۶ دستگاه لیزر در دانشگاه چمران اهواز طراحی و ساخته شد

اهواز – ایرنا – مسئول راه­‌اندازی مرکز تحقیقات لیزر و پلاسمای دانشگاه شهید چمران اهواز از طراحی و ساخت ۶ دستگاه لیزر در این مرکز خبر داد.

به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی دانشگاه شهید چمران اهواز، دکتر محمد صبائیان یکشنبه گفت: طراحی و ساخت اولین "لیزر پالسی فوق ‌سریع آتوثانیه"(برای نخستین بار در کشور ) و "لیزر پیوسته کوک‌پذیر و فمتوثانیه با دمش نور آبی" در مرکز لیزر و پلاسما انجام شده است و کار ساخت "لیزر سبز موج پیوسته تک‌مود پنج وات" در دست پیگیری است.

وی افزود: همچنین طراحی و ساخت "لیزر حالت جامد دمیده‌شده با نور خورشید"، "لیزر پالسی دی‌اکسید کربن" و "دستگاه شکست خواب بذر با لیزر" نیز به پایان رسیده است.

صبائیان ادامه داد: بیش از ۴۰ مقاله‌ از سوی اعضای هیئت علمی همکار در مرکز تحقیقات لیزر و پلاسمای این دانشگاه در پایگاه استنادی جی.اس.آر (JCR) نیز به چاپ رسیده است.

همکاری‌های علمی مرکز لیزر و پلاسما

صبائیان درباره همکاری­‌های علمی مرکز لیزر و پلاسمای دانشگاه شهید چمران اهواز، اظهار داشت: همکاری مشترکی با شرکت­‌های دانش‌بنیان مستقر در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان، دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی رامین در ساخت "دستگاه شکست خواب بذر" برای نخستین بار در کشور، دانشکده دامپزشکی دانشگاه شهید چمران اهواز در ساخت "سامانه‌ تولید پلاسمای مستقیم و سامانه­‌های لیزری برای تحریک پلاسمون‌­های جای‌گزیده" انجام شده است.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز بیان کرد: همچنین همکاری با بخش شیمی دانشکده علوم برای از بین بردن سلول­‌های سرطانی ریه با استفاده از لیزر، دانشکده دندان‌پزشکی دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز در مطالعه‌ "اثر تابش لیزر بر میکروارگانیسم‌های روی دندان" و اجرای پژوهش"لیزر درمانی سرطان" با همکاری دانشکده پزشکی، از اقدامات این بخش بوده است.

فعالیت­‌های علمی و طرح‌­های ارتباط با صنعت

وی همچنین از تولید نیمه‌صنعتی لامپ زنون، کسب حمایت مالی و ابزاری برای تولید نیمه‌صنعتی لامپ فلش و قوس زنون و آرگون، کسب حمایت ابزاری برای ساخت طیف ­سنج XUV/VUV و اجرای طرح سنتز گرافین به روش فلش برای تولید انبوه، به‌عنوان دیگر فعالیت‌های مرکز لیزر و پلاسمای دانشگاه شهید چمران اهواز نام برد.

برنامه‌ همکاری­‌های علمی آینده مرکز

مسئول راه­‌اندازی مرکز تحقیقات لیزر و پلاسمای دانشگاه شهید چمران اهواز از گسترش ارتباطات علمی (نظری و تجربی) با محققان خارج از کشور، زمینه­‌سازی برای تبادل دانشجوی بین‌­المللی، شرکت در پروژه‌های تحقیقاتی بین‌المللی، برگزاری سمینار تخصصی ملی و بین‌المللی به‌صورت مجازی و درآمدزایی مرکز به‌عنوان مهم‌ترین برنامه‌های همکاری‌ علمی آینده مرکز لیزر و پلاسمای دانشگاه یاد کرد.

پیشنهاد تاسیس مرکز تحقیقات لیزر و پلاسما دانشگاه شهید چمران اهواز در سال ۱۳۹۵مطرح شد.با ارایه‌ اهداف و ضرورت ایجاد آن و آمادگی ۱۰ نفر از اعضا هیات علمی این گروه، پیشنهاد تاسیس مرکز تحقیقات لیزر و پلاسما به تصویب رسید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =