«نقش جهان»؛ فرصت اطلاع از رویدادهای بین‌المللی

تهران- ایرنا- «نقش جهان» عنوان مجله خبری‌تحلیلی شبکه افق سیماست که از شنبه این هفته و با محوریت بررسی، مرور و تحلیل رویدادهای سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی در عرصه بین‌المللی روی آنتن خواهد رفت.

نقش جهان با تهیه‌کنندگی و سردبیری مهدی خانعلی‌زاده و اجرای سید وحید نمازی، هر هفته شنبه‌ها ساعت ۲۲ به صورت زنده پخش می‌شود و شامل بخش‌های مختلفی همچون گفت‌وگو با کارشناسان و آیتم‌هایی همچون استندآپ ترجمه، مجله‌خوانی، اینفوگرافیک زنده‌نمایی، ارتباط اینترنتی با صاحب‌نظران حوزه‌های مختلف است.
در هر قسمت نقش جهان دو یا سه پرونده روز مورد نقد و تحلیل قرار می‌گیرند. موضوعاتی که در نخستین قسمت این برنامه مطرح خواهند شد، انتخابات آمریکا و اسلام‌ستیزی در فرانسه و دنیای غرب هستند.

نجلا پربیننده‌ترین سریال تلویزیونی شد

بر اساس نظرسنجی مرکز تحقیقات سازمان صداوسیما از سریال‌های تلویزیونی شبکه‌های مختلف در نیمه دوم شهریور و مهرماه ۹۹ سریال نجلا از شبکه سه سیما با ۳۵.۵ درصد مخاطب و ۸۳.۶ درصد رضایت در حد زیاد، بهترین سریال تلویزیونی در این مدت شد. بر اساس این نظرسنجی بیش از ۷۹ درصد از مردم بیننده برنامه‌های سیمای جمهوری اسلامی ایران اعم از سریال، فیلم سینمایی، مسابقه، سخنرانی، گفتگومحور، ورزشی، اخبار و... بوده‌اند.

بعد از سریال تلویزیونی نجلا، سریال زمین گرم با ۲۸.۷ درصد مخاطب و ۷۱.۱ درصد رضایت در حد زیاد از شبکه سه سیما در جایگاه دوم سریال‌های تلویزیونی در نیمه دوم شهریور و مهرماه قرار گرفت.

ایلدا از شبکه یک سیما هم با ۲۷.۶ درصد مخاطب و ۷۵.۲ درصد رضایت در حد زیاد، سومین سریال پرمخاطب تلویزیون در این مدت بوده است.

سریال کوتاه سرزده از شبکه یک سیما هم که یکی از تولیدات مرکز خراسان رضوی بود با ۱۸.۵ درصد مخاطب و رضایت ۶۳.۱ درصدی در حد زیاد چهارمین سریال تلویزیونی بود که در این یک ماه و نیم نظر مخاطبان را به خود جلب کرد.

بوم و بانو از شبکه دو سیما هم با ۱۶.۶ درصد مخاطب و رضایت ۶۰.۶ درصدی در حد زیاد، در میان پنج سریال تلویزیونی قرار گرفت که در نیمه دوم شهریور و مهر ۹۹ موردتوجه مخاطبان قرار گرفته است.

بر اساس این نظرسنجی در میان سریال‌های تکراری هم که از شبکه‌های مختلف سیما در نیمه دوم شهریور و مهر ۹۹ پخش شده است کیمیا و پایتخت یک، هر دو از آی‌فیلم به ترتیب با ۱۵.۴ و ۱۳ درصد مخاطب بیشترین مخاطبان را داشته‌اند.

نظرسنجی مرکز تحقیقات رسانه ملی همچنین نشان می‌دهد بیش از ۲۷ درصد از پاسخگویان غیرتهرانی بیننده سریال‌های مختلف تکراری از شبکه‌های استانی سازمان صداوسیما بوده‌اند.

شب های هنر به کنسرت و موسیقی پاپ می پردازد

مجله موسیقی و تجسمی از مجموعه شب های هنر امشب ۱۸ آبان ماه به «کنسرت و موسیقی پاپ» خواهد پرداخت.

یکشنبه شب های شب های هنر به دو میز موسیقی و هنرهای تجسمی اختصاص دارد که رضا مهدوی و مسیحا ربیعی اجرا و کارشناسی این میزها را برعهده دارند.
میز موسیقی امشب میزبان محمدحسین توتونچیان یکی از تهیه کننده های پرکار موسیقی پاپ خواهد بود و رضا مهدوی مجری کارشناس برنامه درخصوص تهیه کنندگی کنسرت ها و آلبوم های موسیقی با او گفتگو خواهد کرد.
میز تجسمی این هفته شب های هنر نیز میزبان سعید محمودی، عکاسی از ناوه خواهد بود و مسیحا ربیعی درخصوص ایرانگردی و عکاسی از طبیعت گفتگو می کند.
مجله شب های هنر با اجرای جواد مولانیا محصول گروه ادب و هنر شبکه چهار سیما است و یکشنبه، دوشنبه و سه شنبه هرهفته ساعت ۲۳ از شبکه چهار سیما به صورت زنده روی آنتن می رود.
شصتمین قسمت فصل هفتم چرخ ساعت ۱۹ امروز، یکشنبه ۱۸ آبان ۹۹، با بررسی مهم‌ترین خبرهای دنیاهای علم و فناوری روی آنتن شبکه‌ی چهار می‌رود.
در میز علم این قسمت چرخ، حافظ آهی، مجری-کارشناس برنامه میزبان محمود حاج‌زمان، روزنامه‌نگار علم و مینا قدسی، کارشناس نجوم است. حاج‌زمان کاهش دمای بدن انسان طی دو قرن گذشته را بررسی می‌کند و قدسی از راز توزیع ماده‌ تاریک در کهکشان‌ها خواهد گفت.

محققان دانشگاه استنفورد با مطابقت دادن مجموعه‌ای از اطلاعات مربوط به سلامت شهروندان به این نتیجه رسیده‌اند که دمای بدن افراد در طول قرن گذشته کاهش یافته است. این موضوع که دمای طبیعی بدن انسان در حدود ۳۷ درجه‌ سانتیگراد است، اولین بار توسط یک پزشک آلمانی در سال ۱۸۵۱ مطرح شد و تا حدی مورد پذیرش قرار گرفت که به‌عنوان معیاری برای سلامت مورد استفاده‌ی متخصصان قرار می‌گیرد.

در بخش دیگری از چرخ‌ محمد کرباسی و علی خورشیدی، دو روزنامه‌نگار فناوری، خبرهای مربوط به آزمایش اینترنت ماهواره‌ای استارلینک و ساخت دست‌ مصنوعی رباتیک را بررسی خواهند کرد. شرکت اسپیس ایکس قصد دارد با فرستادن هزاران ماهواره‌ی استارلینک به مدارهای پایینی زمین، امکان دسترسی به اینترنت پرسرعت را در همه‌جای جهان فراهم کند. استارلینک باتوجه ‌به تعداد بیشتر ماهواره، پهنای باند بسیار بیشتری خواهد داشت و درنتیجه به کاربران بسیار بیشتری سرویس خواهد داد. در بخش‌های دیگری از این قسمت چرخ، مهم‌ترین عکس‌های دنیای علم و خبرهای علم و فناوری در ایران بررسی خواهند شد.
فصل هفتم مجله‌ تصویری چرخ مهم‌ترین رویدادهای علم و فناوری و مسائل روزمره‌ی زندگی با نگاهی تخصصی و به‌زبانی ساده و با حضور مسئولان، کارشناسان، اساتید دانشگاه و نخبگان بررسی و واکاوی می‌کند.
چرخ چهار روز در هفته، از یکشنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۱۹ زنده و به مدت ۴۵ دقیقه از شبکه‌ی چهار سیما پخش می‌شود. مجری چرخ حافظ آهی است و محمد جباری سردبیری برنامه و الهه بهبودی تهیه‌کنندگی آن را بر عهده دارند.

میوه‌ها روی درخت مانده‌اند

مجموعه مستند میوه ها روی درخت مانده اند درباره معضلات و مشکلات صنعتی نبودن کشاورزی در ایران، در هفت قسمت از شبکه افق پخش می‌شود. میوه‌ها روی درخت مانده‌اند عنوان مجموعه مستندی است که در سازمان هنری رسانه‌ای اوج تولید شده است.
این مجموعه درباره مشکلات کشاورزی در ایران ساخته شده و به بررسی معضلاتی که ناشی از صنعتی نبودن کشاورزی در ایران است می‌پردازد.
در بخش‌هایی از این مستند به نقش کشاورزان در استقلال اقتصادی کشور هم اشاره شده است.
به عقیده سازندگان، قدیمی‌ترین سابقه کشاورزی در جهان متعلق به ایرانیان است ولی واقعیت امروز این است که با وجود ظرفیت‌های فراوانی که کشورمان برای تبدیل شدن به قطب کشاورزی دنیا را دارد، ولی مشکلات عجیبی گریبان کشاورزان ایرانی را گرفته است.
احمد شفیعی تهیه‌کننده و محمدحسن فردوسی‌زاده کارگردان «میوه‌ها روی درخت‌ها مانده‌اند» هستند که طی هفته جاری و هفته آینده، هر روز ساعت ۱۸ و تکرار آن ساعت ۹:۳۰ روز بعد از شبکه افق پخش خواهد شد.

از قهرمانی تا پهلوانی به روایت ما ایرانی ها

برنامه ما ایرانی ها به تهیه کنندگی و کارگردانی قاسم اورنگی روایت تلاش ها و فعالیت های خدا پسندانه سجاد محمد پور عضو تیم ملی بوکس و قهرمان ملی است که امشب (یکشنبه ۱۸ آبان ماه )ساعت ۲۲ از شبکه پنج سیما تماشایی می شود.

در این قسمت از  ما ایرانی ها که امشب ازشبکه پنج پخش می شود، داستان سجاد محمد پور پسری از اهالی محله جوادیه روایت می شود که  با وجود مخالفت های خانواده اش تمرین های بوکس را انجام داده و به قهرمانی ملی رسیده، عضو شورای محله جوادیه است و فعالیت هایی از قبیل کمک به خانواده های بی بضاعت محله ، تشکیل باشگاه ورزشی ، مرمت زمین فوتبال محله، تشویق جوانان هم محله ای به ورزش و کار خیر انجام می‌دهد.
اورنگی در این رابطه گفت: در  این قسمت می خواهیم ایجاد انگیزه برای رسیدن به هدف را برای جوانان  به نمایش بگذاریم. در شرایط کنونی جامعه که برخی از جوانان تلاش و انگیره  کافی برای رسیدن به هدف خود را ندارند با قصه سجاد محمد پور پهلوانی و رسیدن به هدف را برای مردم به نمایش گذاشته ایم.
برنامه  ترکیبی ما ایرانی ها کاری از گروه اجتماعی شبکه پنج سیما است که یکشنبه و سه شنبه هر هفته ساعت ۲۲از شبکه پنج سیما پخش خواهد شد .

پایش تجارت خارجی در ایران و موانع پیش‌رو

برنامه تحلیلی پایش در برنامه امشب (۱۸ آبان) به وضعیت تجارت خارجی ایران در شرایط تحریم می پردازد و با حضور کارشناسان در این خصوص به سوالات مردم پاسخ خواهد داد.

آنوش رحام، کارشناس ارشد تجارت و مشاور وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی مهمان امشب پایش است تا درباره سختی‌های تجارت در ایران، وضعیت تخصیص ارز برای تجارت،  صادرات و تحریم های بانکی و وابستگی قیمت‌ها به نرخ ارز گفتگو می کند.
پایش به تهیه کنندگی الهام پیرهادی کاری از گروه دانش و اقتصاد شبکه یک سیما است که یکشنبه ها و سه شنبه ها پس از بخش خبری ساعت ۱۹ و با اجرای سعید توکلی روی آنتن می رود.

امشب برنامه نگاه یک بصورت ویژه و با موضوع انتخابات آمریکا پخش می شود. امشب در ویژه برنامه نگاه یک با حضور سید نظام موسوی نماینده مجلس و سید یاسر جبرائیلی موضوع انتخابات امریکا و امریکا پس از انتخابات بررسی می شود.
این برنامه که ساعت ۲۰ : ۲۳ دقیقه و بصورت زنده تقدیم بینندگان می شود، کاری از گروه سیاسی شبکه یک سیماست که حسن نهضت تهیه کنندگی و مهدی مهدی قلی اجرای آن را برعهده دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =