد و یکی از این اقدام ها باید مقابله با خودتحریمی ها باشد.

مالکی با یادآوری اینکه ۱۶ استان ایران با ۱۵ کشور هم مرز هستند اظهار داشت: باید بررسی شود که کشورهایی چون چین و روسیه که بیشترین مرزهای آبی و خشکی جهان را دارند با استفاده از ظرفیت مرزهای خود به چه جایگاه جهانی رسیده اند زیرا به نظر می رسد استفاده نکردن از ظرفیت مرزها یکی از مصادق خودتحریمی باشد.

وی با انتقاد از مصوبه اخیر سران سه قوه مبنی بر ممنوعیت ورود یکهزار و ۳۳۹ قلم کالا به کشور، مدعی شد که این مصوبه خود نوعی خودتحریمی است و در این رابطه اظهار داشت: یکی از اشتباهات این است که دولت‌ها میان صادرات و واردات رسمی و داد و ستد مرزی تفاوتی قائل نمی شوند و به همین دلیل ورود کالاها را لطمه زدن به تولید داخلی می دانند.

این نماینده مجلس توضیح داد: باید گفت لطمه اصلی به تولیدات داخلی را مافیاهای قاچاق می‌زنند زیرا وقتی ۷۰ درصد کالاهای قاچاق در تهران دپو می شود به یعنی لطمه واقعی به تولیدات داخلی وارد شده است نه مبادلات تجاری و مرزی در سیستان و بلوچستان، هرمزگان و کردستان.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بر ادامه مبارزه با فساد به عنوان معضلی که سبب فروپاشی هر نظامی می‌شود، تاکید کرد و گفت:‌ در این زمینه قوه قضاییه اقدامات خوبی انجام داده که کافی نیست و برخورد مستمر با دانه درشت ها باید به طور مستمر تداوم یابد.

رییس فراکسیون مرزی و مرزنشینان مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه ۱۳۸ نماینده مجلس شورای اسلامی به استان های مرزی کشور تعلق دارند که سبب شد تا این فراکسیون در مجلس تشکیل شود، افزود: با هدف رفع خودتحریمی‌ها، کمیته‌های مختلف دریایی، زمینی، مرزی  و اقتصادی از خوزستان تا هرمزگان در این فراکسیون تشکیل شده است.

وی در پاسخ یکی از خبرنگاران در باره وضعیت دیوار مرزی در نزدیکی مرز ایران و افغانستان در سیستان بیان کرد: باید برای رفع معضلات ناشی از دیوار مرزی و نگاههایی که نسبت به مرز وجود دارد، تلاش کنیم زیرا در غیر اینصورت طرف مقابل را صاحب حقوق و مدعی برای آن قسمت می‌کند.

مالکی ادامه داد: در مورد اینکه دیوار مرزی به صورت کامل برداشته و با خاک یکسان شود ۲ موضوع وجود دارد؛ یکی اینکه روزنه‌هایی برای تردد باز کنیم و دوم اینکه حاکمیت کشور ما در این محدوده تثبیت شود؛این‌ها یکسری اقدامات فنی است که وزارت کشور روی آن کار خواهد کرد ولی حل این معضل قطعی است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به ساخت پل دوم روی رودخانه در مرز میلک بیان کرد: ساخت این پل در سال ۹۱ در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب شد اما کشور مقابل در ساخت آن کوتاهی می‌کرد.

وی با بیان اینکه کشور مقابل با ساخت این پل موافقت کرده است، اظهار داشت: توسعه بندر چابهار و رونق خط ترانزیتی چابهار - میلک - افغانستان سبب رفت و آمد حدود ۲ هزار دستگاه کامیون و تریلر خواهد شد که بطور قطع یک پل موجود (پل ابریشم) جوابگو نخواهد بود و از این رو ساخت پل دوم در حال آغاز است.

مالکی در ادامه به موضوع توسعه بندر چابهار و نقش آن در رونق استان پرداخت و اظهار داشت: به جد مخالف واگذاری بخشی از منطقه آزاد چابهار به هندوستان هستیم و به این کشور نیز اولتیماتوم‌های لازم و ایفای تعهدات خود داده شده است زیرا بسیاری از خدماتی که این کشور انجام می‌دهد، شرکت‌های داخلی قادر به انجام آن هستند.

وی در عین حال از چین به عنوان یک گزینه برای جایگزینی هند در بندر چابهار یاد کرد و اظهار داشت: پاکستان نسبت به هند حساس است؛ برخی گمان می‌کنند که اختلاف بین این دو کشور یک اختلاف سیاسی است در حالی که اینگونه نیست ریشه این اختلافات قدیمی است.

وی بیان کرد: بندر چابهار یکی از معبرهای مهم تجاری بین المللی است و این مهم زمانی محقق می شود که راه ترانزیتی چابهار- میلک و منطقه آزاد سیستان ‌راه اندازی شود تا کالاها پس از ورود به چابهار از این طریق به میلک و سپس افغانستان انتقال یابد.

مالکی ادامه داد: اتحادیه اروپا ساخت یک شبکه راه آهن در افغانستان را برنامه ریزی کرده تا براساس تعهدات انجام شده کالاها از طریق بندر چابهار وارد و پس از عبور از  خط ترانزیتی جمهوری اسلامی ایران از مرز میلک به افغانستان انتقال یابد و در واقع افغانستان بارانداز این کالاها برای انتقال به کشورهای آسیانه میانه و چین خواهد بود.

وی افزود: براساس تعهدات انجام گرفته و پیشنهاد اتحادیه اروپا مبنی بر اینکه ۲ منطقه آزاد باید ساخته شود یکی در افغانستان و دیگری در ایران که کشور همسایه در همین زمینه گمرگ و برخی زیرساخت ها را آماده کرده اما در کشور ما به صورت کامل صورت نگرفته و در حال پیگیری است که با تاسیس منطقه آزاد سیستان محقق خواهد شد.

مالکی بیان کرد : طبق پیش بینی‌ها با راه اندازی محور ترانزیتی چابهار - میلک سیستان امکان ساخت چندین مجتمع رفاهی و ایجاد زمینه اشتغال برای تعداد زیادی از جوانان منطقه فراهم می‌شود.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بر توسعه روابط با همسایگان و دیپلماسی منطقه ای تاکید کرد و گفت:‌ در چند ماهه اخیر موضوع توجه به کشورهای همسایه بویژه در حوزه صادرات و واردات رونق گرفته است.

مالکی درباره سند همکاری های ۲۵ ساله ایران و چین نیز به خبرنگاران توضیح داد: من از موافقان این طرح هستم اما برخی از بندهای این قرارداد باید به نفع نظام جمهوری اسلامی چکش کاری شود.

لزوم توجه به ظرفیت ها و نیازهای سیستان و بلوچستان

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به عقب ماندگی های تاریخی سیستان‌وبلوچستان گفت: توسعه این استان نسبت به میانگین کشوری ۳۰ سال عقب افتاده است در حالی که بیشترین ظرفیت‌ها در این استان وجود دارد و هیچ استانی در کشور از جهت موقعیت جغرافیایی، اتصال به اقیانوس و وجود مرزهای خشکی جایگاه این منطقه را ندارد.

الکی ادامه داد: استان سیستان‌وبلوچستان با آن همه ظرفیت و توانمندی نباید با معضل حاشیه نشینی روبرو باشد، سکونت بیش از ۴۲ درصد جمعیت شهر زاهدان در مناطق حاشیه‌نشینی زیبنده مرکز این استان نیست.

وی افزود: موقعیت ممتاز و طلایی چابهار به عنوان مهم‌ترین معبر تجاری نباید با معضلی همچون حاشیه نشینی خدشه دار شود.

وی افزود: در سطح شهر زاهدان ۱۴ نقطه حاشیه نشینی وجود دارد که چهره شهر را نامناسب کرده که از این تعداد برای پنج مورد اعتبارات کلان به منظور خیابان سازی، ساخت مراکز و اعطای وام ۲۵ میلیون تومانی بلاعوض و ۵۰ میلیون با بهره چهار درصد اختصاص یافته است.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی گفت: براساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی یزد ۴۰ درصد بیماران مراجعه کننده به بیمارستان‌های این شهر از مردم سیستان و بلوچستان هستند که این مهم زیبنده این استان نیست و باید اقدام و تحول اساسی در بهداشت و درمان صورت گیرد.

وی با یادآوری اینکه بسیاری از شهرهای سیستان‌وبلوچستان با مشکل تامین آب مواجه هستند، بر اجرای طرح انتقال آب دریای عمان به این استان تاکید کرد و گفت:‌ در مورد سیستان باید ۲ نگاه وجود داشته باشد که متاسفانه هنوز جا نیفتاده است یک نگاه «سیستان بدون هیرمند» که اگر هیرمندی به هر دلیل نباشد باید برای آن برنامه‌ریزی شود و دیگری سیستان با حق آبه مشخص هیرمند که رسیدن به این مهم نیازمند برقرار روابط حسنه است.

وی ادامه داد: در تعاریف؛ هامون باید از هیرمند جدا شود زیرا هیرمند ۲ جانبه بین ایران و افغانستان است اما هامون یک تالاب بین المللی است و برای حق آبه هامون افغانستان باید به جامعه جهانی و سازمان ملل پاسخگو باشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =