سه مورد حفاری سودجویان میراث فرهنگی در استان سمنان کشف شد

سمنان- ایرنا- فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان گفت: سه فقره حفاری غیرمجاز در شهرستان‌های  مختلف استان کشف و تعدادی سودجو در این زمینه دستگیر شدند.

به‌ گزارش ایرنا، سرهنگ ابوالقاسم کربلایی غلامی روز یکشنبه به رسانه ها گفت: این حفاری‌های غیر مجاز در دامغان، میامی و گرمسار کشف شد.

وی افزود: در بازدید و سرکشی نیروهای یگان حفاظت اداره کل از محوطه "کل مومن" شهرستان دامغان یک مورد حفاری غیرمجاز به عمق تقریبی ۲ متر مشاهده شد و در این رابطه چهار نفر دستگیر و تحویل مقامات قضایی شدند.

وی از انجام حفاری غیر مجاز در اطراف «کاروانسرای سنگی شریف آباد میامی» نیز خبر داد و گفت: این حفاری غیرمجاز در ضلع شمال غربی حد فاصل ۲۰۰ متری از بنا مشاهده شد و با هماهنگی عوامل انتظامی منطقه افزایش بازدیدها از محل برای شناسایی عاملان در دستور کار قرار گرفته است.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان از وقوع حفاری غیرمجاز در منطقه «نه حصار گرمسار» نیز خبر داد و گفت: «بازدید شبانه نیروهای یگان حفاظت گرمسار از قلعه تاریخی نه حصار وقوع یک مورد حفاری غیرمجاز به عمق تقریبی یک و نیم متر توسط فرد یا افرادی ناشناس در منطقه را گزارش کرده است.

وی تاکید کرد: تحقیقات محلی لازم برای شناسائی عاملان حفاری در دستور کار این یگان و عوامل انتظامی محل قرار گرفته و منطقه نیز تحت مراقبت است.

بر اساس ماده ۵۶۲ قانون مجازات اسلامی، هرگونه حفاری و کاوش به قصد به دست آوردن اموال تاریخی- فرهنگی ممنوع بوده و مرتکب به حبس از شش ماه تا سه سال و ضبط اشیاء مکشوفه به نفع وزارت میراث فرهنگی و آلات و ادوات حفاری به نفع دولت محکوم می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =