رسانه در استیفای حقوق مردم نقشی اساسی دارد

بجنورد- ایرنا- رییس مجمع نمایندگان خراسان شمالی در مجلس شورای اسلامی گفت: رسانه‌ها به عنوان نمایندگان افکار عمومی در عصر کنونی، در پیگیری حقوق مردم تا استیفای کامل آن نقشی اساسی دارند.

دکتر سیدمحمد پاکمهر روز یکشنبه در بازدید از مرکز ایرنا در استان خراسان شمالی اظهار داشت: هر چقدر مطالبه‌گری رسانه ها از مسوولان، مدیران و نمایندگان بیشتر باشد به همان اندازه در حل مسائل و رفع مشکلات مردم موفق تر عمل خواهد شد.

نایب رییس فراکسیون محرومیت زدایی و گروه‌های جهادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سطح آگاهی مردم و نفوذ رسانه ها در جامعه کنونی با یک دهه قبل قابل قیاس نیست و افزایش چشمگیری یافته است، افزود: در نبود مطالبه گری و رسانه های مسوول، استان محروم خراسان شمالی در سالیان گذشته فرصت های گرانبهایی را از دست داده است و بعضا  اتفاقاتی در آن افتاده است که نباید می افتاد.

پاکمهر، اجرا نشدن مراحل ۲ و ۳ پتروشیمی در استان را از جمله فرصت های از دست رفته برشمرد و گفت: زمانی که پتروشیمی استان را با صنایع همسان آن در دیگر استان ها مقایسه کنیم درمی یابیم که کمتر استانی است که در آن مراحل تکمیلی پتروشیمی اجرا نشده باشد و این درحالی است که باید سوال کرد چرا با وجودی که توسعه پتروشیمی بجنورد در طرح اولیه آن دیده شده است، اجرایی نشده است.

نماینده شهرستان های بجنورد، مانه و سملقان، راز و جرگلان، جاجرم و گرمه در مجلس با اشاره به اینکه عمر مفید پتروشیمی استان شاید بیش از ۱۰ سال دیگر نباشد، اظهار داشت: این مجموعه نه تنها سرمایه گذاری جدیدی در استان نکرده، بلکه حتی سرمایه های استان را از استان خارج کرده است و بر این اساس باید گفت که این صنعت در حق استان ظلم کرده است و اکنون حتی تکلیف نیروهای آن نیز مبهم است.

وی افزود: این کارخانه با قرار گرفتن در کنار رود اترک و خط اصلی گاز شرق به شمال کشور، بهترین موقعیت را برای توسعه داشته است و اگر رسانه ها به درستی وارد این ماجرا می شدند، حق مردم از بین نمی رفت.

پاکمهر خاطرنشان کرد: طرح راه آهن گرگان _بجنورد_ مشهد نیز طرح منحصربه فردی به لحاظ کلنگ زنی است زیرا هنوز سراغ نداریم طرحی را که رییس جمهوری، رییس مجلس و دو معاون وزیر در دولت کلنگ زنی کرده باشند و از مصوبات سفر مقام معظم رهبری به استان باشد، اما عملیاتی نشده باشد.

رییس مجمع نمایندگان خراسان شمالی در مجلس همچنین با اشاره به طرح سیمان سمنگان، که باید توسط آستان قدس رضوی در شهرستان مانه و سملقان اجرا می شد، از تعلل ۱۵ ساله در اجرا و هدر رفت منابع مالی به ارزش پنج میلیارد ریال در آن انتقاد کرد و افزود: البته ما به عنوان نمایندگان مردم پیگیر این موضوع تا روشن شدن زوایای آن خواهیم بود.  

وی در عین حال برخی از جریان سازی های رسانه ها در استان، از جمله ورود به ماجرای طرح سرمایه گذاری موسوم به «رز» در بجنورد را قابل تقدیر خواند و افزود: اگر ورود منتقدانه رسانه ها نبود، این طرح می توانست با جانمایی نادرستی که برای اجرای آن در محل شهر بازی بجنورد صورت گرفته بود، موجب ضایع شدن بخشی از سرمایه های مردمی و حقوق شهروندان شود.  

پاکمهر تاکید کرد: امروز رسانه ها و فضای مجازی در فعالیت های جامعه نقش ویژه ای دارند و رسانه های مسوول و متعهد هر جا وارد کار شده اند از مطالبات مردم دفاع کرده و حرف مردم را به گوش مسوولان رسانده اند و مانع از انجام برخی امور ناصواب شده اند.

نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه رسانه اثرگذاری خود را دارد و مخاطب خود را پیدا می کند، گفت: رسانه ها هر مطلبی را منعکس کنند مطمئن باشند در جامعه اثرگذار است و به همین دلیل است کشورهایی را می بینیم که برای رسانه و فضای مجازی هزینه های زیادی می کنند تا به دیگر کشورها نفوذ کرده و از این مسیر به اهداف خود برسند.

پاکمهر افزود: اگر می خواهیم استانی پویا داشته باشیم باید رسانه ها قوی عمل کنند و اگر رسانه به وظیفه خود عمل کند هیچ جایی برای رانت، ویژه خواری، مشکل مدیریتی و استخدام های بی آزمون نخواهد ماند زیرا رسانه ها به موقع ورود کرده و با اطلاع رسانی شفاف، جلو این بی قانونی ها را خواهند گرفت.

خراسان شمالی ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد که ۴۴درصد آن در روستاها زندگی می کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها