دو و میدانی مردان ایران؛ دو سهمیه و دیگر هیچ

تهران- ایرنا- بازی‌های المپیک ۲۰۲۱ توکیو نزدیک است و دو و میدانی‌کاران مرد ایران از ۲۵ ماده تنها در ۲ رشته سهمیه کسب کرده‌اند. موضوعی که نشان دهنده ضعف دو و میدانی ایران نه تنها در کسب مدال در این بازی‌ها بلکه در رسیدن به المپیک است.

به گزارش ایرنا،  مسابقات جایزه بزرگ و باشگاه‌های دو و میدانی کشور در ۲ ماه گذشته با همه مشکلات و بحران کرونا در دو بخش زنان و مردان برگزار شد که در بخش مردان شاهد رکوردشکنی کمتری بودیم.

همچنین احسان حدادی نیز نتوانست در این رقابت‌ها به دلیل آسیب‌دیدگی شرکت کند و حسن تفتیان هم در فرانسه در حال تمرین بود.

رکوردهایی که در این رقابت‌ها به دست آمد نشان داد که بیشتر دو و میدانی‌کاران ایران فاصله زیادی تا توکیو دارند.

بازی‌های المپیک ۲۰۲۱ نزدیک است و در بخش مردان تنها احسان حدادی در پرتاب دیسک و حسن تفتیان در دوی ۱۰۰ متر موفق به کسب سهمیه المپیک شده‌اند.  

حال به ارزیابی رکوردهای چند ورزشکار مدعی قهرمانی و مدال‌آوری در مسابقات قهرمانی آسیا و جهان می‌پردازیم تا شانس کسب سهمیه برخی از آنان را مشاهده کنیم.

نام ماده آخرین رکورد رکورد ورودی المپیک
مهدی پیرجهان  ۱۱۰ متر با مانع ۱۴.۳۰ ثانیه ۱۳.۳۲ ثانیه
مهدی پیرجهان  ۴۰۰ متر با مانع ۴۹.۳۳ ثانیه ۴۸.۹۰ ثانیه
سجاد هاشمی  ۲۰۰ متر ۲۱.۱۷ ثانیه ۲۰.۲۴ ثانیه
سجاد هاشمی ۴۰۰ متر ۴۶.۳۳ ثانیه ۴۴.۹۰ ثانیه
رضا قاسمی ۱۰۰ متر ۱۰.۶۲ ثانیه ۱۰.۰۵ ثانیه
رضا قاسمی ۲۰۰ متر ۲۱.۸۷ ثانیه ۲۰.۲۴ ثانیه
حسین رسولی پرتاب دیسک ۵۸.۰۰ متر ۶۶.۰۰  متر
حسن تفتیان ۱۰۰ متر ۱۰.۶۲ ثانیه ۱۰.۰۵ ثانیه
احسان حدادی پرتاب دیسک ۶۵.۱۶ متر ۶۶.۰۰  متر

حسن تفتیان در شهریور سال گذشته در مسابقات پاریس سهمیه المپیک را کسب کرد. او در دوی ۱۰۰ متر با ثبت رکورد ۱۰.۰۳ ثانیه با موفقیت ورودی این بازی‌ها را بدست آورد. اما او در شهریور ماه امسال در تور قاره‌ای دو و میدانی فرانسه با رکورد ۱۰.۶۲ ثانیه نتوانست به رکورد قبلی خود نزدیک شود و ۵۷ صدم ثانیه از رکورد ورودی المپیک فاصله گرفت.

احسان حدادی در این مدت مشکلات زیادی را به دلیل خار پاشنه و اکنون عمل جراحی در آلمان سپری کرد. اما او در اردیبهشت سال گذشته در مسابقات دایموند لیگ دوحه قطر با ثبت رکورد ۶۶.۷۸ متر به سهمیه المپیک رسید. هر چند که آخرین رکورد حدادی  ۶۵.۱۶ متر در مهر ماه سال گذشته در مسابقات قهرمانی جهان قطر بود. وی نتوانست پس از کسب سهمیه رکورد قبلی خود را تکرار کند.

از ۲۵ ماده در بخش مردان تنها ۲ سهمیه المپیک بدست آمده و این امر نشان دهنده ضعف دو و میدانی ایران است. هر چند قابلیت کسب یک یا دو سهمیه دیگر را می‌توان در برخی از دو و میدانی‌کاران مشاهده کرد.

البته یکی از دلایل پایین بودن رکوردها در مسابقات باشگاهی به دلیل نبود آمادگی جسمانی دو و میدانی کاران و بحران کرونا است. گرچه ورزشکاران کشورمان مدت زمان زیادی برای بالا بردن رکوردهای خود ندارند.

برای قضاوت بهتر عملکرد برخی از دو و میدانی‌کاران مطرح را در رقابت‌های باشگاه های کشور و جایزه بزرگ ارزیابی می‌کنیم.

در رقابت‌های امسال رضا قاسمی که سابقه حضور در بازی‌های المپیک لندن و ریو را دارد  در مرحله دوم مسابقات باشگاهی در دوی ۱۰۰ متر با رکورد ۱۰.۶۲ ثانیه رکوردی بهتر از سال قبل ثبت کرد. او مسابقات باشگاهی سال گذشته را با رکورد ۱۰.۶۶ ثانیه به پایان برد. در قیاس با آخرین رکورد قاسمی و میزان فاصله او با المپیک وی نیازمند کاهش ۵۷ صدم ثانیه‌ای در رکورد شخصی خود است. هر چند نباید فراموش کنیم که رکورد این ماده در دستان حسن تفتیان قرار دارد.

قاسمی در گفت و گو با ایرنا عنوان کرده بود که چنانچه فدراسیون حمایت لازم را داشته باشد می‌تواند ورودی بازی‌های المپیک ۲۰۲۱ توکیو را در ماده یکصد متر کسب کند.

همچنین رکورد قاسمی در دوی ۲۰۰ متر نسبت به سال گذشته افت داشته است. او در مسابقات باشگاهی سال گذشته رکورد ۲۱.۶۶ ثانیه را به ثبت رساند که رکورد امسال او ۲۱.۸۷ ثانیه است. وی برای رسیدن به سهمیه المپیک باید رکورد شخصی خود را تا ۱.۶۳ ثانیه کاهش دهد.

رکورد دوی ۲۰۰ متر هنوز در دستان محمدحسین ابارقی است. وی در مسابقات چین تایپه در سال ۹۴، ۲۰.۶۳ ثانیه را به ثبت رساند و هنوز دو و میدانی‌کاران ایرانی نتوانسته‌اند این رکورد را بکشنند.

سجاد هاشمی که سابقه حضور در المپیک لندن را دارد، در مسابقات باشگاهی امسال نیز در دوی ۲۰۰ متر رکورد ۲۱.۱۷ ثانیه را ثبت کرد که فاصله او با المپیک ۵۳ صدم ثانیه است.  

همچنین بهترین رکورد هاشمی در دوی ۴۰۰ متر در مسابقات ژاپن در سال ۹۰ بود.  او رکورد ۴۶.۵۳ ثانیه را ثبت کرد و خدیور رکوردش ۴۵.۶۴ است  و امسال در مسابقات ۴۰۰ متر شرکت نکرد.

اینک با احتساب آخرین رکورد او در مرحله دوم مسابقات باشگاهی وی نیازمند ۱:۴۳ ثانیه برای رسیدن به المپیک است. همچنین رکورد این ماده در دستان علی خدیور در مسابقات استانبول در سال ۹۶ است. رکورد ۴۵.۶۴ ثانیه او هنوز شکسته نشده است.

نباید فراموش کنیم که هاشمی به مدت ۲ سال در ماده‌های دوی ۲۰۰ و ۴۰۰ متر نه تنها در مسابقات داخلی بلکه در مسابقات برون مرزی هم شرکت نکرده است.

مهدی پیرجهان که دارنده مدال طلای دوی ۴۰۰ متر با مانع در رقابت‌های بین‌المللی جام کازانف بلغارستان و دارنده مدال برنز ماده ۴۰۰ متر جوانان آسیا است،  در مرحله سوم مسابقات باشگاهی در  دوی ۱۱۰ متر با مانع رکورد ۱۴.۳۰ ثانیه را ثبت کرد و نسبت به رکورد ۱۴.۵۷ سال گذشته در مسابقات باشگاهی، شرایط بهتری دارد و اینک باید این فاصله تا المپیک را با کاهش ۵۸صدم ثانیه‌ای رکورد خود جبران کند.  

وی در دوی ۴۰۰ متر در مسابقات باشگاهی سال گذشته رکورد ۴۹.۵۸ ثانیه را ثبت کرد که امسال روند خوبی را پشت سر گذاشته است. بهترین رکورد پیرجهان در دوی ۴۰۰ متر با مانع در مسابقات هند در شهریور سال گذشته بود که رکورد ۴۹.۳۳ ثانیه را در این رقابت‌ها ثبت کرد. نکته قابل توجه حفظ این رکورد در مسابقات باشگاهی امسال بود.  رکورد ورودی المپیک هم ۴۸ ثانیه و ۹۰ صدم ثانیه است که او برای رسیدن به سهمیه المپیک ۴۳ صدم ثانیه فاصله دارد.

او در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت که با کسب سهیمه ورودی بازی‌های المپیک توکیو تنها یک ثانیه فاصله دارد و در نخستین مسابقه بین‌المللی از این زمان نیز عبور خواهد کرد.

حسین رسولی نیز در سال ۹۷ در مسابقات قهرمانی جوانان آسیا ژاپن با پرتاب دیسک یک کیلو و ۷۵۰ گرم رکورد ۶۲.۲۹ متر را ثبت کرد. وی ضمن کسب مدال طلا و عنوان قهرمانی، رکورددار جدید این ماده در آسیا شده بود اما او در مرحله سوم مسابقات باشگاه‌های کشور با دیسک ۲ کیلوگرم ۵۸ متر رکورد زد. گرچه این وزنه ها متفاوت بود اما در ارزیابی عملکرد او باید نوشت که جبران این فاصله هشت متری با المپیک دشوار و مسیر طولانی خواهد بود.

حال باید از خود بپرسیم که دو و میدانی ایران که در المپیک ریو  و لندن در مجموع ۲۰ سهمیه کسب کرده بود، چرا در طی این چهار سال به دو سهمیه رسیده است. پاسخ را می‌توان در کلام پیشکسوتان و کارشناسان دو و میدانی پیدا کنیم و آن هم عدم برنامه‌ریزی هدفمند و بهینه و نبود استعدادیابی درست و کمبود دانش مربیان و نبود تجهیزات است که همه این موارد در سایه مدیریتی ضعیف شکل می‌گیرد.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha