اختصاص ۱۳۷ کاشان برای تخلف‌های کرونایی و چند خبر کوتاه

کاشان- ایرنا- آمادگی سامانه ۱۳۷ کاشان برای گزارش‌های مردمی از تخلف در محدودیت‌های کرونایی، تعطیلی پنج روزه اماکن تاریخی، دستگیری ۲ شکارچی متخلف، بیمه فعالان گردشگری و هنرمندان روستایی از جمله خبرهای کوتاه در نقاط شمالی استان اصفهان است.

مدیر بازرسی و ارزیابی عملکرد شهرداری کاشان به اعمال محدودیت‌های ویژه برای گروه‌های شغلی ۲، ۳ و ۴ اشاره کرد و گفت: سامانه ارتباط مردمی ۱۳۷ آماده دریافت گزارش‎ها از تخلف‌های احتمالی در زمینه محدودیت‌های کرونایی اعلام شده است و شهروندان می‌توانند شکایت‌های خود را به صورت تلفنی یا با مراجعه به نشانی اینترنتی سامانه ثبت کنند.

سیدرضا مسچی بیان کرد: بر اساس مصوبه ابلاغی ستاد مقابله با کرونا شهرستان کاشان، باید پیگیری‌ها و اقدام‌های لازم به منظور رعایت این دستورالعمل مطابق شرح وظایف هر یک از مجموعه‌ها صورت گیرد.

وی با اشاره به اقدام‌های مدیریت شهری در حوزه اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی افزود: همانند چند ماه گذشته فعالیت‌های ترویجی و هشداردهنده در قالب تبلیغات محیطی، محتوای رسانه‌ای با شدت و وسعت بیشتری ادامه می‌یابد.

با توجه به شدت یافتن دوباره شیوع ویروس و افزایش شمار مبتلایان و متوفیان کووید- ۱۹ با تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا قرار شد تا از امروز علاوه بر موارد پیشین، در ۴۶ شهرستان جدید منجمله کاشان نیز محدودیت‌های فعالیت برخی اصناف و ارایه کنندگان خدمات غیرضروری برقرار شود.

***

روابط عمومی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا استان اصفهان، بناهای تاریخی زیر پوشش این اداره از ۱۸ تا ۲۳ آبان‌ماه تعطیل است.

در ادامه اطلاعیه آمده است، حسب این مصوبه اماکن تاریخی منجمله مجموعه میراث جهانی باغ فین، محوطه باستانی سیلک و خانه بروجردی از یکشنبه به مدت پنج روز تعطیل می‌باشد.

افزون بر یک‌هزار و ۷۰۰ اثر دارای ارزش تاریخی در شهرستان کاشان شناسایی شده که ۳۳۳ مورد تا کنون در فهرست اثرهای ملی به ثبت رسیده است.

***

رئیس اداره ورزش و جوانان اردستان گفت: در پی افزایش میزان ابتلای شهروندان به ویروس کرونا، ستاد شهرستانی محدودیت‌های بیشتری را اعلام کرد و در این راستا همه مکان‌های ورزشی دولتی و خصوصی جز فعالیت‌های ورزشی انفرادی و قابل اجرا در فضای باز تا اطلاع بعدی تعطیل است.

عباس روحانی افزود: در صورت رعایت نشدن شیوه‌نامه‌های ابلاغی از سوی ستاد شهرستانی مقابله با کرونا، برابر مقررات با متخلفان برخورد خواهد شد.

همچنین در راستای مقابله با شیوع ویروس کرونا، تمامی بازارهای روز از جمله بازار روز اردستان، زواره، مهاباد و روستاهای منطقه تا اطلاع بعدی تعطیل شدند و اقدامات لازم منجمله عملیات ضدعفونی و گندزدایی از محل‌های حساس و پر رفت و آمد زواره از سوی آتش‌نشانی این شهر انجام شد.

***

رئیس اداره حفاظت محیط زیست کاشان از دستگیری یک نفر متخلف شکار و صید در حال آغاز به شکار خبر داد.

الهیار دولتخواه در این زمینه گفت: یگان حفاظت محیط زیست شهرستان کاشان در حین گشت و کنترل منطقه حفاظت شده قمصر و برزک متوجه حضور  یک نفر متخلف در حال آغاز به شکار در ارتفاعات منطقه شدند که متخلف را تعقیب و دستگیر کردند.

وی افزود: یک اسلحه گلوله‌زنی دوربین‌دار در ید غیر به همراه ۲ دستگاه دوربین چشمی، فاصله‌یاب و دیگر ادوات شکار و صید کشف و ضبط و پرونده متخلف برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی شهرستان فرستاده شد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست کاشان همچنین از دستگیری یک نفر متخلف شکار و صید در منطقه آزاد این شهرستان به دلیل شکار در فصل ممنوعه خبر داد.

وی تشریح کرد: ماموران یگان حفاظت محیط زیست در حال گشت و کنترل یک نفر متخلف را  دستگیر کردند و یک اسلحه گلوله‌زنی به همراه سه قطعه اردک سر سبز وحشی و دیگر ادوات شکار و صید از این شکارچی کشف و ضبط شد.

دولتخواه یادآور شد: بر اساس ماده ۱۱ و ۱۲ قانون شکار و صید، شکار جانوران وحشی بر خلاف مقررات و قابل تعقیب و مجازات است.

شهرستان کاشان با جمعیت بیش از ۳۶۸ هزار نفر در فاصله نزدیک به ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان قرار دارد.

***

رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اردستان از بیمه شدن فعالان گردشگری و هنرمندان روستایی و عشایری این شهرستان خبر داد.

مهدی مشهدی افزود: با توجه به توافق‌های صورت گفته با صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان اصفهان قرار شد تا فعالان گردشگری و هنرمندان صنایع‌دستی روستایی در بخش سلامت و بازنشستگی زیر پوشش قرار بگیرند.

به گفته وی، ساکنان روستایی که مهارتی از حوزه میراث فرهنگی و صنایع دستی داشته باشند، می‌توانند برای نام‌نویسی به اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردستان مراجعه کنند.

۶۰۲ رشته صنایع دستی شناسایی شده در جهان وجود دارد که از ۲۹۹ رشته ایرانی، ۱۹۶ رشته مربوط به استان اصفهان با بیش از ۷۰ هزار هنرمند صنایع دستی است.

شهرستان ۴۲ هزار نفری اردستان، در فاصله نزدیک به ۱۱۸ کیلومتری شمال‌شرقی اصفهان قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =