پوتین با اردوغان درباره اوضاع قره‌باغ گفت‌وگو کرد

مسکو - ایرنا - ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در گفت وگویی تلفنی با رجب طیب اردوغان همتای ترکیه ای خود، با وی در خصوص اوضاع قره باغ مذاکره کرد.

به گزارش ایرنا، دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین روز شنبه در بیانیه ای اعلام کرد: در گفت وگوی تلفنی پوتین و اردوغان به تفصیل درباره اوضاع منطقه مناقشه قره باغ گفت و گو و تبادل نظر شد.  

در ادامه بیانیه آمده است: رئیس جمهوری روسیه، همتای ترکیه ای خود را از تماس های تلفنی اش با سران جمهوری آذربایجان و ارمنستان مطلع کرد.  

این تماس ها برای جستجوی حالت های برای توقف اقدامات جنکی و یافتن راه حل سیاسی-دیپلماتیک برای مناقشه قره باغ صورت گرفته است.

دو طرف بر آمادگی برای همکاری به منظور دستیابی به راه حل صلح آمیز برای حل مناقشه قره باغ تاکید کردند.

  بر اساس اطلاعات پایگاه اینترنتی دفتر مطبوعاتی رئیس جمهوری روسیه، ولادیمیر پوتین در اول و دوم نوامبر ( ۱۱ و ۱۲ آبان)  به ترتیب با  «نیکول پاشینیان» نخست وزیر جمهوری ارمنستان و "الهام  علی اف" رئیس‌ جمهوری آذربایجان مکالمه تلفنی داشت و مسائل مربوط به حل و فصل مناقشه قره باغ به طور کامل مورد بحث قرار گرفت.

این پنجمین گفت وگوی پوتین با سران باکو و ایروان از زمان بروز مناقشه جدید در قره باغ بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان بود.

درگیری‌های نظامی میان نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان از ۶ مهرماه گذشته آغاز شده است و برغم این که با دخالت میانجیگران بین‌المللی سه بار توافق آتش بس میان طرفین حاصل شده، این درگیری‌ها بیش از یک ماه است همچنان با شدت ادامه دارد.

جمهوری آذربایجان در این مناقشه با تکیه بر اصل حفظ تمامیت ارضی خواستار پایان اشغالگری ارمنستان شده و از سوی دیگر طرف ارمنی با استناد به اصل «حق تعیین سرنوشت» خواستار به رسمیت شناخته شدن حقوق ارامنه در منطقه قره باغ شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =