روزهای روشن پیش‌رویِ انجمن سینمای جوانان ملایر 

همدان- ایرنا- انگیزه، روحیه بالا و خودجوش بودن جوانان هنرمند ملایر در حوزه سینما و عکاسی، رویدادها و اتفاقات مهمی را با وجود کمبود امکانات رقم زده و مسیری روشن را پیش‌رویِ انجمن سینمای جوانان این شهر قرار داده است.

به گزارش ایرنا؛ تولید حدود ۴۰ فیلم از سال ۹۷ تاکنون و صدور بیش از ۵۰۰ گواهی‌نامه در زمینه عکاسی و فیلم‌سازی از جمله موفقیت‌های انجمن سینمای جوانان ملایر است که گام آنها را برای برداشتن هدف‌های بزرگ محکم‌تر کرده است.

هنرمندان ملایری این ظرفیت و توانمندی خود را در جشنواره منطقه‌ای آگر به نمایش گذاشتند، رویدادی ملی در یک فضای عالی فرهنگی و هنری که میزبان ۱۱ استان و ۲۵۰ هنرمند از سراسر کشور بودند و میدان رقابتی خوبی را برای فیلم‌سازان و عکاسان فراهم کرد.

انجمن سینمای جوانان ملایر پس از سال‌ها و در دوره جدید، آموزش نسل آینده فیلمسازان سینمای جوانان، مربیان و اساتید را به طور جدی در اولویت قرار داد و در این راستا از کادر جوان و دارای تجربه‌ و تحصیلات عالی در سینما و اساتیدی در بخش‌هایی همچون تدوین، صدا، فیلمنامه، تصویر و کارگردانی را به بدنه آموزشی خود اضافه کرده است که می‌توان از هنرمندانی همچون صاحب نوایی، سعید حسین‌پور، مسعود حسینی، حسین هاشمی و عباس ونایی نام برد.

به گفته رییس انجمن سینمای جوانان ملایر، آموزش و تولید فیلم در این شهرستان فضایی کاربردی داشته و ملایر جزء شهرهایی است که کلاس‌های فیلم‌سازی را در هر دوره برگزار کرده است.

ملایر موفق در برگزاری کلاس‌های فیلم‌سازی

امید وفایی در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا با بیان اینکه برگزاری دوره‌ای کلاس‌های آموزشی در حیطه سینما و عکاسی از بیشترین بازدهی برخوردار است اظهار داشت: در بخش تولید، فیلم‌های آموزشی و پایان دوره، از سال ۹۶ تاکنون برای حدود ۳۰ فیلم آموزشی گواهی‌نامه صادر شده که این تولید نسبت به ادوار گذشته رقم قابل توجهی است.

رییس انجمن سینمای جوانان ملایر: در حال حاضر هفت فیلم با عنوان‌های «شکار» به کارگردانی «علی ترکزبان»، «راننده تاکسی» به کارگردانی «مصطفی تشکری» و «کاهوی پلاسیده» به کارگردانی «مسعود حسینی»‌، «هیچ‌کس» به کارگردانی «علی جلالی» و «گورستان» به کارگردانی «مهران بیات» تولید شده و مابقی نیز در حال تولید است.

وی گفت: در بخش تولید در سه حوزه فیلم اولی، نیمه‌حرفه‌ای و حرفه‌ای نیز اتفاق خوبی رقم خورد و با جذب اعتباری حدود ۳۰ میلیون تومان برای هشت فیلم، پیشتاز بودیم.

رییس انجمن سینمای جوانان ملایر ادامه داد: در حال حاضر هفت فیلم با عنوان‌های «شکار» به کارگردانی «علی ترکزبان»، «راننده تاکسی» به کارگردانی «مصطفی تشکری» و «کاهوی پلاسیده» به کارگردانی «مسعود حسینی»‌، «هیچ‌کس» به کارگردانی «علی جلالی» و «گورستان» به کارگردانی «مهران بیات» تولید شده و مابقی نیز در حال تولید است.

وفایی بیان کرد: در بخش نیمه حرفه‌ای نیز انجمن سینمای جوانان ملایر با توجه به شیوع کرونا، با سه فیلم در همایش ملی کرونا جزء ۴۰ فیلم منتخب بود.

وی گفت: ۲ فیلم داستانی «کرونا و بیماری کووید ۱۹» به نویسندگی و کارگردانی «مصطفی تشکری» و «یک لبخند بیشتر» به کارگردانی «محمدجواد چهاردولی» در این جشنواره ملی شرکت داشتند. 

انجمن سینمای جوانان ملایر

سه فیلم از ملایر؛ جزء ۴۰ فیلم منتخب همایش ملی کرونا

رییس انجمن سینمای جوانان ملایر افزود: همچنین سه فیلم «قاتلین پیرزن» به کارگردانی «سعید حسین پور»، «روسپید» به نویسندگی و کارگردانی «پیمان هاشمی» و «سمفونی نهنگ‌ها» به کارگردانی «علیرضا بیات» در بخش نیمه حرفه‌ای و فیلم «سرباز» به نویسندگی و کارگردانی «عباس روزبهانی» در بخش حرفه‌ای شرکت کردند.

وفایی یادآور شد: با تایید این چهار فیلم اعتباری حدود ۵۵ میلیون تومان جذب خواهد شد که اعتبار انجمن سینمای جوانان ملایر در این بخش در مجموع به ۸۵ میلیون تومان می‌رسد.

وی گفت: هم اکنون ۱۰ فیلم رسیده در انجمن سینمای جوانان ملایر در دست بررسی است که اگر تایید شوند، می‌توان برای آنها اعتبار جدید در نظر گرفت که صد درصد به اعتبارات مالی تولید انجمن اضافه خواهد شد.

رییس انجمن سینمای جوانان ملایر بیان کرد: تلاش ما بر آن است تا مراحل فیلم‌سازی را کارشناسانه و بر اساس استانداردهای تعریف شده فیلم کوتاه انجام دهیم و در این مسیر سعی کردیم از هنرمندان خوش‌ذوق و خلاق فیلم‌ساز ملایری هم از نظر مالی، تجهیزات و صدور مجوز حمایت کنیم.

وفایی رییس انجمن سینمای جوانان ملایر

حامی هنرمندان فیلم‌سازی و عکاسی هستیم

وفایی مشارکت در تولید فیلم‌ها را از دیگر برنامه‌های حمایتی این انجمن از هنرمندان برشمرد و افزود: در این راستا سه فیلم به صورت مشارکتی تولید شده است.

وی تاکید کرد: ملایر از نظر تولید فیلم کوتاه شرایط خوبی در استان دارد و در صدد هستیم از نظر تنوع موضوعی از فیلم‌هایی با موضوع‌های مدافعان حرم، دفاع مقدس، بخش سلامت، ویروس کرونا و بیماری کووید ۱۹ حمایت و پشتیبانی کنیم.

وفایی در همین راستا از همه فیلم‌سازان استان همدان خواست: با ارایه فیلمنامه در این موضوعات از حمایت انجمن سینمای جوانان برخوردار شوند.

برگزاری کارگاه نقد فیلم تحت کانون فیلم سبز روزهای سه‌شنبه هر هفته با هدف معرفی و نقد آثار فیلم‌سازان بزرگ و نمایش فیلم کوتاه، برگزاری کارگاه عکس کانون عکاسان ملایر روزهای دوشنبه هر هفته به منظور نقد و بررسی عکس‌های گرفته شده عکاسان ملایری و برگزاری کارگاه ققنوس روزهای چهارشنبه هر هفته با موضوع کارگاه فیلم‌نامه نویسی از دیگر برنامه‌های انجمن سینمای جوانان ملایر است که وفایی به آنها اشاره کرد.

وفایی: ملایر از نظر تولید فیلم کوتاه شرایط خوبی در استان دارد و در صدد هستیم از نظر تنوع موضوعی از فیلم‌هایی با موضوع‌های مدافعان حرم، دفاع مقدس، بخش سلامت، ویروس کرونا و بیماری کووید ۱۹ حمایت و پشتیبانی کنیم.

رییس انجمن سینمای جوانان ملایر ادامه داد: با توجه به شیوع ویروس کرونا و رعایت پروتکل‌های بهداشتی، برخی برنامه‌ها همچون روز ملی سینما و هفته فیلم و عکس برگزار نشد و چنانچه شرایط مهیا شود، هفته فیلم و عکس ملایر را برگزار و نسبت به بررسی فیلم‌های تولید شده در ملایر و نمایش برای عموم اقدام می‌کنیم.

وفایی همچنین به دیگر فعالیت‌های انجمن در بخش عکس اشاره کرد و گفت: از سال ۹۶ کانون عکاسان ملایر با ۲۵۰ نفر عضو در راستای ارتقای سطح کمی و کیفی عکاسان راه‌اندازی شد و با استفاده از اساتید مجرب، این کانون یکی از گروه‌های بزرگ مجازی در استان همدان است.

کلاس های آموزشی فیلم سازی در انجمن سینمای جوانان ملایر

جشنواره آگِر؛ برگ زرین انجمن سینمای جوانان ملایر

وی یا اشاره به برگزاری تورهای ماهانه عکاسی یادآور شد: تاکنون بیش از یکصد تور عکاسی در حوزه استان همدان صورت گرفته و عکاسانی همچون میثم عبدلی، انسیه قاسمی، اکبر احمدی، الهام پارسایگانه، رها احمدی و پدرام شبیری موفق شده‌اند در جشنواره‌های مختلف ملی و بین‌المللی جوایزی کسب کنند.

رییس انجمن سینمای جوانان ملایر برگزاری جشنواره منطقه‌ای آگر با حضور ۱۱ استان و ۲۵۰ هنرمند در این شهرستان را یکی از اتفاقات مهم در عرصه فرهنگی و هنری ملایر دانست و گفت: برگزاری این جشنواره و گردهمایی فیلم‌سازانو تبادل نگاه و اندیشه و همچنین برگزاری دوره های آموزشی تخصصی، توانست آینده خوبی را برای انجمن سینمای جوانان ملایر رقم بزند که در نوع خود مثال‌زدنی است.

وفایی: با وجود حمایت‌های دولت، برخی مواقع کارشکنی‌ها و موازی‌کاری‌های اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان‌ها فضای کار را گاهی سخت و دشوار می‌کند، اما روحیه بالای فیلم‌سازان و جوانان پرانرژی ملایری، موجب شد این مشکلات و آسیب‌ها سهل و آسان شود.

وفایی انتشار هر ساله آمار امور سینمایی به صورت شفاف در سایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را یکی از اتفاقات خوب در دولت تدبیر و امید برشمرد و اظهار داشت: با وجود تحریم‌ها و تنگناهای اقتصادی، دولت هیچگاه هزینه‌ها را از فیلم‌سازان قطع نکرد و حمایت خود را به شکل‌های متعدد از حوزه‌های مختلف به ویژه فیلم کوتاه و انجمن سینمای جوانان داشته است.

وی ادامه داد: این در حالیست که با وجود حمایت‌های دولت، برخی مواقع کارشکنی‌ها و موازی‌کاری‌های اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان‌ها فضای کار را گاهی سخت و دشوار می‌کند، اما روحیه بالای فیلم‌سازان و جوانان پرانرژی ملایری، موجب شد این مشکلات و آسیب‌ها سهل و آسان شود.

کمبود تجهیزات؛ مانع پیش‌روی فیلم‌سازان و عکاسان ملایری

رییس انجمن سینمای جوانان ملایر کمبود تجهیزات را عمده‌ترین مشکل پیش‌روی انجمن برشمرد و بیان کرد: با وجود تمامی ظرفیت‌ها، توانمندی‌ها و استعدادهای فراوان در ملایر، اما انجمن سینمای جوانان این شهرستان از نظر تجهیزات در تنگنا است و عکاسان و فیلم‌سازان از ابزار یکدیگر برای تولید فیلم استفاده می‌کنند و اگر روحیه همدلی و همکاری نبود، هیچ فیلمی تولید نمی‌شد.

وفایی گفت: حدود ۱۵۰ میلیون تومان برای خرید تجهیزات مورد نیاز و به‌روز انجمن سینمای جوانان ملایر برآورد شده است.

او پیشنهاد کرد: مسوولان و خیرانی که توانایی دارند، بودجه‌ای را برای تجهیز ابزار فنی ساخت و تولید فیلم و عکس در اختیار انجمن سینمای جوانان ملایر قرار دهند تا هنرمندان این شهرستان بتوانند با روحیه و آرامش بیشتری به فعالیت خود ادامه دهند.

تورهای عکاسی انجمن سینمای جوانان ملایر

تولید ۴۰ فیلم؛ در کمتر از ۲ سال

رییس انجمن سینمای جوانان ملایر یادآور شد: از سال ۹۷ تاکنون حدود ۴۰ فیلم و بیش از ۵۰۰ گواهی‌نامه در زمینه عکاسی و فیلم‌سازی در این شهرستان تولید و صادر شده است.

به گفته وی ساخت فیلم کوتاه از نظر فرهنگی امکان بالقوه‌ای است که ساختار فرهنگی هر جامعه‌ای به آن نیاز دارد و این تنوع موضوعی در حیطه فیلم کوتاه می‌تواند روش هوشمندانه‌ای برای آینده‌سازی سینمای ایران و پرورش نیروی تخصصی در سینمای ملی باشد.

وفایی خاطرنشان کرد: همان‌گونه که امروز بیشتر فعالان در این حوزه، در انجمن سینمای جوانان ایران آموزش یافته‌اند و حضور آنان در جشنواره‌های بین‌المللی ثمره نگاه درست مسوولان پیشین وزارت‌خانه به مقوله سینمای جوانان است، بدون شک نماینده شایسته‌ای برای فرهنگ ایران در حوزه بین‌الملل هستند.

«امید وفایی» دانش‌آموخته کارگردانی سینما و کارشناسی ارشد ادبیات نمایشی، فیلمساز، پژوهشگر و مدرس و استاد دانشگاه است و ساخت بیش از ۳۰ فیلم کوتاه و بلند، برگزیده جشنواره ملی و بین‌المللی در حوزه‌های کارگردانی، تدوین، فیلم‌نامه، انیمیشن و بهترین فیلم، داور چندین جشنواره ملی و بین‌المللی در حوزه فیلم، سینما و عکاسی را در کارنامه خود دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =