بارش پاییزی استان مرکزی را فرا می‌گیرد

اراک - ایرنا مسئول پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان مرکزی گفت: بارش پاییزی از بعد از ظهر یکشنبه برخی نقاط شمال غرب این استان را فرا می‌گیرد و فردا (دوشنبه) مناطق بیشتری از استان بارانی خواهد بود.

«رضا مرادی»  در گفت و گو با ایرنا افزود: طلاعات ایستگاه‌های هواشناسی کشور و تصاویر ماهواره حاکی از ورود یک سامانه بارشی به کشور است و بررسی‌ها نشان می‌دهد این سامانه استان مرکزی را نیز با شدت کمتر تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 ادامه داد: هرچند بارش‌ها بطور کلی قابل ملاحظه نیست اما از روز دوشنبه از میزان ناپایداری‌ها کاسته می‌شود اما روز سه‌شنبه و بویژه روز چهارشنبه بارش‌ها به صورت رگباری دوباره تشدید می‌شود.

مرادی اظهار داشت: به دلیل ناپایداری هوا و وزش باد در برخی از ساعات ظرفیت انباشت آلاینده‌های جوی کاهش پیدا می‌کند که موجب بهبود کیفیت هوا در اراک و سایر مناطق پرجمعیت و صنعتی استان می‌شود.

وی عنوان کرد: دلیجان با بیشینه دمای ۲۴ و ۲ دهم دهم درجه سانتیگراد بالای صفر گرمترین و کمیجان با کمینه دمای چهار و ۶ دهم درجه سانتیگراد بالای صفر سردترین شهر استان مرکزی در ۲۴ ساعت گذشته گزارش شده است.

۱۰ و یک دهم میلیمتر بارندگی در سال زراعی جاری (اول مهرماه امسال) تاکنون در استان مرکزی به ثبت رسیده که نسبت به مدت مشابه قبل، ۲۴ درصد کاهش یافته است.

نخستین ایستگاه هواشناسی استان مرکزی در سال ۱۳۲۷ در مرکز شهر اراک ایجاد شد و پس از آن و با گسترش فعالیت‌ها در سال ۱۳۷۴  به اداره کل هواشناسی ارتقا یافت و در سال ۱۳۸۶  نیز مرکز تحقیقات هواشناسی کاربردی استان آغاز به‌کار کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =