شمار فوتی‌های تصادفات رانندگی در استان زنجان کاهش یافت

زنجان - ایرنا - معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار زنجان گفت: تعداد فوتی‌های ناشی از تصادفات رانندگی درون شهری استان از ابتدای امسال تاکنون ۲۳/۸ درصد و برون شهری ۱۱/۳۳ درصد کاهش یافته است.

مهرداد سلطانی، روز یکشنبه در جلسه کمسیون اجرای ایمنی راه‌ها و شورای ترافیک استان زنجان، افزود: فقط در بخش روستایی با شمار فوتی های ناشی از تصادفات رانندگی مواجه هستیم که لازم است با اتخاذ تدابیر مناسب و ارایه راهکارهای بهتر و عملی‌تر، میزان تصادفات در سطح جاده‌های روستایی زنجان نیز شیب نزولی پیدا کند.

وی با بیان اینکه طی هفت ماه امسال میزان تصادفات فوتی درون و برون شهری استان زنجان حدود ۱۰/۵ درصد نسبت به مدت مشابه پارسال کاهش نشان می دهد، اظهار داشت: در واقع این سیر نزولی مربوط به کاهش تصادفات منجر به فوت طی سه ماهه اخیر است.

سلطانی تاکید کرد: ایمن سازی هرچه بهتر خیابان ‌ها و معابر، نصب تابلوهای راهنمایی و رانندگی از جمله تابلو ایست در نقاط پرحادثه و تغییر شکل فیزیکی خطوط ویژه عابر پیاده در نقاط شهری همچنین اصلاح نقاط حادثه خیز و خطرآفرین در مسیرهای ارتباطی برون شهری برای کاهش تصادفات رانندگی باید در اولویت کاری دستگاه های متولی باشد.

وی اظهار داشت: آمارهای ارایه شده از سوی پزشکی قانونی زنجان نشان از شیب نزولی تصادفات فوتی در سطح این استان دارد و این جای خوشحالی است و در واقع شیب تندی که تا اوایل مرداد ماه امسال داشتیم و در واقع جزو استان های افزایشی بود که خوشبختانه امروز میزان آن روند کاهشی به خود گرفته است که امید می رود تا پایان سال این شیب کاهشی تداوم داشته باشد.

سلطانی، همچنین به مخاطرات ناشی از ایجاد سد معبر در سطح مسیرهای ارتباطی درون شهری زنجان اشاره کرد و افزود: موضوع پارک خودروهای سنگین در خیابان ها و تجاوز برخی اصناف به حریم خیابان و پیاده رو نیز باید هرچه سریعتر از سوی دستگاه های ذیربط مورد رسیدگی قرار گیرد.

وی ادامه داد: متاسفانه برخی مغازه داران و دستفروشان، پیاده روها و خیابان ها را به مغازه تبدیل کرده اند بطوریکه برخی ها به صورت ۲۴ ساعته این مکان های عمومی را در اختیار گرفته اند که این نیز اجحاف در حق و حقوق دیگر شهروندان است که باید برای سامان بخشی آنها اقدام عاجل کرد.

مدیرکل پزشکی قانونی استان زنجان نیز گفت: خستگی و خواب آلودگی رانندگان خودروها در سطح مسیرهای ارتباطی برون شهری و همچنین بی توجهی برخی راکبین موتورسیکلت ها به قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی در مسیرهای درون و برون شهری، نقش زیادی در وقوع سوانح رانندگی دارند.

دکتر مهرداد ستاره، افزود: در هفت ماهه امسال تعداد فوتی های ناشی از وقوع تصادفات رانندگی ۱۷۱ نفر بود که در مقایسه با مدت مشابه پارسال که ۱۹۱ نفر بود ۱۰/۴۸ کاهش داشت که امید است این روند کاهش ادامه دار باشد.

وی اظهار داشت: طی مدت یاد شده تعداد فوتی های ناشی از تصادفات رانندگی درون و برون شهری زنجان به ترتیب ۲۰ و ۱۳۳ نفر بودند که در مدت مشابه پارسال (۹۸) ۲۶ و ۱۵۰ مورد بود که به ترتیب ۲۳/۸ و ۱۱/۳۳ درصد کاهش نشان می دهد.

ستاره ادامه داد: متاسفانه میزان کشته ها در مسیرهای خاکی روستایی که در هفت ماهه پارسال (۹۸ ) که به تعداد ۱۵ نفر بود در سالجاری (فروردین تا پایان مهر ماه) ۱۸ نفر رسید که ۲۰ درصد افزایش یافته است و باید تدابیر لازم و مناسب‌تری برای آن اتخاذ شود.      

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =