استاد دانشگاه: دیوان عالی آمریکا اعتبارش را برای ترامپ به حراج نمی‌گذارد

تهران- ایرنا- یک استاد روابط بین‌الملل دانشگاه تاکید کرد: تنها راه اثرگذاری بر انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، حکم قضایی است که بعید است محاکم قضایی از جمله دیوان عالی آمریکا بخواهند اعتبار خود را برای ترامپ و ابطال میلیون‌ها رای به حراج بگذارد.

«امیرهوشنگ میرکوشش» در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا، درباره وضعیت آمریکا پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفت: وضعیت سیاسی و داخلی ایالات متحده برخلاف هیاهوهای مطرح شده در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی است و برخلاف آنچه که فکر می‌شود که با باخت ترامپ، جنگ داخلی و آشوب در این کشور رخ می‌دهد، این اتفاق رخ نخواهد داد.

وی اظهار داشت: ساختارهای قانونی، قضایی، اجرایی و امنیتی ایالات متحده ساختار مستحکمی است و فرد پیروز در انتخابات در کاخ سفید مستقر خواهد شد و انتقال مسالت‌آمیز قدرت را شاهد خواهیم بود.

این کارشناس مسائل آمریکا با اشاره به رد نتایج اعلام شده از سوی ترامپ تصریح کرد: ترامپ در حالی نتایج اعلام شده حاصل از شمارش آرا را زیرسوال برده است که تنها راه خروج وی از این شرایط، ابطال آرا است. به همین منظور او شکایت‌هایی را در تعدادی از دادگاه‌های ایالتی و محلی ارائه داده اما این شکایت‌ها تاکنون به نتیجه‌ای نرسیده است.

میرکوشش با اشاره به ادعاهای ترامپ در مورد تقلب در انتخابات خاطرنشان کرد: ترامپ اعلام کرده شکایت خود از روند شمارش آرا را به دیوان عالی ایالات متحده خواهد برد و خواستار بازشماری آرا و همچنین ابطال آرایی که هم‌اکنون در حال شمارش هستند، خواهد شد اما به نظر می‌رسد ترامپ ادله محکمی ندارد، دیوان عالی هم با وجود آنکه گرایش‌های محافظه‌کارانه‌ای دارد، ادعاهای وی را رد کند.

وی در مورد بازشماری آرا در جرجیا ابراز داشت: ایالات متحده دارای قانون یکسان و واحدی در مورد برگزاری انتخابات نیست و هر ایالت قانون خاص خود را برای برگزار آرا دارد. بر این اساس، در برخی از ایالت‌ها با پایان شمارش آرا، نیم درصد تا چهار درصد آرا به صورت سیستماتیک مورد بازشماری قرار می‌گیرند تا بررسی شود که آیا تفاوتی در آرای شمرده قبلی با آرای شمرده شده کنونی وجود دارد یا خیر.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه بازشماری آرا در ایالت جرجیا براساس قانون ایالتی است و تاثیر چندانی هم در نتایج نهایی انتخابات نخواهد داشت، عنوان کرد: ساختار انتخاباتی آمریکا به گونه‌ای است که امکان تقلب گسترده، سیستماتیک و موثر را به سود یک کاندیدای خاص سلب می‌کند. مردم وقتی بخواهند رای بدهند، باید از قبل ثبت‌نام کرده و وقتی آن فرد، رای خود را ثبت نام کند، رای او قابل تطبیق با ثبت‌نام اولیه اوست.

هوچی‌گری‌های ترامپ برای اثرگذاری بر روند شمارش آرا است

به گفته میرکوشش، هوچی‌گری‌ها و شلوغ‌بازی‌های ترامپ و کمیپین انتخاباتی او در روزهای گذشته، برای تحت تاثیر قرار دادن انتخابات، آشوب‌ناک جلوه دادن خیابان‌ها و اثرگذاری بر روند شمارش آرا است.

وی ادامه داد: با آنکه نتیجه نهایی انتخابات حاکی از شکست سنگین ترامپ است، شمارش آرا به پایان نرسیده که دلیل آن وصول آرای پستی است که براساس قانون برخی از ایالت‌ها تا 10 روز پس از انتخابات، رای‌هایی که از طریق پست دریافت می‌شوند، باید قرائت شده و مورد شمارش قرار گیرند.

با بیان اینکه دولت فدرال حق دخالت بر روند برگزاری انتخابات را ندارد، یادآور شد: ایالت‌ها از اختیارات کامل برای برگزاری انتخابات برخوردار هستند و هر ایالتی هم قانون خاص خود را دارد. از سوی دیگر، تنها راه توقف و اثرگذاری بر انتخابات، حکم قضایی است که بعید است محاکم قضایی از جمله دیوان عالی آمریکا بخواهند اعتبار خود را برای ابطال میلیون‌ها رای به حراج بگذارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =

سرخط اخبار سیاست