هزینه‌های کوچ قشلاقی خانوارهای عشایر شیروان افزایش یافت

بجنورد- ایرنا- رییس اداره امور عشایری شیروان گفت: هزینه‌های کوچ قشلاقی عشایر این شهرستان خراسان شمالی افزایش یافته و علت آن هم بالا رفتن کرایه حمل و نقل است.

علی ابراهیمی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با توجه به تخریب و تصرف ایل راه ها و بعضا واگذاری آن ها به کشاورزان، این قشر مجبور به کوچ ماشینی هستند.

وی گفت: فاصله ییلاق تا قشلاق ۳۵۰ کیلومتر است که برای جابجایی آن، هزینه حمل بار ۳۵ تا ۴۰ میلیون ریال است که باید توسط عشایر پرداخت شود.

ابراهیمی با اشاره به شروع زمان کوچ عشایر هرساله از مناطق ییلاقی به قشلاقی از ۱۵ آبان ماه تا ۱۵ آذرماه افزود: عشایر کوچرو این شهرستان با هزار و ۲۰۰ خانوار مشتمل بر پنج هزار و ۴۰۰ نفر جمعیت که ۱۸۰ هزار راس دام سبک در اختیار دارند در قشلاق های داخل استان و مراوه تپه استان گلستان مستقر می شوند.

رییس اداره امورعشایری شیروان مدت توقف و ماندگاری این قشر در قشلاق را ۳۰ اسفندماه عنوان کرد و گفت: سازمان امور عشایری کشور در نظر دارد برای کمک  به جابجایی عشایر بین  ییلاق و قشلاق و کوچ ماشینی یارانه حمل در نظر بگیرد که هنوز چیزی اعلام نشده است.

شهرستان شیروان ۲ هزار و ۸۰۰ خانوار عشایری با جمعیتی حدود ۱۵ هزار نفر دارد که در قالب ۹ طایفه ۳۵۰ هزار راس دام سبک در اختیار دارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =