۱۸ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۲۲
کد خبرنگار: 1540
کد خبر: 84103044
۰ نفر

برچسب‌ها

ورود به عرصه و حریم مسجد جامع سمنان از نظر میراث فرهنگی ممنوع است

سمنان- ایرنا- مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان گفت: هیچ‌گونه مجوزی برای ورود به عرصه و حریم مسجد جامع سمنان که در فهرست ملی به ثبت رسیده است از سوی این اداره کل صادر نمی‌شود.

به گزارش ایرنا، مهدی جمال روز یکشنبه در دیدار با اعضای هیات امنای مسجد جامع سمنان افزود: باغ نیز جزو عرصه مسجد است و اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان مجوزی برای ورود به حریم باغ ارائه نمی‌کند.

وی با تاکید بر اینکه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان از احیای باغ تاریخی مسجد جامع سمنان حمایت می‌کند، گفت: باغ مسجد جامع مورد مطالعه و مطالبه تاریخ‌دوستان است و نباید دچار آسیب شود.

جمال افزود: مسجد جامع سمنان یکی از جاذبه‌های مطرح برای جذب گردشگر است و این اداره کل از مرمت و احیای این مسجد تاریخی حمایت می‌کند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان با اشاره به اینکه افتخار این اداره کل، سهیم بودن در حفظ این میراث بزرگ است، افزود: اتحاد و همدلی مردم و هیات امنا و مسئولان شهر زمینه‌ساز حفظ و احیای این اثر تاریخی است.

جمال با بیان اینکه مرمت و احیای مسجد جامع سمنان و باغ تاریخی این مسجد نیز از برنامه‌های این اداره کل است، گفت: این مسجد در سال‌های اخیر و توسط میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان مرمت شد که از جمله مرمت‌ها می‌توان به مرمت ایوان مسجد، و بام سازی سقف‌ها  اشاره کرد.

مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان افزود: مسجد جامع سمنان جزو معدود مساجدی است که دارای باغ است و می‌تواند به دلیل ویژگی‌های خاص در ردیف ثبت جهانی قرار گیرد.

اعضای هیات امنای مسجد جامع سمنان نیز در این دیدار از اداره کل میراث‌فرهنگی استان سمنان برای مرمت این مسجد تاریخی قدردانی کردند.

مسجد جامع سمنان تنها مسجد جامع ایران است که دارای چشم‌انداز باغ است و در سال ۱۳۴۹ هجری قمری از سوی مرحوم حاج ملا عبدالعلی الهی وقف شده است.

از امتیازات فاخر این باغ، مسیر سنتی آبیاری آن است که قدمتی بالغ بر ۸۰۰ سال دارد، این نهر از میان راسته بازار سمنان عبور می کند و پس از گذر از خیابان امام خمینی (ره) و راسته بازار پایین به مسجد منتهی می‌شود.

مسجد جامع سمنان در سال ۱۳۱۰ به شماره ۱۶۳ در فهرست آثار ملی ثبت شده و مناره مسجد که بیش از ۳۱ متر ارتفاع دارد، به واسطه اهمیت و قدمت آن مربوط به قرن سوم هجری قمری و دوره سلجوقی، دارای شماره ثبت جداگانه در فهرست آثار ملی است.

مسجد جامع سمنان خلاصه‌ای از تاریخ معماری ایران زمین شامل منار غزنوی- سلجوقی، گنبد سلجوقی، شبستان ایلخانی، ایوان تیموری و کتیبه‌های صفوی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =

سرخط اخبار استان‌ها