۵۰۰ اقدام میدانی در حوزه نشاط شهروندی قم اجرا می شود

قم- ایرنا- مدیرعامل سازمان فرهنگی، هنری و ورزشی شهرداری قم گفت: به مناسبت سالروز ورود حضرت معصومه(س) به قم، بیش از ۵۰۰ اقدام میدانی در حوزه نشاط شهروندی در نقاط مختلف شهر در ۱۷ روز آینده توسط این سازمان اجرایی می‌شود.

ابوالفضل مقیمی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران که به‌صورت بر خط برگزار شد، افزود: کمیته‌های چهارگانه‌ای در حوزه برنامه‌ریزی، خدمات شهری، تبلیغات و اطلاع‌رسانی و فرهنگی و هنری در دبیرخانه روز قم با هدف اجرایی کردن برنامه‌های متنوع به مناسبت سالروز ورود کریمه اهل‌بیت(س) به این شهر شکل گرفته است.

وی اضافه کرد: در همین راستا برنامه‌های متنوعی در سه حوزه شهروندی، فرهنگ عمومی، ایثار و شهادت و توسعه زیرساخت‌های فرهنگی و اجتماعی برنامه‌ریزی شده است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به شیوع کرونا و گرفتاری‌های اقتصادی که امسال برای مردم پیش آمده، شعار امسال روز قم، «بی‌لطف شما درد مداوا شدنی نیست» می‌باشد تا در سایه آن حضرت بر مشکلات فایق آییم.

مقیمی ادامه داد: روز قم ظرفیت ویژه‌ای برای توسعه زیرساخت‌های فرهنگی، اجتماعی و ایجاد بازارهای اقتصادی است و ضرورت دارد دستگاه‌های مختلف برای رشد و رونق مباحث اقتصادی استان کمک کنند.

وی با بیان این‌که از زمان شیوع کرونا بازارچه‌های خیریه برپا نشده است، خاطرنشان کرد: زنان سرپرست خانوار و مشاغل خرد می‌توانند در بازارچه‌های کوچک و خیریه‌ای که در این ایام برپا خواهد شد، مشارکت کنند.

وی گفت: در حوزه توسعه زیرساخت‌های فرهنگی و اجتماعی با کمک سازمان پارک‌های شهرداری، بوستان یادمان شهدا با اعتبار ۱۰۰ میلیارد ریال به بهره‌برداری خواهد رسید و برای گرامیداشت ۶ هزار و ۹۰ شهید استان قم، ۶ هزار و ۹۰ اصله نهال در این بوستان غرص خواهد شد.

دبیر گرامیداشت روز قم افزود: این بوستان که از بوستان‌های فاخر شهر قم خواهد شد، محملی را برای اجرای برنامه‌های ایثار و شهادت و زمینه‌های گسترش این فرهنگ در شهر قم فراهم خواهد کرد.

مقیمی با اشاره به این‌که موزه‌ها و خانه موزه‌ها بستر معرفی پیشینه و فرهنگ قم است، اضافه کرد: خانه موزه شهید زین‌الدین با اعتبار پنج میلیارد ریال افتتاح خواهد شد که در این مکان به زندگی تربیتی خانواده شهید زین‌الدین، زندگی آن شهید و معرفی لشکر ۱۷ علی ابن ابیطالب(ع) خواهیم پرداخت.

وی ادامه داد: افتتاح سرای محل در ۲ منطقه آذر و بلوار یادگار امام(ره)، افتتاح طرح محله سبز، تولید کلیپ‌هایی در حوزه معرفی بافت تاریخی و فرهنگی قم، تولید بیش از ۱۰۰ پادکست صوتی برای معرفی محله‌ها، شخصیت‌ها و اماکن خاص در شهر قم از دیگر برنامه‌هایی است که برای ۱۷ روز آینده در نظر گرفته شده است.

به گفته وی، نمایشگاهی نیز از تصاویر قدیم قم و مقایسه با تغییرات و توسعه شهری جدید در معابر شهری و صحن صاحب‌الزمان(عج) حرم حضرت معصومه(س) در منظر شهروندان قرار خواهد گرفت.

مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری قم بیان کرد: در حوزه گردشگری نیز تفاهم‌نامه‌های گردشگری بین شهرداری شیراز و مشهد در حوزه توسعه زیرساخت‌های فرهنگی، تبادل تجربیات گردشگری، اردوها، مباحث زیارتی، تورهای گردشگری، صنایع دستی، ظرفیت‌های اقتصادی خدماتی و گردشگری امضا خواهد شد.

وی اضافه کرد: سرودهای خیابانی در بیش از ۱۰۰ نقطه شهر، ۸۰ تئاتر خیابانی در شوارع مختلف در راستای توسعه فرهنگ شهروندی و معرفی شعار روز قم، نمایش پرده‌خوانی همسایه در حوزه معرفی آداب همسایه داری و حضرت معصومه(س) در مجتمع‌های مسکونی و نقاطی از شهر اجرا خواهد شد.

مقیمی در ادامه با اشاره به تالیف کتاب‌هایی در حوزه فرهنگ شهروندی، گفت: تا پایان امسال هشت سرفصل فرهنگ شهروندی در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد که برای مدارس و مجموعه‌های فرهنگی قابل استفاده است که اولین کتاب از این مجموعه با عنوان «رانندگی و برازندگی» خواهد بود.

وی افزود: برگزاری جشنواره عکس روز قم، برپایی نمایشگاهی از زیبایی‌ها و نارسایی‌های شهر، نام‌گذاری ۴۰ کوچه به نام شهدا، برپایی بازارچه خیریه اینترنتی با حضور ۲۰۰ زن سرپرست خانوار، انتشار کتاب «ابوالفضل، مرگ بر شاه» و نصب سردیس‌های ۱۲ شهید سرافراز انقلاب اسلامی در خیابان انقلاب از دیگر برنامه‌های دبیرخانه گرامیداشت روز قم و سازمان فرهنگی هنری شهرداری قم است.

شورای فرهنگ عمومی استان قم ۲۳ ربیع‌الاول سالروز ورود حضرت معصومه(س) به قم را روز قم نام‌گذاری کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =