۵۹ رشته قنات در استان خراسان رضوی مرمت و احیا شد

مشهد- ایرنا- مسوول قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه امام رضا (ع) در استان خراسان رضوی گفت: طی سه سال فعالیت این قرارگاه ۵۹ رشته قنات در ۶ دهستان این استان به صورت مشارکت مردم و جهاد کشاورزی مرمت و احیا شده است.

احمد واحدی روز یکشنبه در حاشیه بازدید از پروژه‌های محرومیت زدایی دهستان کرات تایباد طی گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: برای مرمت و احیای این تعداد قنات افزون بر ۶۰ میلیارد ریال هزینه شده و هم اکنون ۷۰ رشته قنات دیگر به صورت مشارکتی با مردم و جهاد کشاورزی در روستاهای شهرستان صالح آباد در حال مرمت می باشد.

وی ادامه داد: قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه امام رضا (ع) در خراسان رضوی، در اجرای منویات رهبر معظم انقلاب و با توجه به شاخص‌های محرومیت زدایی در ۶ دهستان این استان اقدام به رفع مشکلات این مناطق کرده است.

مسوول قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه امام رضا (ع) در استان خراسان رضوی گفت: این قرارگاه در حال حاضر در پنج محور اشتغال، تعلیم و تربیت، سلامت، فرهنگی و اجتماعی در روستاهای مرزی شهرستانهای کلات، سرخس، صالح آباد، خواف، زاوه و تایباد خدمات ارائه می‌کند و در ۹۶ روستا بیش از ۸۰ هزار نفر را زیرپوشش دارد.

وی افزود: از سال ۹۶ و آغاز فعالیت این قرارگاه ۱۷۰ مدرسه بازسازی، مرمت و زیباسازی شده و همچنین ۲۵ کلاس درس به فضاهای آموزشی روستاهای هدف افزوده شده است.

واحدی ادامه داد: در حال حاضر ۱۲ پروژه محرومیت زدایی در حوزه فضاهای آموزشی و آبرسانی در ۶ دهستان خراسان رضوی از سوی این قرارگاه در حال اجرا می باشد که نسبت به تامین اعتبار آن مشکلی وجود ندارد، احیا و مرمت قنوات، احداث و بازسازی خانه‌های عالم، احداث و لایروبی بندهای خاکی و سنگی ملاتی، محوطه سازی و ساخت سرویس‌های بهداشتی و اجرای طرح‌های اشتغالزایی از مهمترین اقدامات این قرارگاه در مناطق مرزی است.

وی با بیان اینکه بیش از ۱۳ هزار دانش آموز در این مناطق زیرپوشش برنامه‌های فرهنگی و آموزشی این قرارگاه قرار دارند گفت: در حال حاضر کار مطالعات ۱۰ دهستان جدید در شهرستانهای درگز، سرخس، صالح آباد، تربت جام، خواف، باخرز و تایباد آغاز شده است.

دهستان کرات متشکل از ۱۰ روستا با ۱۸ هزار نفر جمعیت در ۳۵ کیلومتری شهر تایباد قرار دارد.

شهرستان ۱۲۰ هزار نفری تایباد با ۳۵ روستا و دو بخش مرکزی و میان ولایت در ۲۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشهد واقع است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =