رونق کشاورزی البرز در انتظار تخصیص پساب است        

کرج - ایرنا - رییس سازمان جهاد کشاورزی استان البرز بیان داشت: توسعه و رونق کشاورزی استان نیازمند آب مناسب بوده که در بستر تصفیه و تخصیص پساب ها قابل تحقق است.

عبدالله مخبر روز یکشنبه در حاشیه بازدید از اراضی تعاونی تولید ماهدشت شهرستان کرج و روند پیشرفت پروژه انتقال پساب به این اراضی، بر لزوم اهمیت تسهیل امور کشاورزان و رفع موانع تولید تاکید کرد.

وی گفت: جهاد کشاورزی استان لوله گذاری و ایجاد شبکه داخلی آبیاری این اراضی را انجام داده و بستر تولید در انتظار تخصیص پساب از جانب آب منطقه ای و آب و فاضلاب استان البرز می باشد که تاکنون اقدامی صورت نگرفته است، لذا این موضوع با جدیت تمام از طریق نهادهای نظارتی پیگیری خواهد شد تا شاهد کشت محصولات در سال زراعی ۱۴۰۰ در این اراضی باشیم.

رییس سازمان جهاد کشاورزی شهرستان کرج نیز در این بازدید گفت: تعاونی تولید ماهدشت از بدو تاسیس در سال۷۴-۷۳ توزیع نهاده های کشاورزی و نیز توزیع و تخصیص حقابه به کشاورزان ماهدشت را به عهده داشت.

اسماعیل صارمی رییس جهاد کشاورزی شهرستان کرج به وضعیت تعاونی کشاورزی ماهدشت اشاره کرد و گفت: این تعاونی دارای ۲ هزار و۴۰ هکتار زمین بوده که به ۲۵۰ نفر از کشاورزان ماهدشتی

واگذار شده است .

وی اظهار داشت: برای تامین آب این اراضی، اجرای پروژه انتقال پساب ماهدشت از محل اعتبار طرح های تملک دارایی های سرمایه ای توسط سازمان جهاد کشاورزی استان البرز در دست اقدام است که در ابتدای امر این طرح مخالفان و موافقان زیادی داشت اما با آگاه سازی کشاورزان این طرح به اجرا درآمد.

صارمی افزود: جهاد کشاورزی شهرستان با نظارت دقیق، کشت و کار در این اراضی را دنبال خواهد کرد، بطوریکه با در نظر گرفتن ممنوعیت استفاده از پساب برای محصولات با قابلیت تازه خوری، ضمن برنامه ریزی الگوی کشت، این اراضی به باغ و مزرعه کشت دانه های روغنی و پنبه و غلات اختصاص خواهند یافت.

به گفته مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کرج و در راستای این  پروژه،  اجرای سیستم های نوین آبیاری در این اراضی هم مطالعه و دفترچه طرح آن تهیه شده و پس از تخصیص پساب، آماده برای فاز اجرایی می باشد.

شهرستان کرج دارای پنج هزار و ۵۳۰ هکتار اراضی باغی و سه هزار و ۹۶۳ هکتار اراضی  زراعی می باشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =