هزار میلیارد ریال برای تجهیزات مقابله با آتش در جنگل‌ها پرداخت شد

گرگان - ایرنا - فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت که امسال هزار میلیارد ریال اعتبار برای خرید تجهیزات مورد نیاز حفاظت از عرصه‌های جنگلی و مرتعی و مقابله با آتش به یگان‌های حفاظت منابع طبیعی استان‌ها پرداخت شد.

سرهنگ علی عباس‌نژاد روز یکشنبه در نشست اعضای ستاد مدیریت بحران استان گلستان اظهار داشت: علاوه بر این اعتبار، پیگیری لازم برای تهیه دیگر تجهیزات مورد نیاز یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری استان ها در دست انجام است.

هادی حق شناس استاندار گلستان هم در این جلسه تجهیز یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری این استان به امکانات بیشتر از جمله استقرار دائم بالگرد برای مقابله سریع با آتش عرصه های منابع طبیعی به ویژه در مناطق سخت گذر را خواستار شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان نیز از مشارکت دستگاه ها، ارگان ها و نیروهای مردمی در مهار و اطفای آتش جنگل های توسکستان تقدیر کرد و گفت: فردا دوشنبه ۳ گروه تخصصی برای پایش مناطق درگیر آتش و کنترل نهایی برآورد خسارت به منطقه اعزام می شوند.

ابوطالب قزل‌سفلو افزود: یک دوره خشکسالی و خزان زودرس سال جاری، جنگل های گلستان را مستعد بروز آتش کرده است.

محمدرضا کنعانی مدیرکل محیط زیست گلستان نیز در این جلسه گفت که خوشبختانه در آتش سوزی جنگل توسکستان مورد خاصی از تلفات حیات وحش مشاهده نشد.

توسکستان در ادامه جنگل‌های هیرکانی و در ارتفاعات حائل استانهای گلستان و سمنان حدفاصل شهرستانهای گرگان - شاهرود قرار دارد و ارتفاع منطقه آتش افزون بر ۲ هزار متر است.

آتش از یکشنبه ۱۱ آبان جنگل‌های پهن‌برگ توسکستان گرگان را فرا گرفت و آرام آرام به سمت ارتفاعات پنبول‌چال و مازوآروم و سپس گنج‌دره، دمبلیان، دره‌دوک، گجه و روغن خانه گسترش یافت و در این مدت علاوه بر سوزاندن گونه‌های علف کف جنگل و بوته‌های فوربی (نیمه چوبی) تعدادی از تنه های درختان جنگلی را خاکستر کرد.

طبق گزارش سیدرضا قادری مدیرکل مدیریت بحران استانداری گلستان ، در پی استمرار فعالیت سامانه بارشی در محدوده جنگل توسکستان از صبح امروز باران آتش مناطق جنگلی شرق گرگان که از هشت روز پیش آغاز شده بود را به طور کامل خاموش کرد.

زمین‌های زیرپوشش اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان افزون بر یک میلیون و ۳۹۷ هزار و ۲۴۴ هکتار است که ۴۵۲ هزار و ۱۸۵ هکتار آن جنگل، ۸۶۲ هزار و ۸۲۵ هکتار مرتع، حدود ۲۰ هزار هکتار ساحل و ۶۲ هزار و ۴۲۰ هکتار زمین‌های مستحدث و موات است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha