۱۸ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۳۶
کد خبرنگار: 1217
کد خبر: 84102412
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

نگاه ترکیه به پیروزی بایدن

آنکارا - ایرنا- برگزاری انتخابات آمریکا در رسانه‌های جمعی ترکیه خصوصا شبکه‌های تلویزیونی این کشور به صورت گسترده مطرح شده و از مهمترین موضوعات مورد بحث در هفته‌های جاری این رسانه‌ها بود.

به رغم اینکه این مساله در رسانه های به خصوص تصویری با حرارت هر روز مورد بحث قرار می گرفت، احزاب سیاسی این کشور بویژه حزب حاکم عدالت و توسعه در مورد این مساله عمدتا سکوت اختیار کرده بود و سعی داشت وانمود کند نتایج انتخابات آمریکا اهمیتی برای ترکیه ندارد.

البته در جریان کارزارهای تبلیغاتی ترامپ و بایدن ، انتشار یک نوار صوتی از بایدن که در آن گفته بود نیروهای مخالف در ترکیه را برای مقابله با رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه تشویق و تقویت خواهند کرد، زمینه انتقادهای تند و تیز از وی از سوی حزب حاکم عدالت و توسعه و نزدیکان این حزب را فراهم  آورد.

نوار صوتی یاد شده بیش از هشت ماه پیش ضبط شده بود ولی محتوای سخنان بایدن در این نوار در ماه گذشته و در جریان تبلیغات انتخاباتی امریکا در ترکیه منتشر و بطور گسترده موضوع بحث محافل سیاسی ترکیه قرار گرفت.

بعد از پخش نوار یاد شده موضعگیریهای حزب عدالت و توسعه و رسانه های نزدیک به آن بگونه ای بود که نشانگر حمایت و آرزوی قلبی آنان برای پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بود.

در جریان میزگردهای سیاسی که برای بررسی انتخابات آمریکا انجام می شد نیز این مساله از سوی منتسبین حزب عدالت و توسعه و نیز نزدیکان رسانه ای این حزب به صراحت  به زبان آورده می شد و از آنجا که هر حاکمیتی خود را نماینده کشورش می خواند، عمدتا گفته می شد که انتخاب ترامپ به صلاح و به نفع ترکیه است.

در بعد از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز در طول چند روز گذشته بخش عمده میزگردهای شبکه های خبری ترکیه در ارتباط با انتخابات آمریکا بود و در این میزگردها عمدتا بحث در زمینه احتمال افزایش فشارها به ترکیه از سوی آمریکا در صورت انتخاب بایدن به ریاست جمهوری بود.

دیدگاه کلی تحلیل گران عمدتا این است که در دوران ریاست جمهوری بایدن میزان فشار به حاکمیت حزب عدالت و توسعه به دلایل مختلف از جمله روابط این کشور با روسیه، سیاستهای ترکیه در لیبی، قبرس، دریای اژه، روابط ترکیه با ناتو، مساله سامانه ضدهوایی اس ۴۰۰ روسیه ، سیاستهای داخلی این کشور در ارتباط با گروههایی مانند  پ.ک.ک و ی.پ.گ افزایش خواهد یافت.

بعد از اعلام پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تا زمان تهیه این گزارش تنها فوآد اوکتای معاون رئیس جمهور ترکیه به این مساله واکنش نشان داده است .

او بدون تبریک گفتن به رییس جمهوری منتخب آمریکا وعده داد که کشورش با این حزب همکاری خواهد کرد.

بر خلاف حزب حاکم کمال قلچدار اوغلو رهبر حزب مخالف جمهوریخواه خلق در پیامی به بایدن تبریک گفت . او در پیام خود ضمن تبریک انتخاب بایدن به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهور آمریکا ابراز امیدواری کرد که در جریان ریاست جمهوری بایدن روابط استراتژیک و دوستانه دو کشور توسعه یابد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha