کتاب گنجینه مصاحف ماهان در کرمان منتشر شد

کرمان - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان گفت: کتاب گنجینه مصاحف ماهان با هدف شناسایی و معرفی بخشی از نسخ خطی که شامل گزیده‌ای از قرآن‌های خطی باارزش است در ۵۰۰ جلد در این استان تهیه و منتشر شد.

فریدون فعالی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مجموعه نسخ خطی موجود در کتابخانه آستانه شاه نعمت الله ولی ماهان گنجینه ای ارزشمند از مکتوبات تاریخی نفیس و منحصربفرد در استان کرمان و کشور است که هم از نظر محتوایی و هم به دلیل قرار گرفتن در جوار آرامگاه یکی از شاخص ترین نام آوران عرفان و ادب کشور مورد توجه بسیاری از فرهنگ دوستان این استان قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: با توجه به اهمیت ایران به عنوان یکی از مهمترین کشورهای جهان اسلام در کتابت و تزئینات قرآنی و همچنین اهمیت این مرکز در ماهان به عنوان قدیمی ترین کتابخانه ها و مراکز نگهداری نسخ خطی، معرفی و احیا این مجموعه از اصلی ترین فعالیت های این اداره کل و دانشگاه باهنر کرمان محسوب شده که چاپ این کتاب دلیلی بر این ادعا است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان اظهار داشت: در ساختار وزارت میراث فرهنگی، موضوع آثار تاریخی نوشته دار (نسخ خطی) به دلیل توجه به پژوهش های متنی از اهمیت خاصی برخوردار است و شناسایی، ساماندهی، بررسی، مستندسازی و پژوهش آثار نوشته دار شامل متون، اسناد و اوراق تاریخی، کتیبه های منقول و غیرمنقول، سکه ها، مهرها و سنگ قبور گورستان های تاریخی با همکاری و تعامل بسیاری از مراکز دانشگاهی و پژوهشی سطح کشور و استان کرمان در اولویت این اداره کل قرار دارد.

وی ادامه داد: تاکنون هزاران ماده مکتوب که بسیاری از آن ها در حال نابودی بوده از طریق پژوهشگران برجسته و روش های پژوهشی نظام مند شناسایی، احیا و معرفی شده است و چنانچه این فعالیت ها منجر به ثبت ملی و فراملی آثار شود بی تردید به اهداف ماندگار در این حوزه رسیده ایم.

وی تاکید کرد: از همکاری استانداری کرمان و تلاش های علمی محمد صرفی و علیرضا هاشمی نژاد برای چاپ و نشر کتاب مصاحف ماهان قدردانی می کنیم و امیدواریم همچنان همکاری و تعامل مراکز دانشگاهی و علمی این استان و همچنین دیگر دستگاه های اجرایی را برای چاپ اینگونه کتابها داشته باشیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =