۲۰ هکتار از عرصه‌های جنگلی مینودشت در آتش سوخت

گنبدکاووس - ایرنا - رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مینودشت در شرق استان گلستان گفت: براثر وقوع سه فقره حریق طی ۳۰ ساعت گذشته و براساس برآوردهای اولیه حدود ۲۰ هکتار از عرصه‌های جنگلی این شهرستان در آتش سوخت.

قربانعلی گرایلو شامگاه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: شروع آتش ابتدا در منطقه "مازو تخته پا به یا" و از ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه صبح دیروز جمعه بود که بلافاصله نیروهای منابع طبیعی و اهالی بومی در محل حاضر و به خاموش کردن آن پرداختند.

وی افزود: هنوز اطفای کامل حریق در منطقه اول تمام نشده بود که دو فقره آتش سوزی دیگر در عرصه‌های جنگلی منطقه بالاتر از "روبارو" مینودشت و بالاتر از آرامستان شهر "دوزین" در ساعت ۲۱ و ۴۵ دقیقه دیروز جمعه گزارش شد.

گرایلو با بیان اینکه هر سه منطقه جنگلی مینودشت که دچار حریق شدند، در مناطق کوهستانی و سخت گذر قرار داشتند، اضافه کرد: همین علت و نیز وزش شدید باد، عملیات مهار آتش را سخت کرد.

وی تصریح کرد: با این حال با تلاش نیروهای منابع طبیعی مینودشت و دو شهرستان گنبدکاووس و کلاله و نیز حضور خوب نیروهای بومی که در مجموع افزون بر ۱۰۰ نفر بودند، آتش هر سه نقطه ساعت ۱۵ امروز به طور کامل مهار و خاموش شد.

رییس منابع طبیعی و آبخیزداری مینودشت ادامه داد: این سه آتش سوزی به سبب خزان زودرس و فراوانی برگ‌ها و علف‌های خشک در کف عرصه‌های جنگلی که دلیل اصلی آن کاهش رطوبت به علت نباریدن باران در دو ماه گذشته بود، رخ داد.

گرایلو گفت: البته علت اصلی آتش و گستره خسارات آن توسط کارشناسان منابع طبیعی درحال بررسی است اما از مسافران و گردشگران درخواست داریم در صورت حضور در عرصه‌های منابع طبیعی و جنگلی مینودشت یا دیگر نقاط استان گلستان تا جایی که ممکن است از روشن کردن آتش خودداری و در صورت نیاز به آن، در پایان آنرا به طور کامل خاموش کنند.

وی افزود: خوشبختانه حریق‌هایی که طی ۳۰ ساعت گذشته در سه نقطه از عرصه‌های جنگلی شهرستان مینودشت رخ داد، بیشتر خسارت سطحی داشت و به درختان آسیب جدی وارد نشد.

شهرستان مینودشت در نزدیکی پارک ملی گلستان ۴۰ هزار هکتار عرصه جنگلی دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها