امکان آموزش حضوری دانش‌آموزان عشایر و روستایی فراهم شود

تهران- ایرنا- معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: امکان آموزش حضوری دانش آموزان در مناطق عشایری و روستایی و کلاس اول و دوم دبستان در ستاد ملی مقابله با کرونا فراهم شود.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، رضوان حکیم‌زاده روز یکشنبه در دهمین گفت وگوی هفته به تببین و تشریح بستر همکاری ها با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مدیران کل آموزش و پرورش استان ها و مدیران ٧۶٠ منطقه آموزش و پرورش کشور و بر بستر شبکه و به صورت ویدئو کنفرانس افزود: مسئله اول در دوران شیوع ویروس کرونا، آموزش کلاس اولی و دومی هاست؛ چرا که کودکان روی نیمکت سرمایه اصلی هستند.

وی افزود: پیش بینی کردیم که در مناطق کم خطر این دانش آموزان دو روز در هفته به مدرسه بروند، اما حمایت هایی که باید از سوی متخصصان وزارت بهداشت صورت می‌گرفت انجام نشد و امروز برای آموزش این گروه از دانش آموزان احساس خطر می کنیم. درخواست داریم در ستاد ملی مقابله با کرونا به این موضوع نگاه ملی شود.

معاون آموزش ابتدایی با تاکید بر اینکه حمایت و همکاری وزارت بهداشت را می‌خواهیم، تصریح کرد: دومین مسئله ملی آموزش حضوری در مناطق عشایری و روستایی است. اگر در این مناطق تبلت و موبایل هم داشته باشیم، به دلیل کم سوادی والدین، دانش آموزان آموزش خوبی نخواهند داشت.

حکیم زاده ادامه داد: با توجه به دغدغه عدالت آموزشی و اجتماعی که وجود دارد، ضروری است امکان حضور دانش آموزان در مناطق عشایری و روستایی و کلاس اول و دوم در ستاد ملی مقابله با کرونا فراهم شود.

 جامع ترین طرح برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی طرح نماد است

علیرضا کاظمی معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش نیز اظهار داشت :جامع ترین و مترقی ترین طرح برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی طرح نماد است و این طرح با حمایت های وزیر آموزش و پرورش پیش می‌رود. امروز نماد به سامانه ای مجهز تبدیل شده است و نیمرخ آسیب های اجتماعی دانش آموزان و اطلس آسیب های اجتماعی مدارس را در اختیار داریم.

وی با بیان اینکه از وزارت بهداشت می خواهیم در این طرح حمایت ها و همکاری لازم را با ما داشته باشند، گفت: اتصال سامانه نماد به سامانه سیب بسیاری از مشکلات را حل می کند و می توانیم پوشش بیمه ای دانش آموزان، آموزش تخصصی معلمان و راه اندازی نماد در درمانگاه فرهنگیان را با همکاری دو وزارتخانه داشته باشیم.

مداخلات بهنگام، معلولیت پنهان را به معلولیت آشکار تبدیل نمی‌کند

سید جواد حسینی رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی با یادآوری زمینه های همکاری وزرات های آموزش و پرورش و بهداشت اظهار داشت: بیشترین زمینه های همکاری بین دو وزارتخانه وجود دارد؛ چرا که به لحاظ ساختار معاونت سلامت، شورای هماهنگی سلامت استان ها، مدارس مروج سلامت، نیروی انسانی مربی بهداشت و طرح های مشترک بهداشت و سلامت را در هر دو وزراتخانه داریم که پیوندها را عمیق تر می کنند.

وی افزود: همکاری این دو وزارتخانه می‌تواند کمیت و کیفیت طرح ها را بیشتر کند و جنبه الگویی برای سایر نهادها داشته باشد.

رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی با بیان اینکه سبک زندگی باید در مدارس پیگیری شود،گفت: کرونا موضوعی بسیار پیچیده است که تمام ابعاد زندگی را تحت تاثیر قرار داده و سبک زندگی را تغییر داده است.

حسینی با یادآوری طرح مداخلات به هنگام طلایی، تصریح کرد: اگر مداخلات بهنگام باشد، معلولیت پنهان به معلولیت آشکار تبدیل نمی شود و این طرح با جدیت به عنوان بسته تحولی پیگیری می شود.

وی خاطرنشان کرد: در این طرح شناسایی مرحله اول است که در دوران پیش دبستانی و دبستان انجام می‌گیرد و امسال ٩٩ درصد با بکارگیری ٢٠ هزار نیروی انسانی محقق شده است.

رییس سازمان آموزش و پرورش  استثنایی گفت: باید از بدو تولد این شناسایی ها صورت گیرد. متاسفانه بین طرح ها و غربالگری ها هماهنگی نیست. درخواست می کنیم داده ها به هنگام و به موقع بین دو وزارتخانه انتقال داده شود.

حسینی با اشاره به اختلال طیف اوتیسم در دانش آموزان با نیازهای ویژه، یادآور شد: سه هزار دانش آموز در این طیف داریم که آموزش و حمایت آنان همکاری بیشتر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان  بهزیستی و آموزش و پرورش استثنایی را می طلبد.

استراتژی اول آموزش در بخش بهداشت و سلامت است

مهرزاد حمیدی معاون سلامت و تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش با بیان گزارشی از اقدامات آموزش و پرورش در دوران شیوع کرونا، اظهار داشت: انرژی بیشتر را بر آموزش گذاشته شد؛ چرا که استراتژی اول آموزش در بخش بهداشت و سلامت است.

وی افزود: دو واحد درسی بهداشت و سلامت برای تمام دانشجویان دانشگاه فرهنگیان در نظر گرفته و ارایه شده تا معلمان از همان ابتدا آموزش های لازم را ببینند.

معاون تربیت بدنی و سلامت خاطر نشان کرد: ۲ ساعت درس بهداشت و سلامت به پایه دوازدهم افزوده شد و در امتحان نهایی سال گذشته در تمامی استان ها و رشته ها بالاترین نمره امتحان نهایی برای درس بهداشت وسلامت است و نشان می دهد این درس مورد نیاز و اقبال دانش آموزان قرار گرفته است.

حمیدی تصریح کرد: سه کتاب سفیران سلامت تهیه شد. در حال حاضر یک میلیون و پانصد هزار سفیر سلامت برای آموزش همسالان درنظر گرفته شده اند و همین سفیران سلامت پویش در خانه بمانیم و به سفر نرویم را جریان سازی کردند.

وی خاطرنشان کرد: طرح نماد حاصل حمایت و تلاش وزیر بهداشت است و این امکان را به ما می‌دهد که طرح های دیگر را با همکاری وزارت بهداشت پیش بریم.

حمیدی گفت:‌ مدرسه محور کردن و دانش آموز محور کردن طرح ها مدنظر است. ویتامین دی، سلامت دهان و دندان و فلوراید تراپی و تمام این طرح ها بطور کامل تا انجام نهایی پیگیری می شود. 

معاون تربیت بدنی و سلامت با اشاره به طرح کوچ اظهار داشت: ١۴ درصد دانش آموزان در کلاس ششم دارای اضافه وزن هستند. تا کنون BMI هشت میلیون دانش آموز اندازه گیری شده است تا نیمرخ ترکیبات بدنی دانش آموزان کشور را داشته باشیم.

حمیدی تاکید کرد: المپیادهای درون مدرسه ای، حیاط پویا، انجمن های ورزشی و...همه به سمت مدرسه محوی سوق داده شده است.

اسناد تحولی باید مبنا باشند

حسن ملکی رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با بیان اینکه کرونا نشان داد که ساحت های زندگی چقدر بهم پیوند دارند،گفت: آموزش و پرورش رمز و راز گشودن بسیاری از قفل های زندگی است و این دو وزارتخانه باید طرح های مشترک داشته باشند تا به الگوهای مشترکی برای تعلیم و تربیت دست پیدا کنیم.

وی تاکید کرد: اسناد تحولی باید مبنا باشند و درس ها بر این اسناد مبتنی باشند. در چنین موقعیتی بایدالگوهای مشترک طراحی شود و آمادگی داریم نشست های مشترکی با وزارت بهداشت برای دست یابی به این اهداف برگزار کنیم. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =