رئیس حزب جریان آزاد ملی لبنان: مزدور آمریکا نیستم

تهران-ایرنا- « جبران باسیل » وزیر پیشین امور خارجه و رئیس حزب مسیحی "جریان آزاد ملی لبنان" امروز (یک شنبه) در سخنانی با تاکید به اینکه « مزدور آمریکا نیستم»، فاش کرد که آمریکایی ها از او خواسته بودند تا روابطش را با جنبش حزب‌الله قطع کند.

به گزارش ایرنا به نقل از المیادین، باسیل در واکنش به تحریم‌های آمریکا علیه او خاطرنشان کرد که آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند در لبنان فتنه ایجاد کنند.

وی همکاری بین حزب متتبوعش و جنبش حزب الله لبنان را از مهمترین عوامل پیروزی لبنان در جنگ ۳۳ روزه در سال ۲۰۰۶ دانست و گفت: من با تروریست خواندن حزب الله و همچنین کنار گذاشتن آن مخالفت کردم زیرا به فتنه و آشوب در لبنان منجر می شود.

داماد رئیس جمهوری لبنان تصریح کرد: من چندین بار پیام‌های هشدارآمیزی درباره لغو مصونیت دیپلماتیک، اعمال تحریم و تهدید و تشویق برای اعمال شروطشان (از آمریکایی ها) دریافت کردم.

باسیل ادامه داد: من بارها از مقامات آمریکایی و بین المللی درخواست کردم که به لبنان در مساله مبارزه با فساد کمک کنند و اموال و دارایی این کشور را بازگردانند، اما پاسخی دریافت نکردم.

وزیر پیشین خارجه لبنان، ادامه داد: اخیرا از میشل عون رئیس جمهور لبنان شنیدم که یک مقام آمریکایی با وی تماس برقرار کرده و گفته که قطع هرگونه ارتباط با حزب الله ضروری است.

جبران باسیل با بیان اینکه آمریکا از وی خواسته که ارتباطش با حزب الله را قطع کند، افزود: من به آمریکایی ها گفتم که من مزدور شما نیستم و فقط می خواهم دوست شما باشم.

وی در عین حال گفت: با وجود اختلاف حزب متبوعش با حزب الله درباره مسایل منطقه، هنوز ندیدم که ایران تحریم‌هایی علیه ما وضع کند و یا اینکه ما را تهدید کند.

"میشل عون" رئیس جمهوری لبنان نیز دیروز به اقدام آمریکا در تحریم باسیل واکنش نشان داد و گفت: بیروت از واشنگتن درخواست خواهد کرد، تا شواهد و اسنادی را ارائه کند که منجر به اعمال تحریم علیه باسیل شده است.

رئیس جمهوری لبنان تاکید کرد، باید دلایل و مدارکی علیه باسیل وجود داشته باشد تا دستگاه قضایی لبنان برای اجرای روند قانونی لازم، اقدام کند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا دیروز، جبران باسیل رهبر حزب مسیحی «جریان آزاد ملی لبنان» و داماد رییس جمهوری این کشور را تحریم کرد.

«حزب الله» لبنان  اقدام وزارت خزانه‌داری آمریکا برای تحریم جبران باسیل وزیر خارجه پیشین و رهبر حزب مسیحی جریان آزاد ملی لبنان را محکوم کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =

سرخط اخبار جهان